silvia
01.02.24,12:13
Vlastník prenajímal 15 rokov nehnuteľnosť, v ktorej nikdy nemal trvalý pobyt, ani nebola zaradená v obchodnom majetku, príjem z prenájmu zdaňoval v DPFO B (§6 ods.3).
Je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu?
Tweety
01.02.24,11:18
Podľa §9 Zákon o DzP je.
Katy a R
01.02.24,11:19
podľa mňa nie je čo riešiť :) (vlastníkom bol hádam tých 15 rokov?)
zze/2003-595/9/1/b

Výdavky pri prenájme nehnuteľnosti NEZARADENEJ do obchodného majetku (cit zo stránky FS)
Ak prenajímanú nehnuteľnosť daňovník nezaradí do obchodného majetku, môže si do daňových výdavkov zahrnúť:
výdavky za spotrebu energií (vody, plynu, tepla, elektrickej energie),
zaplatené preddavky do fondu prevádzky, opráv a údržby tvoreného podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov,
výdavky za služby v prenajatej nehnuteľnosti, ako napr. osvetlenie spoločných priestorov bytového domu, upratovanie spoločných priestorov bytového domu, používanie a servis výťahu, používanie domovej práčovne, kontrola a čistenie komínov, čistenie žúmp, poplatky za TV a rozhlas vrátane koncesionárskych poplatkov, poplatky za pripojenie na internet, poplatky za povinnú správu bytového domu, službu vrátnika, recepcie, výdavky na strážnu službu, výdavky za odvoz smetí, okrem miestneho poplatku za odvoz komunálneho odpadu, ktorý platí fyzická osoba podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku v znení neskorších predpisov.
Negoce
01.02.24,11:22
samozrejme, že je oslobodený, sleduje sa vlastníctvo (pri FO), a nebol zaradený do OM .....
silvia
01.02.24,11:33
Ďakujem všetkým za okamžité odpovede..

Zmiatol ma známy tým, že keď si vlastník pri príjmoch z prenájmu uplatňoval aj preukázateľné výdavky na energie (podľa evidencie), t. j. ako by bol dom zaradený do obch. majetku..??
Negoce
01.02.24,14:07
určite je oslobodený, pozri si rozdiel vo výdavkoch aj je nehnuteľnosť zaradená v OM, pri takom druhu príjmu neexistujú paušálne výdavky.......
marjankaj
01.02.24,14:46
Asi ten známy čítal zákon o dani z príjmov.
§2m)
obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
marjankaj
01.02.24,14:49
Myslíš §9/5?
(5)
Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11.
marjankaj
01.02.24,15:13
Ak počká 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku.
silvia
02.02.24,05:23
asi.. takže, ak nemal zaradenú nehnutelnosť v OM, prenajímal ju ako občan-nepodnikateľ, ale uplatňoval si výdavky na spotrebu elektriky, vody, plynu..nič iné, mal by príjem z predaja zdaniť ???
silvia
02.02.24,05:42
..presne pre toto nezaradil nehnut. do OM a uplatňoval si len výdavky na elektrinu+vodu+plyn.. mne to stále vychádza, že je príjem z predaja oslobodený..
marjankaj
02.02.24,06:57
Katy chceš povedať, že tá nehnuteľnosť nie je vo vlastníctve FO a ani FO nemá príjmy z prenájmu? §2/m.
Katy a R
02.02.24,09:21
janko - je majetkom FO a dosť. OM nemá - nezaradil. A dávam do pozornosti slovíčko ALEBO v odstavci, čo som priložila :)
marjankaj
02.02.24,09:38
Akože nezaradil? Ktorý § to prikazuje zaradiť? §2/m to konštatuje a teda je to obchodným majetkom. A §9/5 zase určuje kedy sa vyraďuje z OM.
Katy a R
02.02.24,09:56
Janko - žiadny § to neprikazuje! - ale ja sama sa rozhodnem, či zaradím, alebo nezaradím do OM. a §2/m len konštatuje - AK by som sa rozhodla zaradiť. Ale keď nechcem, tak žiadny OM nemám :)
Samozrejme, ty sa rozhodni podľa seba:)
marjankaj
02.02.24,10:04
Či sa ty rozhodneš zaradiť alebo nie, to je irelevantné. Ak začneš poberať príjmy podľa §6 a máš to vo vlastníctve, tak je to OM. To sa píše v zákone. S nie že teraz sa mi hodí jedno a potom zase iné
Negoce
02.02.24,11:46
OMG, napíš si na FS SR, dostaneš odpoveď, že nie je žiadna daňová povinnosť
marjankaj
02.02.24,11:47
§6/15
Negoce
02.02.24,17:05
marjankaj - nepíš nezmysly.....
marjankaj
02.02.24,17:20
To sú nezmysly, keď citujem zákon?
§2 Na účely tohto zákona sa rozumie
m) obchodným majetkom ......
Myslíš, že ty niečo zmeníš ak sa rozhodneš nezaradiť majetok do OM?
Negoce
02.02.24,17:25
nepochopil si, že sa mýliš?
autorke otázky som odporúčala napísať na FS SR a prilepiť odpoveď, nech neveriaci Tomáš uverí, že píše nezmysly, že sa mýli
marjankaj
02.02.24,17:29
Že ovládam slovenčinu?
Nech sa FS vyjadrí. Aspoň sa bude mať o čo oprieť. A nie nejaký názor z porady.
Katy a R
02.02.24,17:52
cituješ síce zákon - ale keď niekto nemá OM - tak sa ho §2m netýka (či si chceš len s nami trošku pokecať?)
marjankaj
02.02.24,18:11
Katy to myslíš vážne? §2 v ktorom sa definujú pojmy sa netýka všetkých?
marjankaj
02.02.24,18:25
Je nehnuteľnosť vo vlastníctve? Áno
Je využívaná na dosiahnutie príjmov podľa §6? Áno
Vedie alebo viedla evidenciu podľa §6/11? Áno

Teda prečo nejde o OM?
Katy a R
02.02.24,18:36
janko - ja už neviem... lebo medveď na 4 je maco? Jednoducho je na rozhodnutí daňovníka, či majetok zaradí, alebo nezaradí do OM. Kde ty vidíš v zákone, že je to OM? ... Dobrú noc:)
marjankaj
02.02.24,18:54
Ja to vidím v §2m. A ty kde v zákone vidíš ako sa zaraďuje?
Nebodaj robíš pri každom majetku zaraďovacie protokoly?