Len_Zoja
23.01.24,11:28
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu ako si môžem počínať a čo môžem očakávať v mojej situácii. Žijem v byte, ktorý nevlastním, ale mám v ňom právo doživotného užívania ako vecné bremeno. Byt patril pôvodne mojej babke, ktorú som doopatrovala, ktorá ale, bohužiaľ, pred dvoma rokmi zomrela. Zdedila ho moja mama, ktorá je v prípade potreby ochotná na mňa prepísať svoj podiel, spolu s dvoma súrodencami, mojou tetou a strýkom, s ktorými nemáme ideálne vzťahy. Strýko sa nezaujíma a je alkoholik, dá sa povedať, že je nevyspytateľný. Teta žije v zahraničí a je dosť na peniaze. Byt by chcela speňažiť, keďže sa nachádza v lukratívnej časti Bratislavy a napriek zlému technickému stavu má asi veľkú hodnotu. Ja mám 28 rokov, tabuľkový plat. Ani ja, ani moji rodičia si nemôžeme dovoliť vyplatiť maminych súrodencov, keďže málo zarábame a rodičia ešte splácajú úver za svoj byt. Teraz sa dostanem k pointe. Chcela by som v byte zostať bývať aj naďalej, keďže so svojim platom si nemôžem dovoliť dôstojné bývanie vo svojom meste a bývanie s rodičmi spôsobovalo medzi nami konflikty. Problém je, že byt je vo veľmi zlom stave a potrebuje nutne aspoň nejaké opravy, lebo cez okná už vyslovene fúka a kúpeľňa je v dezolátnom stave. Mám nejaké malé úspory a kamarátka by presvedčila priateľa a bratranca, aby mi pomohli aspoň svojpomocne čo to vyriešiť. Bojím sa ale, aby som svoje úspory neinvestovala do bytu, z ktorého sa nakoniec budem aj tak musieť odsťahovať, lebo strýko a teta vymuslia nejaký spôsob ako ma z neho dostať. Chcem sa preto spýtať, sú nejaké právne kľučky, ktoré by mohli proti mne vlastníci nehnuteľnosti použiť, ak mám zriadené vecné bremeno na doživotné užívanie? A čo musím splniť, ak chcem na takomto byte napríklad vymeniť okná, alebo robiť nejaké väčšie údržbárske zásahy?
Chobot
23.01.24,10:41
Aký podiel má tvoja mama, ktorý by mohla na teba prepísať?
Len_Zoja
23.01.24,10:45
Jednu tretinu, každý súrodenec dostal rovnaký podiel, keďže babka okrem bytu nič iné už nemala...
buchač
23.01.24,11:06
Chcem sa preto spýtať, sú nejaké právne kľučky, ktoré by mohli proti mne vlastníci nehnuteľnosti použiť, ak mám zriadené vecné bremeno na doživotné užívanie?
====================
Hm...a teraz si odpovedaj na otázku.

Čo by si robila, ak by ťa chcel súrodenec právnymi kľučkami vyšachovať z majetku ?
Len_Zoja
23.01.24,11:10
S mojim právnym povedomím som ja úplne neškodná. O tete sa to povedať ale nedá...
ivka70
23.01.24,11:18
ako si sa dostala k tomu vecnemu bremenu?
buchač
23.01.24,11:25
Mám dať iný príklad ?
Odrbať sa dá aj bez právnických kľučiek.
Pointa je niekde úplne inde.

Teta sa proste domáha svojho majetku...strýko by na tom tiež iba získal.
Čo je na tom také čudné ???

To je, ako keby si mala balíček cukríkov, ktorý tri deti dostali od babky...no cukríky vyjedáš len ty a súrodenci na teba pozerajú.
pavol54
23.01.24,12:04
Užívaš ich majetok a za užívanie sa musí platiť, jedine vtedy nie, ak by odmietli prijať náhradu za užívanie.
Chobot
23.01.24,12:33
Takže chápem to tak, že každý z nich zdedil tretinu po babke. Neviem, akým spôsobom si došla k tomu vecnému bremenu, asi to musela zriadiť ešte babka, keď vlastnila byt, lebo teraz by k tomu bol potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov.

Faktom je, že ty nevlastníš z bytu nič, len právo užívať byt. Síce môžeš v byte bývať, ale vlastníci od teba môžu požadovať nejaké nájomné. A to buď dobrovoľne, alebo súdnou cestou.

Od tvojej mamy môžu požadovať majetkové vysporiadanie spoluvlastníctva - buď aby ich ona vyplatila, alebo aby im predala svoj podiel. Druhá možnosť je nepravdepodobná, lebo aj keby vlastnili celý podiel, tak teba odtiaľ vyhodiť nemôžu. Len požadovať to nájomné.

Otázne je, ako dlho chceš v takej situácii existovať. Či sa nechceš konečne pohnúť niekam, aby si napr. vlastnila nejaký byt. Na tvojom mieste by som si od mamy vypýtala tej jej podiel (pokiaľ ty nemáš iného súrodenca, s ktorým by si sa musela vysporiadať) a potom sa dohodnúť so strýkom a tetou na odkupe ich podielu. Možno si na to budeš musieť zobrať úver, ale --- bohužiaľ, taký je život. Nič nie je zadarmo.

Prípadne si nájdi nejakého partnera, s ktorým by ste to odkúpili spoločne.

Ak to nebudeš riešiť, tak môžeš čakať, že strýko a teta sa stále budú dožadovať svojho práva na majetok. V tomto prípade si ty tá zlá, ktorá zneužíva situáciu, nie oni. To, že si doopatrovala babku, je síce pekné, ale to ti nedáva právo vlastniť ten byt. Predstav si seba v opačnej situácii - že by tvoj synovec býval v nejakom byte, kde vlastníš polovicu. Kývla by si rukou, že však nech tam chudák býval, lebo zarába málo? A tebe by tie peniaze z hodnoty bytu nechýbali? A je jedno, či je niekto alkoholik, či býva v zahraničí alebo nie.
pavol54
23.01.24,12:53
Ak užíva byt tak ako som písal mala by platiť nájom.
Ak platí, tak má právo požadovať od majiteľov jeho primeranú údržbu, alebo ju po odsúhlasení vykonať a hradiť sama kompenzáciou nájomného.
Neplatenie dohodnutého nájomného môže byť dôvodom na ukončenie nájmu, poprípade zrušenie vecného bremena súdom
Nandrolon
23.01.24,14:36
Okrem toho treba myslieť ešte aj na jednu podstatnú vec, že do budúcna to bude iba horšie.
Na dome bude stále treba niečo opraviť, urobiť a je otázne, kto to zaplatí.
Ďalšia vec je, že s úmrtím dediča /predpokladám, že teta a strýko je o generáciu starší, sa majetok bude iba drobiť a každý, kto bude vlastniť čo len centimeter štvorcový, bude naťahovať ruky ako keby to vlastnil celé...
OneUp
24.01.24,01:39
a oni jej platia za to ze sa im stara o ich majetok ?
hanelie
24.01.24,10:57
Ak je strýko alkoholik ľahko sa môže stať, že ti raz exekútor " zaklope" na dvere - najlepšie riešenie je odkúpiť podiely od súrodencov matky ( a darovanie podielu od matky )
Mária27
30.01.24,11:09
Bežnú údržbu robí oprávnený užívateľ či spoluvlastník (ty za mamu) na vlastné náklady.
O investíciách je potrebné spoluvlastníkov upovedomiť. Ak neprispejú a ty investície uhradíš, vyporiadanie ich hodnoty (zhodnotenie) sa vykoná až pri vyporiadaní spoluvlastníctva.
Spoluvlastníci môžu od teba žiadať za nadužívanie ich podielu určitú sumu, ktorá sa premlčuje mesačne v trojročnej lehote.
dmc
31.01.24,08:08
je vecné bremeno zapísané na liste vlastníctva ?
Semetrika1
31.01.24,09:09
Mohla by mať formuláciu "bezplatné doživotné užívanie"? Vtedy by nemala platiť nič iba opravy a náklady spojené s bývaním. Je to tak?
ivka70
31.01.24,10:24
nie je, taka formulacia 1. neexistuje a za 2. na standardnych poplatkoch sa musi podielat aj ten kto ma pravo dozivotneho byvania ...