plp
05.10.06,12:18
Ahojte, vie mi niekto, prosím vás ,poradiť, či sa platia odvody za
zamestnankyňu, ktorá ukončila RD 14.9. a tým istým dátumom
ukončila aj prac. pomer. Zamestnávateľ jej vyplatil mimoriadnu odmenu
vo výške 50 000,- Sk. (nie odstupné). Myslím, že zdravotné má platiť
z celej sumy ,ale odvody do SP asi nie. Nemá totiž odpracovaný ani jeden deň.
Za rýchlu odpoveď vopred ďakujem.
Ľuba
Jana Motyčková
05.10.06,11:26
Poistné do SP neplatí, ale nie som si istá s úrazovým poistením.
Martinella
05.10.06,11:55
Ahojte, vie mi niekto, prosím vás ,poradiť, či sa platia odvody za
zamestnankyňu, ktorá ukončila RD 14.9. a tým istým dátumom
ukončila aj prac. pomer. Zamestnávateľ jej vyplatil mimoriadnu odmenu
vo výške 50 000,- Sk. (nie odstupné). Myslím, že zdravotné má platiť
z celej sumy ,ale odvody do SP asi nie. Nemá totiž odpracovaný ani jeden deň.
Za rýchlu odpoveď vopred ďakujem.
Ľuba

Podľa môjho názoru neplatí ani odvody do SP §138 odst.2 ZSP a ani ZP [/S[S]]§13 odst.4.písm.h ZZP.
Jana Motyčková
05.10.06,11:58
Podľa môjho názoru neplatí ani odvody do SP §138 odst.2 ZSP a ani ZP §13 odst.4.písm.h ZZP.
Myslím, že s tým neplatením ZP by to bol problém, keďže príjem je za mesiac, v ktorom ešte bola v pracovnom pomere.
plp
05.10.06,13:34
Podľa môjho názoru neplatí ani odvody do SP §138 odst.2 ZSP a ani ZP [/S[s]]§13 odst.4.písm.h ZZP.
V § 138 som nenašla, že by nemala platiť odvody. Nejedná sa o odstupné a ani o odmenu vyplatenú po skončení PP. Zamestnankyňa poberala rodičovský
príspevok a dostala odmenu (aj keď nepracovala).Môže poberať RP a mať aj príjem zo závislej činnosti (čo odmena je), ale z toho príjmu odvádza poistné.
Keby odpracovala aspoň jeden deň,tak upravím VZ za ten jeden deň, ale ona nepracovala.
V §138 odst. 17, ak NP,DP, a PvN trvalo len časť mesiaca, zjednodušene
VZ sa upraví len za tieto dni. Zamestnankyňa poberajúca RP má ale prerušené poistenie, takže nemá ani VZ. Naozaj neviem, ako to má byť správne.
Martinella
06.10.06,06:35
V § 138 som nenašla, že by nemala platiť odvody. Nejedná sa o odstupné a ani o odmenu vyplatenú po skončení PP. Zamestnankyňa poberala rodičovský
príspevok a dostala odmenu (aj keď nepracovala).Môže poberať RP a mať aj príjem zo závislej činnosti (čo odmena je), ale z toho príjmu odvádza poistné.
Keby odpracovala aspoň jeden deň,tak upravím VZ za ten jeden deň, ale ona nepracovala.
V §138 odst. 17, ak NP,DP, a PvN trvalo len časť mesiaca, zjednodušene
VZ sa upraví len za tieto dni. Zamestnankyňa poberajúca RP má ale prerušené poistenie, takže nemá ani VZ. Naozaj neviem, ako to má byť správne.

Až neskôr som si všimla, že tá odmena jej už bola vyplatená. Takže samozrejme ZP platí.Včera som mala nejaký zlý deň.:rolleyes: Ospravedlňujem sa dodatočne, včera som už nestihla.
Ale teraz o odvodoch SP: Môj názor:
Je pravda, že môže poberať RP aj vykonávať prácu, ale v tom prípade ju treba hlásiť na SP a platiť za ňu odvody. A v tom prípade by uvedená odmena spadala do VZ pre odvody SP. Ale toto je predsa prípad, keď prácu nevykonáva a v SP má prerušené poistenie z dôvodu RD. Nemôže platiť poistné, keď vlastne ani nie je poistená.
Jana Motyčková
06.10.06,06:43
V § 138 som nenašla, že by nemala platiť odvody. Nejedná sa o odstupné a ani o odmenu vyplatenú po skončení PP. Zamestnankyňa poberala rodičovský
príspevok a dostala odmenu (aj keď nepracovala).Môže poberať RP a mať aj príjem zo závislej činnosti (čo odmena je), ale z toho príjmu odvádza poistné.
Keby odpracovala aspoň jeden deň,tak upravím VZ za ten jeden deň, ale ona nepracovala.
V §138 odst. 17, ak NP,DP, a PvN trvalo len časť mesiaca, zjednodušene
VZ sa upraví len za tieto dni. Zamestnankyňa poberajúca RP má ale prerušené poistenie, takže nemá ani VZ. Naozaj neviem, ako to má byť správne.
Práveže nebola v tom mesiaci ani deň poistená. To znenie §138 (a ja §128-platitelia poistného) je trošku "nejasné", keďže hovorí, že poistné platí zamestnanec a VZ zamestnanca je ..., nie poistený zamestnanec. Ale z toho, že nebola poistená, by mi vyplývalo, že by ani nemala platiť žiadne poistné. Na tie poistné, kde je daný maximálny VZ je to úplne jasné, lebo ak by aj mala platiť, maximálny VZ sa kráti za dni, kedy nebola poistená, t.j. je 0. Trošku som si nie istá v tom úrazovom poistení, ale beriem to tak, že keď nie je poistená, nie je tam evidovaná ako poistenec a nemala by platiť poistné.