steelbull
25.01.24,17:47
Dobrý deň, vopred ďakujem za každú odpoveď a chcel by som veľmi pekne poprosiť o nasledujúcu odbornú radu.

Som autorom aplikácie, ktorú by som chcel poskytnúť klientovi (jednému klientovi) vo forme prenájmu licencie. Ako živnostník to predpokladám nie je možné zrealizovať. Vzhľadom k tomu, že zatiaľ ide o jedinú licenciu a s ohľadom na aktuálne daňové licencie sa prikláňam k založeniu "slobodného podnikania" namiesto s.r.o. (na ktorej otvorenie zatiaľ nemám odvahu a finančne kvôli jednej licencii sa neoplatí).

Slobodné podnikanie by som spustil v termíne pred termínom splatnosti ročného poplatku za licenciu a po vyplatení by som podnikanie pozastavil až do nasledujúceho termínu platby, príp. inej obchodnej príležitosti (aby som neplatil odvody 2x z oboch foriem podnikania). Technickú podporu a iné činnosti nepodliehajúce autorskému zákonu (pre toho istého zákazníka) by som poskytoval v rámci živnosti.

Otázka 1:
Je tento spôsob "fungovania" možný a v poriadku, keď autorsky vlastné riešenie dodané formou prenájmu licencie v rámci slobodného povolania (ktoré budem otvárať a zatvárať minimálne 1x ročne) budem technicky podporovať v rámci živnostenského oprávnenia (pritom licencia bude plynúť, aplikácia sa bude používať, budem poskytovať pravidelné aktualizácie /budem na aplikácii tráviť čas/ ale súvisiaca forma podnikania by bola pozastavená)?

Otázka 2:
Na základe akej zmluvy môžem zákazníkovi poskytnúť Prenájom licencie (odkazujúci na licenčné podmienky) ktorej súčasťou budú aj služby spojené s implementáciou riešenia (napr. dohodnutý počet hodín, príp. iné podmienky)? Predpokladám, že Prenájom licencie budem fakturovať v rámci slobodného povolania a na služby spojené s implementáciou riešenia budem vystavovať druhú faktúru ako živnostník je to v poriadku? (...ale ak by som mal niekde vo všeobecných podmienkach uvedené, že "ak v rámci implementačných služieb pridám nejakú novú funkcionalitu, budem jej autorom" a pritom fakturovať budem túto činnosť ako živnostník (tým pádom táto činnosť by nemala súvisieť s autorstvom), stále je to v poriadku alebo je to problém?).

Otázka 3:
Do aplikácie dopĺňam nové funkcionality a rád by som mal vo všeobecných obchodných podmienkach klauzulu, že autorom rozšírení aplikácie počas poskytovania licenčnej podpory som ja (nie klient, aj keby ma o doplnenie funkcionality požiadal), funkcionalitu doplním (fakturovať za ňu nebudem, ale doplním v rámci aktívneho prenájmu licencie, budem na tom tráciť čas, ale slobodné podnikanie budem mať pozastavené). Je takáto situácia v poriadku?

Otázka 4:
V príp. ak by som v budúcnosi chcel z formy slobodného podnikania prejsť na s.r.o. s existujúcou aplikáciou a portfóliom platiacich klientov za prenájom licencie, nebude problém ich presunúť do s.r.o.?

Otázka 5:
Ak by som prešiel na s.r.o. a s.r.o. by získalo výhradné majetkové práva k aplikácii, čo sa s právami stane, ak by som chcel v budúcnosti s.r.o. zrušiť? Viem tieto práva previesť späť na seba alebo tieto práva zaniknú?

Otázka 6:
Ak by som vytvoril dokument "Všeobecné obchodné podmienky" (VOP), ktorý by definoval práva a povinnosti Poskytovateľa (mňa) a Zákazníka, môže byť tento dokument spoločný pre obidve formy podnikania (a mení sa nejak výklad VOP v príp. že by som slobodné povolanie pozastavil, napr. v súvislosti s autorstvom)?



Ak ste dočítali až sem ste skvelý/á a budem si vážiť každú odpoveď. Zároveň ma prosím ospravedlňte za príp. nesprávnu terminológiu alebo pod.
S úctou, veľmi pekne ďakujem.
kn-alka
25.01.24,18:03
... a prečo 2 formy podnikania? všetko cez živnosť a máš pokoj
avalik
25.01.24,18:04
toto sú otázky na advokáta a daňového poradcu,

toto zadanie je, podľa mňa, v rozsahu minimálne diplomovej práce
steelbull
25.01.24,19:09
áno, aj odpoveď "len" na niektorú z otázok by mohla pomôcť. Ďakujem za Vašu reakciu.