zarislav22
08.02.24,11:50
Ahojte!

S priateľkou sme kúpili byt v pôvodnom stave a chystáme sa na rekonštrukciu, avšak od známych sme sa dopočuli rôzne verzie čo všetko vlastne k tomu treba.
Chceme:
- Zväčšiť otvor medzi kuchyňou a obývačkou (Cca 30cm do šírky od pôvodného otvoru na dvere, jedná sa o nosnú priečku)
- Odstrániť pôvodné umakartové jadro a vymurovať nové jadro
- Odstrániť časť priečky (nenosnej, respektíve chceme otvoriť pôvodnú špajzu)

Vhodné informácie o byte: 2. poschodie z 5, panelák, rohový byt

To, že budeme potrebovať stavebné povolenie už nám je nejak jasné, avšak v prílohách žiadosti by mali byt: statický posudok, súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov?
Tu sa informácie od rôznych zdrojov rozchádzajú- jeden známy tvrdí, že prerábali a ostatným vlastníkom po vydaní stavebného povolenia len prišli listy s popisom zmien a mali možnosť sa odvolať. Avšak na internete som sa dočítal, že treba obehnúť susedov, prípadne to predniesť na bytovej schôdzi.
Aká je realita? Čo všetko vlastne treba? Kde zoženiem nejaké tlačivo na ten súhlas od susedov?
Samozrejme rezanie do nosnej priečky padne, pokiaľ to neodklepne statik...

Ďakujem za všetky rady! :)
red john
08.02.24,11:39
Blachsus
08.02.24,12:11
Ja ti davam suhlas aby si odpalil do MP a potom zakotvit na stalo na psychiatrii. Aj so svojimi debilnymi alternickmi wilby, bruchac, redjohn, tomasko 16, multiredjohn
ivka70
08.02.24,12:56
musis ist za spravcom a dohodnut si s nim, aby tvoju ziadost zaradil do hlasovania na schodzi. Len schodza moze rozhodnut, ze ci ti povolia pisomne hlasovanie (nemozes sa len tak vybrat medzi susedov s akoukolvek myslienkou a dat si to podpisat)
OneUp
08.02.24,16:31
Na susedov sa mozes zvysoka vykaslat. Staci / zo zdvorilosti / dat na vchodove dvere oznam o rekonstrukcii bytu - popripade suhlas statika na svoje dvere. Suhlas vsetkych susedov je nutny len pri nadstavbe, alebo pristavbe. Bezne staci stavebnemu uradu ohlasit rekonstrukciu bytu. Kedze zasahujes do nosnej steny - tak stavebne povolenie. Vtedy je nutny posudok statika a urobit preklad nad vyburanou nosnou stenou presne podla jeho odporucania.
V ziadnom pripade obehovanie a suhlas susedov . Osobne by som ohlasil stavebnemu uradu rekonstrukciu. Rozsirenie dveri o 30 cm by som zveril odbornej stavebnej firme a trval na preklade. Zvysne prace ani nestoja za zmienku
Cim viac subjektov budes zapajat do rekonstrukcie, tym vacsie problemy - zvlast so susedmi