danusi
05.10.06,12:40
Ahoj poraďáci.
Mám prosbu. Ak sa niekto stretol s niečím ako osobitný príspevok zamestnancovi, ktorý sa poskytuje pravidelne mesačne na obstaranie vozidla a čerpané pohonné hmoty, bola by som vďačná, ak by ste mi poradili, ako sa toto zdaňuje. Pre spoločnosť je to vlastne len výdavok z pokladne voči zamestnancovi. Zamestnancovi sa to len zdaní alebo sa platia aj odvody? Tento príspevok sa nepovažuje za odmenu za výkon práce. Ale aby spoločnosť nemusela nakupovať os. autá a aby zamestnanci si ich kúpili práve za tieto príspevky. Dá sa vôbec niečo také použiť v našej legislatíve? Alebo je lepšie to v spoločnosti dať ako nenávratná pôžička poskytnutá zamestnancovi? (lenže každý mesiac?) Vopred vrelá vďaka.
Paula
05.10.06,15:54
Ahoj poraďáci.
Mám prosbu. Ak sa niekto stretol s niečím ako osobitný príspevok zamestnancovi, ktorý sa poskytuje pravidelne mesačne na obstaranie vozidla a čerpané pohonné hmoty, bola by som vďačná, ak by ste mi poradili, ako sa toto zdaňuje. Pre spoločnosť je to vlastne len výdavok z pokladne voči zamestnancovi. Zamestnancovi sa to len zdaní alebo sa platia aj odvody? Tento príspevok sa nepovažuje za odmenu za výkon práce. Ale aby spoločnosť nemusela nakupovať os. autá a aby zamestnanci si ich kúpili práve za tieto príspevky. Dá sa vôbec niečo také použiť v našej legislatíve? Alebo je lepšie to v spoločnosti dať ako nenávratná pôžička poskytnutá zamestnancovi? (lenže každý mesiac?) Vopred vrelá vďaka.

Hmmm, z tohoto som pochopila asi toľko: Spoločnosť neviem z akého dôvodu nechce vlastniť automobily , tak každý mesiac mi vyplatí napr. 10 tisíc. Ja si vezmem auto na lízing a mám na jeho splácanie (z tých 10 tis., lenže kto mi dá na akontáciu?). Alebo budem sporiť niekoľko rokov a po čase si kúpim auto naraz - to ale by spoločnosti nevyhovovalo, ona chce radšej preplácať moje výdavky s autom na služobné účely ihneď, nie až si naň nasporím. Kým budeme v tomto prečudesnom problémiku pokračovať, pýtam sa: takto je to myslené?:confused:
blcha
05.10.06,16:03
Aby sme to správne pochopili:
- zamestnanci majú svoje vlastné autá
- zamestnávateľ im mesačne "niečo" dáva
Zamestnanci na tých vozidlá jazdia služobne a vtedy vypisujú knihu jázd. Podľa zákona o cestovných náhradách 283/2002 Z.z. (§7 ods.2) potom spotrebovaný benzín a paušálnu náhradu 6,20 Sk na kilometer zamestnávateľ uhradí zamestnancovi. Pre zamestnanca je to bez vplyvu na daň aj fondy. Pre zamestnávateľa je to daňový náklad. Pravda, cesty preukázané v knihe jázd musia súvisieť s pracovnou náplňou zamestnanca a s činnosťou spoločnosti.

Ak zamestnancom poskytnete nenávratné pôžičky, budeme to radšej volať DAR. Tento postup nič nerieši ani pre zamestnancov ani pre zamestnávateľa.

Ohľadne podrobností o cestovných náhradách a súkromných automobiloch použi vyhľadávač, dozvieš sa ešte všeličo iné - napríklad o cestnej dani.
Paula
05.10.06,16:12
Ale v prvom príspevku sa píše o pravidelných mesačných príspevkoch na obstaranie auta.....toto som si potrebovala vyjasniť:)
blcha
06.10.06,06:31
Veď zamestnanci budú pravidelne mesačne predkladať knihu jázd a vo výplate môžu dostávať mesačne cestovné náhrady.
danusi
09.10.06,07:56
Ak by sa jedlo o malu sumu, nie je problem pre zamestnancov vypísať cesťák. Ale cena bude niekoľko násobne vyššia. Ako dar by som účtovala u zamestnávateľa na 543/221 a u zamestnanca by som platila iba daň alebo aj odvody. Inak, dík za odpovede.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif