Sharon
05.10.06,12:09
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako mám prezimovať odrezky z chryzantém? Na internete som našla všeličo, ale toto nie.
rede
06.10.06,08:37
Prezimovať chryzantémy môžeš tak, že povyberáš na jeseň pôvodné korene, zasadíš ich do nádob, zasypeš zeminou, zaleješ vodou a necháš vonku v chládku, kým neprídu mrazy. Potom ich premiestniš do svetlej a chladnej miestnosti, tam ich občas polievaš (len aby bola zemina mierne vlhká), môžeš aj posypať snehom. Na jar ich dáš aj s nádobami do skleníka alebo do fóliovníka, keď nemáš, urobíš prekrytie s fóliou a polievaš, keď výhonky trochu spevnia a narastú, nastriháš odrezky, ponoríš do stimulátora a nasadíš nahusto do bedničky s rašelinou, zeminou a prieskom. Musíš tieniť. Keď zakorenia presadíš na záhon alebo do kvetináča.
monte
11.10.06,15:04
ak sa jedná o nezakorené odrezky, namočím do stimulátora a nechám zakoreniť v perlite s trochou rašeliny pri vyššej teplote, cca o 6 týždňov zasadím do malého črepníka, mierne prihnojím a potom prezimujú v svetlej chladnej miestnosti, mierne polievam a udržujem vzdušnú vlhkosť..
rede
12.10.06,11:18
Dá sa aj tak, ako píše Monte, ale je tam riziko veľkých strát. Musíš mať fakt perfektné podmienky na pestovanie. Ja osobne by som doporučila radšej nechať prezimovať pôvodné rastlinky a na jar ich rozmnožovať, výsledok je rovnaký, pretože na jar ich musíš aj tak zaštipovať. Myslím si, že ak zakorenia za 6 týždňov, je už december, ešte ich presadiť a starať sa o ne, že je to zbytočne veľa roboty. Jednoduchšie je jarné rozmnožovanie a bez menšieho rizika. Záleží však od toho aké kto má podmienky.
borob
16.10.06,09:47
ja som len kvetinač s chryzantemou odložila do komory a na jar vysadila von nové výhonky som rozsadila do zeme
bulnova
01.11.06,11:04
Záleží od druhu chryzantén - drobnokveté väčšinou môžeme zasadiť do zeme,
prihrnúť rašelinou,čečinou a dobre prezimujú vonku. Veľkokveté musíme dať
do črepnikov a prezimovať v chladnejšej a tmavšej miestnosti a minimálnym
polievaním
ela77
08.11.11,17:01
skúsim trocha vytiahnuť túto tému, Už som prezrela všetko možné, o tom ako prezimovať aj o tom ako ich pestovať a rozmnožovať, len mi akosi uniká stále to, keď ich dáme napr. teraz dnu do chladnej pivnice, alebo miestnosti, alebo hoci niekto aj do skleníka von, tak čo s nimi. Sú predsa teraz práve zakvitnuté. Nejak mi v tých radách chýba čo s tými kvetmi teraz . Treba ich pred odložením na zimu zostrihať????Na ako krátko, alebo nechať také zakvitnuté a bez rezania do jari.???
milka 60
08.11.11,20:34
Ela 77 , ja mám kvety pokial nezmrznú , potom ostrihám na výšku 2 prstov a odložím, na jar dám von a po narastení si urobím nové , neviem , či je to správne , ale osvedčilo sa mi , ale čítala som ,že aj s kvetmi - suchými , môžu prečkať zimu a strihať na jar
ela77
09.11.11,04:18
Vďaka, konečne viem to čo som chcela, ale ozaj to v tých všetkých radách akosi nie.
arizona
09.11.11,05:43
Pozor aj na to,ake chryzamtemy kupujes !
Radsej kupit od babiek na trznici,alebo od domacich pestovatelov,tie su odolnejsie,ako kupovane v hypermarketoch. Tie su iba umelo,narychlo vypestovane,ale su malo odolne na nase podmienky a nase zimy.Aj zemina v crepnikoch je iba taka lahka,ktora moc korene v chlade neochrani.Prezimuje iba maloktora...

Tohto roku predavali v Kauflande krasne chryzamtemy,ale vraj "jednorocne"...takze do dusickach vyhodit...:mad: Este ze boli taki férovi a napisali to.
ela77
09.11.11,11:32
mám ich od súkromného pestovateľa, tak by z toho mohlo niečo byť.
alabut
10.11.11,05:31
Ja som nasiel taku fialovu chryzantenu vo vrbinach pri rieke. Tato je zrejme naucena zimovat.
beba13
10.11.11,10:25
neviem,či chryzantémy treba špeciálne zimovať,já ich mám vysadené v záhrade stále,a ak mám črepníkové tak na zimu črepy zakopem do zeme,niekedy ich ani neostrihám nechám ich zaschnuť a na jar,odstránim suche a už zo spodu začínaju rašiť znova takže já ich nejako špeciálne nezimujem