oslo87
27.01.24,21:20
Chcel by som sa informovat, ako postupovat v pripade ze mi prisla pokuta za vyuzivanie spoplatnenych ciest bez zakupenej dialnicnej znamky. Problem je v tom, ze v case spachnia priestupku som uz vozidlo nevlastnil, uz bolo predane novemu majitelovi, mame medzi sebou spisanu kupno predajnu zmluvu, ale este v tom case nebolo v evidencii vozidiel prihlasene na noveho majitela. Po kontaktovani kupujuceho, odmieta uhradit skodu ktoru mi sposobil.

Viem ze pukutu musim teraz zaplatit ja, lebo v syteme som bol stale vedeny ako majitel a nikto uz nebude skumat ci som dane vozidlo vlastnil alebo nie, ide mi skor o to, ako vymoct od kupujuceho skodu, ktoru mi sposobil...
avalik
27.01.24,20:39
objektívna zodpovednosť,
poučenie do budúcna ... vozidlo odovzdať kupujúcemu v deň prepisu, resp. kúpnu zmluvu dať spísať právnikovi, aby tam bolo nepriestrelné ustanovenie o zodpovednosti za škody do prepisu vlastníka/držiteľa

Doplnenie:
488/2013 Z. z. Zákon o diaľničnej známke
§ 2

Základné ustanovenia

(5) Prevádzkovateľom vozidla je na účely tohto zákona prevádzkovateľ vozidla alebo prevádzkovateľ jazdnej súpravy, ktorý je zapísaný v osvedčení o evidencii motorového vozidla časť I a časť II ako držiteľ osvedčenia alebo takáto osoba zapísaná v osvedčení o evidencii motorového vozidla vydanom v cudzine, ak tento zákon neustanovuje inak.

Úhrada diaľničnej známky
§ 4

(1) Povinnosť úhrady diaľničnej známky má vodič vozidla alebo vodič jazdnej súpravy (ďalej len „vodič“).

(2) Prevádzkovateľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby pri užívaní vymedzených úsekov ciest vozidlom alebo jazdnou súpravou bola splnená povinnosť úhrady diaľničnej známky.
oslo87
27.01.24,20:44
Objektivna zodpovednost by platila skor ked niekomu pozicias auto a on spacha priestupok.... Pokial viem, majitelom vozidla sa stava kupujuci na zaklade kupno predajnej zmluvy, prihlasenie na dopravnom inspektorate je uz len administrativa. Viem ze pokutu, musim teraz zaplatit ja, ECV bolo na moje meno, ale mam pravo domahat si nahradu skody ktora mi tzmto bola sposobena...
avalik
27.01.24,20:58
doplnila som odpoveď
oslo87
27.01.24,21:07
nerozumieme sa asi, ja som uz nebol majitel vozidla, viem ze pukutu musim uhradit teraz ja. Len som chcel poradit ako postupovat v pripade obcianko-pravneho konania
Chobot
27.01.24,21:14
Však logicky - ak on odmieta zaplatiť pokutu, tak od neho to musíš vymáhať súdnou cestou, kde k žalobe predložiš kúpno- predajnú zmluvu. Ak to súd uzná, vydá rozsudok na zaplatenie škody.
oslo87
27.01.24,21:17
A co sa tyka nahrady sudnych trovov, pripadne pravneho zastupcu?
avalik
27.01.24,21:36
to všetko vysvetlí právnik,
najprv ale písomne, doporučene, vyzvať kupujúceho na úhradu pokuty aj s lehotou na zaplatenie (počítať s lehotou uloženia zásielky) do kedy a uviesť číslo účtu,

odložiť si podaccí lístok z pošty, sledovať na stránke pošty pohyb zásielky (vytlačiť pi skončení doručovania)
+ uchovať kópiu zaslanej výzvy

ak nebude reagovať, tak po danej lehote zájsť po radu za právnikom a on už vysvetlí ďalší postup aj ďalšie náklady
buchač
27.01.24,21:55
ide mi skor o to, ako vymoct od kupujuceho skodu, ktoru mi sposobil...
======================
Síce nespomínaš výšku pokuty, ale ber to ako poplatok za také nepriame školenie o tom, že auto sa odhlasuje na DI čím skôr.

Vymáhať môžeš jedine na súde...ty si len musíš rozmyslieť, či sa ti to oplatí = stratený čas, poplatky, nervy, atď.
pavol54
28.01.24,06:56
Ak v kúpnej zmluve nie je uvedené že na vozidlo nebola uhradená diaľničná známka, respektíve do akého termínu platí, tak pre nového majiteľa je to silný argument. (Doklad stk, ek a pzp je súčasťou dokumentácie vozidla). vzhľadom na elektronickú podobu diaľničnej známky by mohol byť doklad o jej zaplatení. takže si myslím že ťaháš kratší koniec lana. Môže tvrdiť že si myslel že je uhradená, ale koľko právnikov toľko názorov
misoft
28.01.24,06:59
@oslo87 - v tomto sa trochu mýliš. Evidencia vozidiel je celoslovenská. Policajti na celom Slovensku zisťujú majiteľa podľa tejto evidencie a pokiaľ si tam stále ako majiteľ, tak pre nich si majiteľom ty aj napriek tomu, že podľa KPZ už nie si. Oni totiž nemôžu zisťovať niečo podľa zmluvy medzi dvoma osobami. Pokiaľ by tá zmluva bola tiež v registri nejakých zmlúv, tak by to možno našli, ale bez toho? To máš podobné aj v prípade nehnuteľností - právne je majiteľom niekto iný, ale štát o tom NEVIE a tak poplatky idú stále pôvodnému majiteľovi. A podobné je to i u vozidiel. Právnik by ti to vysvetlil jasne, že to, čo sa týka poplatkov štátu (polícia, samospráva, atď) - všetko sa berie podľa evidencie v celoslovenskom meradle. Zmluva je medzi dvoma subjektami - ale evidencia sa musí zmeniť zápisom, nahlásením zmeny (akýmkoľvek spôsobom).
OT: Už som tu minulého roku písal, ako MsÚ si nesplnil povinnosť a chceli odo mňa poplatok za niekoho, kto už NEBOL obyvateľom mesta, ale oni zmenu neurobili a brali to podľa svojej (chybnej) "evidencie".
buchač
28.01.24,07:09
misoft (Dnes 08:59)
OT: Už som tu minulého roku písal, ako MsÚ si nesplnil povinnosť a chceli odo mňa poplatok za niekoho, kto už NEBOL obyvateľom mesta, ale oni zmenu neurobili a brali to podľa svojej (chybnej) "evidencie".
======================
Už ti bolo XX krát vysvetlené, že TY si si nesplnil povinnosť !!!

Ale na druhej strane je to teraz vtipné.
Takže vravíš, že si urobil podľa predpisov, no zároveň v inom prípade tvrdíš úplný opak.
misoft
28.01.24,07:13
Ty netrvď somariny - kto nahlasuje zmenu pobytu? Prečítaj si zákon o hlásení pobytu občanov SR a potom niečo píš! Ale ako vždy - Yeti s košických pralesov "musí" vždy tvrdiť, že je ten najmúdrejší. A výmery sa vyhotovujú na základe osôb podľa TP - samospráva tento zoznam musí mať aktualizovaný.
buchač
28.01.24,07:21
Môj ty pekný...ja reagujem len na tvoje hlúposti, ktorými sa len a len iba zhadzuješ.
Svojho času som dcéru odhlasoval tak, ako sa má. Dokonca aj seba som odhlásil. Nemám žiadne problémy s platbami.

Ty si tu len plačkaj a sťažuj sa na iných, že na teba serú...veď aj nečudo, keď nie si znalý svojich povinností.
Ale čo už...hlava pálenka, rozum v prdely...

Ešte ani len poriadny obrážťok nevieš dať.
pavol54
28.01.24,11:38
Takže vážení argument podporujúci vaše názory by nebol?
avalik
28.01.24,14:41
Na základe čoho by si nový vlastník "myslel že je uhradená" ?
Ktorý zákon prikazuje v kúpnej zmluve uvádzať úhradu či neúhradu diaľničnej známky?
Zadávateľ ťahá za kratší koniec, lebo vozidlo odovzdal pred prepisom na DI. A vznikajú mu zbytočné náklady a ťahanice.
avalik
28.01.24,14:48
Chlapci, choďte sa naťahovať do súkromných správ. Neprznite mi odpoveď.

misoft, aké poplatky? za odpad? u nás nahlásim správcovi 1 osobu tak platím za 1 osobu, nič sa s úradmi nerieši ... nemiešaj hrušky s jablkami
pavol54
28.01.24,15:03
V kúpnej zmluve môže byť napísané čokoľvek čo obe strany akceptujú aby sa v budúcnosti predišlo nepríjemnostiam. Ak je kupujúci znalý problematiky tak vie že všetko do prepisu pôjde na vrub pôvodného majiteľa(a je mu to jedno). hovorí sa že "neznalosť neospravedlňuje", ale aj čo je "psáno to je dáno". Dokonca aj niektoré závady idú na vrub predávajúceho. Napríklad Normálne si kupujúci myslí že chladiace zmes je nemrzka tiež nemusí predávajúci upozorniť že tam je voda
marleau
01.02.24,16:36
nahlas krádež auta
robo197
01.02.24,17:09
Pekný den, Moja rada:
Dialničná stojí 60€.
Pokuta možno 120-150€. Zaplatíš pokutu .
Ber to tak:
Dal si zlavu z predaja auta(ani nepíšeš o aké auto sa jedná, či za 300€ si predal alebo za 25 000 €)
a más do budúcna ponaučenie.
Čo dalej riešit? Advokát-súd do 200€ určite nebude.
Hotovo. :) vyriešené