H.B.
19.01.24,09:35
Sme sro, jeden spoločník, ktorý je zároveň konateľ, je zamestnaný na HPP v sro. Chce ísť na zahraničnú služobnú cestu a vziať si ako tlmočníka svoju dcéru. Dcéra (40r.) je zamestnaná v Rakúsku. Môžme si potom náklady na cestovné, diéty, ubytovanie jeho dcéry dať na firmu ako riadny náklad, nebude to nelegálne zamestnávanie?
veronikasad
19.01.24,08:45
Uzatvorte s ňou dohodu o vykonaní práce so všetkými náležitosťami a nebude žiadny problém.
kn-alka
19.01.24,08:54
Výnimka z nelegálnej práce/zamestnávania pre rodinných príslušníkov od 1.1.2023
Podľa novely zákona č. 82/2005 Z. z. účinnej od 1. 1. 2023 dochádza k rozšíreniu uvedenej výnimky aj na spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá má najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú rodinnými príslušníkmi (napríklad manželia, súrodenci). To znamená, že od 1. 1. 2023 nepôjde o nelegálnu prácu (ani o nelegálne zamestnávanie), pokiaľ:

bude práca vykonávaná pre fyzickú osobu – podnikateľa (napríklad živnostník) alebo pre spoločnosť s ručením obmedzeným s najviac dvoma spoločníkmi, ktorí sú rodinnými príslušníkmi,
práca bude vykonávaná príbuzným podnikateľa v priamom rade, súrodencom alebo manželom fyzickej osoby - podnikateľa alebo niektorého zo spoločníkov s.r.o.- čky,
rodinný príslušník vykonávajúcu prácu bude dôchodkovo poistený, poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.


Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/zamestnavanie-rodinnych-prislusnikov-od-roku-2023 © Podnikajte.sk

ak je dcéra v zamestnaní dôchodkovo poistená, tak áno, môže, nebude to nelegálne zamestnávanie - pravdaže bez nároku na mzdu
veronikasad
19.01.24,08:57
Jarka, pýta sa na uznanie nákladov s.r.o. počas zahraničnej pracovnej cesty.
H.B.
19.01.24,09:03
Ohľadom nelegálneho zamestnávania som si prečítala. Dcéra dôchodkovo poistená je, ale nie je problém, že nie na Slovensku ale v Rakúsku. To sa týka neleg. zamest. A potom ďalšia vec, či tie náklady pri zahr. SC bude daňovo uznaný náklad. Konateľ firmy nechce spisovať žiadnu dohodu, keďže je to jeho dcéra.
Tweety
19.01.24,09:10
NIe nebudú daňovo uznanými nákladmi.
Len poznámka, kedže máš otázku, mala si ju položiť do otázok , nie ako debatu.
H.B.
19.01.24,09:39
Ďakujem
ivka70
19.01.24,10:45
bude, lebo odvody by museli platit do AT
veronikasad
19.01.24,10:49
Myslela som na problém s uplatnením daňových výdavkov v s.r.o. Platenie odvodov do AT ma nenapadlo.
H.B.
19.01.24,11:45
čiže bude to nelegálne zamestnávanie aj tak, keďže platí jeho dcéra odvody do AT? Takže ani výdavky na SC ako daňový náklad a ešte by to bolo aj neleg. zamest. Tak?
veronikasad
19.01.24,11:48
nebude to nelegálne zamestnávanie. Len firma si nemôže uplatniť ako daňový výdavok náklady suvisiace s pracovnou cestou. Ak by ste uzatvorili dohodu ako som navrhovala, Ivka ma upozornila, že odvody by ste museli zaplatiť do AT.
H.B.
19.01.24,12:12
Naša sro je na Slovensku. Konateľova dcéra pracuje pre úplne inú firmu v AT. Prečo by sme museli odvody platiť do AT? Aj keby sme spravili dohodu, tak by to bolo SR. Služobná cesta by bola niekde do Švajčiarska
veronikasad
19.01.24,12:21
Odvody z dohody by boli do AT, lebo tam platí zo zamestnania. Prever si v SP
ivka70
19.01.24,12:35
Kvoli urceniu uplatnitelnej legislativy a kvoli tomu ,ze jeden clovek nemoze byt sucasne v EU poisteny v ZP v dvoch roznych krajinach.
Pri dohode by dcera musela davat ziadost na SP o urcenie uplatnitelnej legislativy a tu by, kvoli TPP v AT, urcili na AT.
Pre zamestnavatela (na dohodu v SK) by to znamenalo, ze by sa musel prihlasit v At do poistovni a zaplatit ZP aj socialne poistenie do AT poistovni.
kn-alka
19.01.24,12:42
... akeď spíšu zmluvu, že práce je bezodplatne, len sro poskytne ubytovanie? ... cestovné do nákladov by som nedávala, ale skutočne vyplatené náklady - ubytovanie?
H.B.
19.01.24,14:20
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za pomoc.