RadoDar
31.01.24,11:56
Som zamestnancom a za predošlé roky mi daňové priznanie vyhotovil zamestnávateľ. Teraz (v r. 2023) som mal ale aj príjmy zo Zmluvy o dielo od iného subjektu (daň nebola zrazená) a zamestnávateľ mi odmietol prevziať žiadosť o ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov, lebo som mal tieto iné príjmy. Má na to právo?
Ako mám postupovať? Zamestnávateľ nevykoná nič, čo mu neprikazuje zákon. Musím si ročné zúčtovanie preddavkov vypracovať sám (resp. s pomocou externej služby)?
ivka70
31.01.24,11:17
Zamestnavatel postupoval spravne.
RZD moze robit len ak mas prijmy len zo zavislej cinnosti.
To zmluva o dielo nie je. Musis si podat sam danove priznanie.
Zamestnavatel ti vystavi Potvrdenie o zdanitelnej mzde. Tie prijmy z potvrdenia plus prijmy z diela zahrnies do DP.

Ci si DP spravis sam alebo si ho das spravit niekomu, je uz naozaj tvoja zalezitost.
Povinnost podat DP asi mas, lebo pri prijmoch zo zamestnania cely rok prekrocis urcite hranicu na povinne podanie DP.
veronikasad
31.01.24,11:57
Zákon to zamestnávateľovi nielen neprikazuje, ale dokonca zakazuje...
kn-alka
31.01.24,11:57
zamestnávateľ NEMôŽE v tomto prípade urobiť ročné zúčtovanie dane, príjem zo zmluvy o dielo nie je príjem zo zamestnania

musíš si urobiť sám daňové priznanie (žiadne ročné zúčtovanie)
tigy
31.01.24,12:48
Ja mám tiež ten istý prípad, a hneď som kolegyni mzdárke hlásila, že tento rok bude mať odo mňa pokoj, lebo mi nebude musieť robiť ročné zúčtovanie :)
RadoDar
31.01.24,22:59
Dakujem, rozumiem ze zmluva o dielo nie je zo zavislej cinnosti. Ale nestacilo by dodat podklady (napr. samotnu zmluvu o dielo) aby zamestnavatel doplnil tento prijem do zvycajneho rocneho zuctovania a do danoveho priznania? Je v tom nieco nelogicke? Alebo nieco co by mohlo byt zneuzite a preto to zakon zakazuje?
Spravny postup je potom ten, ze najdem nejakeho ekonoma (kedze ja som trotalny laik), dam mu potvrdenie o príjme od zamestnavatela a kopiu zmluvy o dielo a on mi vyhotovi danove priznanie? Ako je to potom s 2%, netreba nieco riesit skor ako s danovym priznanim? Ci to uz mi vsetko vysvetli ten ekonom?
ivka70
01.02.24,05:08
Nie, nestacilo, lebo na to ani v RZD nie je kolonka ...tam mas povinnost podat si DP. Jednoducho povedane zakon striktne stanovuje, v akych pripadoch je mozne urobit RZD . A tvoj pripad to nie je. To sa uplne inak musi do DP doplnit ...
Je to spravny postup, 2% potom riesis priamo v DP (povies tomu ,co ti ho bude vypracovavat, komu ich chces darovat, on to tam vypise)