dsk
23.01.24,21:16
Som neplatitel DPH a chystam sa poskytnut sluzby v oblasti IT konzultacii do CR:

- prijemca sluzby je podnikatel - neplatitel DPH so sidlom v CR
- inymi slovami neplatitel DPH (ja) fakturuje neplatitelovi DPH v EU (klient)

Som povinny k registracii pre dan podľa § 7a zákona o DPH?

Otazka nie je smerovana k povinnosti stat sa platitelom DPH, ani dobrovolne. Zaujima ma, ci sa stavam "identifikovanou osobou", ktora ma povinnost suhrnnych vykazov a spomenutej registracie.

Predpokladam, ze moja sluzba nespada pod vynimky v oblasti podnikania (napr. sluzby v nehnutelnostiach a pod. su osetrene inak) a taktiez neriesim nakup sluzieb alebo tovaru. Ide iba o poskytnutie sluzby (prevazne na dialku).

V § 7a zákona o DPH sa uvadza, ze sa nemusim registrovat, pokial je mnou dodana sluzba oslobodena od dane v mieste dodania sluzby (v inom clenskom state). Spada pod "oslobodenie od dane" aj fakt, ze odberatel v inom clenskom state je neplatitel DPH?

Alebo naopak, mam v mojom pripade, ked je prijemca sluzby v zahranici (EU) neplatitel DPH aj tak povinnost registracie a vykazov?

Vdaka!

-----

vlastna odpoved:
ano - v mojom pripade je nutna registracia identifkovanej osoby.

> Spada pod "oslobodenie od dane" aj fakt, ze odberatel v inom clenskom state je neplatitel DPH?

nie, pokial je podnikatel. pod pojmom neplatitel DPH sa v tomto kontexte rozumie koncovy spotrebitel, co nie je moj pripad.

taktiez nenastava vynimka z pohladu dodania sluzby - dodana sluzba by musela byt vynimkou v mieste dodania.