marleau
30.01.24,08:22
Zdravím, vôbec neviem, ako to chodí, preto sa pýtam. Ak odhlásim auto z evidencie úplne, stačí ísť na DI a odhlásiť? Čo potom? Musí ísť na šrotovisko alebo si ho môžem nechať? Ak ho chcem predať na ND, aký je postup?
Chobot
30.01.24,07:45
Nemôžeš ho len tak odhlásiť. Musíš ho ekologicky zlikvidovať.

Existujú zberné dvory, kde auto prevezmú na likvidáciu. Ja som tak odviezol jedno auto do zberného dvora, kde som odovzdal auto, EČV a technické preukazy. Zberný dvor zabezpečil odhlásenie auta z evidencie a dal mi potvrdenie, že auto bolo odhlásené. Niektoré zberné dvory fungujú tak, že ti dajú len potvrdenie a ty si ho potom musíš odhlásiť z evidencie.

Nemôžeš ho rozobrať a rozpredať na diely. Bez potvrdenia o likvidácii ho neodhlásiš. Resp. myslím, že je možnosť, ale zaplatíš poplatok 500 €. AK potrebuješ z auta nejaký diel, tak to sa ešte dá. Z toho auta, čo som uvádzal si jeden týpek odo mňa kúpil kolesá - prišiel si pre ne do zberného dvora, kde si ich pred odhlásením odmontoval a zobral.

Dôležité je, aby auto pri likvidácii malo autobatériu a motor. Ak chýba nejaký plech (kapota, nárazník, dvere), to nevadí, zlikvidujú ho aj tak.

Pozri na nete zoznam zberných dvorov, čo likvidujú autá a zavolaj si tam

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/100234/zoznam-autorizovanych-spracovatelov-starych-vozidiel.aspx

Tu máš viac informácií k vyradeniu:

https://www.minv.sk/?vyradenie-vozidla-z-evidencie
buchač
30.01.24,13:07
Dôležité je, aby auto pri likvidácii malo autobatériu a motor.
========================
Hm...

Platí, že :
Podmienky prebratia
- vozidlo by MALO byť kompletné (motor, prevodovka, nápravy, batéria, katalyzátor ak je ním vozidlo vybavené)
- nemusí obsahovať všetky časti (sedadlá, sklá a pod.)
- číslo karosérie musí byť identifikovateľné
- môže byť havarované a nemusí mať platnú STK ani EK

Argumentácia, kde reagujem na slovo " MALO " :
- ak došlo k nehode, tak predsa nik nemôže žiadať od majiteľa, aby dodal komplet auto...
- ak si niekto kúpil batériu a v krátkej dobe išlo auto do pá, tak predsa majiteľ šrotoviska nemá na ňu nárok.

P.S.:
Odovzdal som do šrotu tri autá. No ani jedno nemalo batériu a ani katalyzátor. Batérie som využil v iných autách a katalyzátory som speňažil za solídnu sumu...ten najdrahší bol za 180€.
Nandrolon
30.01.24,14:43
Vrakoviská to auto rozoberú a rozpredajú rovnako, ako by si to urobil ty doma. LENŽE ty to máš zákonom zakázané a oni to robia legálne. Čo čítam, tak na vrakovisku neprijali auto, ak si niekto chcel nechať, napr. nové hliníkové kolesá.
Osobne by som namiesto vrakoviska išiel za Hasičmi a zadarmo im auto odovzdal na nácvik.
Mal by som dobrý pocit, že nenechám zarobiť šmelinárskym sviniam.
marleau
30.01.24,15:06
Ja ho chcem predať automechanikovi na diely, tiež to musíme prepísať? auto je vo vynikajúcom stave po motorickej časti, horšie je to so schopnosťou zatvoriť a otvoriť dvere a stieračmi, ale má 22 rokov, nik to nechce robiť
Chobot
31.01.24,07:12
Tak mu to auto predaj, ale riadne s prepisom na neho. A nech si ho už on odhlási. Alebo ho odhlás ty s tou pokutou 500 €.