slavonix
30.01.24,14:13
Dobrý deň,
som 1/4 vlastníkom viacerých pozemkov a mám záujem ich postupne po jednom rozpredať. Ostatným spoluvlastníkom som zaslal mailom ponuku na využitie predkupného práva kde boli spísané všetky parcely ktoré plánujem v budúcnosti rozpredať. Mailom som od spoluvlastníkov dostal odpoveď, že o kúpu nemajú záujem. Môžem teda na základe toho považovať moju povinnosť ohľadom predkupného práva na pozemky za splnenú a začať uzatvárať kúpne zmluvy? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
30.01.24,14:15
dal si im tam cenu, za ktoru im to ponukas?
slavonix
30.01.24,14:19
ano, ide mi o to ci sa to da takto hromadne co sa viacerych parciel tyka...
ivka70
30.01.24,17:33
Da, ale nesmies to potom predat lacnejsie ako si im ponukol.
slavonix
01.02.24,08:43
ano to mi je jasne. A ešte otázka: Ak je jeden spoluvlastnik nebohy a neprebehlo po nom este dedicske konanie. Viem kto je potencionalny dedič. Môžem ho už teraz osloviť nech mi podpíše čestné prehlásenie, že v prípade že sa stane praávoplatným dedičom, nebude si nárokovať predkupné pravo?
Chobot
01.02.24,11:42
Na tvojom mieste by som mu rovno ponúkol na odkup tie tvoje podiely. Najlepšie doporučeným listom, lebo ak ti neodpovie do mesiaca, tak to môžeš považovať ako za neprejavenie záujmu. Keď mu pošleš len mail a neodpovie ti, tak môže neskôr tvrdiť, že žiadny mail nedostal.

A to, že ak tie podiely právoplatne zdedí, asi ani netreba v ponuke uvádzať. Ale vždy môže nastať "ALE". Môže sa stať, že si to nakoniec rozmyslí a predsa len ako spoluvlastník už bude mať záujem. Potom je otázne, či tvoja ponuka spĺňa podmienku ponuky predkupného práva, keďže si podiel ponúkol niekomu, kto v tom čase ešte nebol spoluvlastník.

To už sú také právne hrátky, na ktoré ti traja právnici dajú 4 stanoviská.

Ale nekomplikuj to - ponúkni mu, ako dedičovi spoluvlastníckeho podielu tvoje podiely a ak nemá záujem, tak to považuj za ponuku na uplatnenie predkupného práva. Ak by to predsa len chcel kúpiť, tak pre tebe asi len dobré - mal by si kupcu.