fifik1
09.02.24,00:54
Nepravidelne rozvrhnty pracovny cas. Vypocita sa narok na dovolenku na rok podla planu sluzieb a potom pri zmene sluzieb nam ju pocas roku este kratia. Prekazka je vsak na srane zamestnavatela dvovody naprikald pn inych zamestnancov. Je to v poriadku?
avalik
09.02.24,06:52
krátenie dovolenky je možné len za tvoju PN (alebo inú neprítomnosť uvedenú v ZP) a len ak by bola v roku viac ako 100 dní (tu sa počíta ako by si v týždni pracoval 5 dní)
a tiež za tvoje absencie

máš nárok na dovolenku za kalendárny rok v trvaní 4-5 týždňov, záleží na tvojom veku a či sa staráš o dieťa

pozri § 100 až § 117 a § 144a Zákonníka práce
veronikasad
09.02.24,06:53
Odpracuje s menej zmien ako si mal planovanych kvôli svojej PN, ktorá trvala viac ako 100 pracovných dní?
fifik1
11.03.24,21:32
Nie kvoli pn kolegov ktorych zastupujem a tym padom mam iny pocet sluzieb a vacsinou su dlhsie teda je ich menej v mesiaci
ivka70
12.03.24,03:54
Narok. Na dovolenku je vzdy 4/5 tyzdnov krat priemerny pocet pracovnych zmien v tyzdni.
Ak ti zmenia dlzku pracovnej zmeny, musia prepocitat aj narok. Nejde o kratenie.
fifik1
26.03.24,19:32
Tieto fakty zo zakonnika prace viem ale ja mozem odrobit smeny ako som ich mala naplanovane, ale zamestnavatel potrebuje aby som robila inak a nakolko je nas menej musime robit dlhsie sluzby. No ked si berieme dovolenku je to na take sluzby ake boli v plane sluzieb na rok. Takze vlastne odrobim este viac hodin ale dovolenky mam menej.
ivka70
27.03.24,05:58
Ak su tie predlzene sluzby ako nadcas a nemeni sa ti celkovo ( v pracovnej zmluve ci poriadku) dlzka zmeny, tak samozrejme povodny pocet hodin na den dovolenky aj prepocitana dovolenka ostava.
urcite nejde o kratenie dovolenky, to si zle vysvetlujes.

Tak po predlzeni zmien ti ostal povodny vypocet dovoelnky a povodna dlzka jedneho dna dovolenky alebo sa ti znizil pocet dni naroku na dovolenku a zvysil pocet hodin jedneho dna dovolenky?
ivka70
27.03.24,05:59
tak ide len o prepocet poctu dni dovolenky na aktualnu dlzku zmeny, to nie je kratenie
fifik1
27.03.24,11:16
Jednoducho mame dochadzkovu tabulku ktora to automaticky ked sa sluzba prepise prerata. Nam len oznamia ze z nejakeho dovodu sa menia sluzby a ak sa mi 8h zmenia na 12h automaticky sa mi znizi pocet dni dovolenky. Podotykam ze ked si ju cerpam smeny su v povodnom harmonograme tak ako bol spraveny rocny rozpis. A potom uz az na konci mesiaca nam daju podpisat suhlas zo zmenou sluzieb.
ivka70
27.03.24,11:28
ale ved to je spravne ...ked sa ti zmenui dlzka zmeny, tvoj den dovolenky je tiez dlhsi .... ze to cepras podla povodneho planu dovoleniek, na tok nic nemeni
fifik1
27.03.24,17:46
Ale ja si na tie dlhsie smeny dovolenku neberiem. Nerozumiem teda tomu preco by mi ju podla toho mali preratavat. Ci uz je to kratenie alebo prepocet. Ja si dovolenku cerpam podla rocneho planu sluzieb na sluzby ktore mi boli napanovane na cely rok. A nie je predsa moja chyba ze nema kto robit a som aj s koleginami ochotna chybajucich zastupit. Vela krat sa stane ze odrobime hodiny nad ramec pracovneho fondu z tohoto dovodu a v konecnom dosledku nam zoberu dovolenku??? To je akoz v poriadku??? To nie su prekazky na strane zamestnavatela? A teda nemal by aj on znasat dosledky?