Adam Gallik
02.02.24,13:35
Rad by som sa informoval, či bol postup od zamestnávateľa v poriadku, v prípade ak nie, ako sa viem a môžem ohradiť. V roku 2023 mi ostalo 5,5 dňa nevyčerpanej dovolenky. V januári 24-som ukončil PP dohodou nakoľko vzťahy vo firme sa nenapraviteľne pokazili. Ukončenie PP bolo k dňu 31.1.2024.
1.2.2024 mi došla mailom výplatná páska za december 2023. Z výplatnej pásky som sa dozvedel, že mi stiahli 3 dni dovolenky z roku 2023 bez môjho vedomia a súhlasu. V pracovnom výkaze som ju nemal písanú ani som ju nečerpal. Zamestnávateľ zavrel prevádzku 22.12.2023 nakoľko sa jedná o gastro sektor, v dochádzkovom liste som mal odrobené dni podľa zmien do 22.12.2023. Nikdy sme sa nedohodli. že počas zatvorenej prevádzky (z rozhodnutia firmy) si budem čerpať dovolenku. Bolo to zo strany zamestnávateľa v poriadku? Je možnosť, ako sa "brániť" ? Nakoľko sa PP neskončil v priateľskom duchu, vyplýva mi z toho, že to urobil aby mi nemusel preplatiť "nevyčerpanú dovolenku" a očakávam, že v januárovej výplatnej páske budem mať zarátané zvyšné dni ako vyčerpané.
Tweety
02.02.24,12:43
Ak tá nevyčerpaná D bola celá z nároku roka 2023, zam-ľ ju mal zo zákona pri skončení PP preplatiť.(rovnako aj na prípadne nevyčerpanú D za január 2024) Ak na tvoju reklamáciu preplatenia nereaguje, svojích práv sa môžeš domáhať na súde.

A v decembri ti stiahol 3 dni? Nemal si neodpracovaný čas, pri ktorom by mohol krátiť nárok na D? (viac ako 100 dní)
ivka70
02.02.24,12:49
Tazko posudit, zamestnavatel zvycajne planuje "celozavodnu" dovolenku na taketo obdobia, kedy zatvori prevadzku a vsetci zamestnanci si cerpaju volno.
Takze kludne to planovanie dovolenky mohlo byt v plane dovoleniek, pre vsetkych, uz mesiace dopredu. Dohodu s tebou na to zamesntavatel nepotreboval,staci ,ze to oznamil na pracovisku beznym sposobom.
Kedze dovolenku planuje zmestnavatel, ide len o to, ci preukaze, ze si bol informovany o tej celozavodnej dovolenke. Predpokladam ,ze aj kolegovia mali v tom case dovolenku.

Na druhej strane, nechodil si do prace a nemal si ani prikaz na to ostat doma kvoli prekazke v praci na strane zamestnavatela (nevies take nieco preukazat), teda ak by si tam nemal dovolenku, mal by si absenciu a teda aj ziadny narok na zaplatene sviatky pred nou a po nej a kratenie naroku na dovolenku o 2 dni za kazdy den absencie. To by ta asi viac bolelo ako dovolenka, ktoru si realne cerpal.

Co sa tyka januara .... ak si vsetky planovane zmeny odpracoval, nemas mat kde cerpanie dovolenky. Ale ak ti zamestnavatel do planu zmien dovolenku naplanoval, ma na to narok.
veronikasad
02.02.24,12:59
Cerpanie dovolenky nie je vecou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, nástup určuje zamestnávateľ. Vedeli ste aspoň dva tyzdne bodpred, že prevádzka bude počas vianočných sviatkov zatvorená?
K januáru 2024 - koľko hodín si v tomto mesiaci skutočne odpracoval?
Adam Gallik
02.02.24,13:44
Áno, vedel som že prevádzka bude zatvorená až do fobruára. Hlavne riešim to, že mi bude stiahnutá dovolenka v decembri sme sa nikdy nerozprávali ani som o tom nebol informovaný. V januári som neodrpacoval ani hodinu, nakoľko majiteľ má stále zatvorenú prevádzku.

Ďakujem za Vašu odpoveď...
veronikasad
02.02.24,15:02
Si jediným zamestnancom firmy? Ak nie, ako je riešená neprítomnosť ostatných zamestnancov, tiež mali v decembri dovolenku?