neolit
12.02.24,07:16
Dobrý večer, chcel by som sa spýtať ako mam postupovať, keď mi prišiel z okresného súdu platobný rozkaz v hodnote 285,17 €, pričom túto sumu dlhujem údajne spoločnosti Orange Slovensko, a.s. ? Z celého množstva papierov som zistil, že som im zrejme dlhoval 17,46 € ako mesačnú platbu za internet a televíziu. Avšak, keď som sa sťahoval, službu internetu a TV od Orange som si zrušil. Keď som odovzdával zariadenia (modem, ovládače a pod.), pýtal som sa, či mám voči Orange vyplatene všetky faktúry. Bolo mi povedané, že áno. Nemal som voči nim žiadne záväzky. Dokonca som nedostával ani mailom ani telefonátom žiadne upozornenie o údajnej dlžobe. Predpokladám, že sluzba by mi nebola ani zrušená, pokial by som mal voci nim ešte nejaké finančne záväzky. Neviem, čo mám teraz robiť? Mohli by ste mi prosím poradiť, či mám nejakú šancu na ti aby som im nemusel vyplácať tých 285,17 €, nakoľko som si není vedomý chyby zo svojej strany ? Vopred vďaka za rady.
Nandrolon
12.02.24,06:23
Napíš na okresný súd listom odvolanie s vysvetlením skutočnosti.
Negoce
12.02.24,06:46
musíš podať tzv. odpor, lehota je krátka, prečítaj si poučenie , informácie musia tam byť uvedené....
Chobot
12.02.24,07:54
Treba pozrieť na plat. rozkaze, či už nadobudol právoplatnosť. Ak nie a si v lehote, kedy môžeš podať odpor či odvolanie, tak sa odvolaj. Ak si už po lehote, tak nemáš možnosť sa odvolať a PR je právoplatný a vykonateľný. V takom prípade ho treba len uhradiť, lebo suma sa bude len zvyšovať o trovy exekútora a sankčné úroky z omeškania.

Aj keby si bol v lehote, je otázne, či má zmysel sa odvolať, lebo tú sumu si asi dlhoval. Všetko ostatné sú len detské výhovorky. Orange určite nedal sumu hneď na súd, predtým chodili nabetón výzvy. To, že si nenahlásil adresu, alebo si výzvy nepreberal ťa neospravedlňuje. Neverím, že by si sa vedel pri odvolaní z toho dostať.

Treba to zaplatiť v každom prípade. Ale ak si presvedčený o svojej nevine, tak sa odvolaj. Budeš musieť to dokazovať. Tak, ako napísal janik.
Nandrolon
12.02.24,08:20
Ja neviem ako sa to odborne nazýva, proste nech napíše na súd list so zrozumiteľným vysvetlením, prípadne nech kontaktuje exekútora. Od jedného známeho úrad vymáhal pohľadávku, že čosi nezaplatil, až kým tam jeho dôsledná matka nedoniesla potvrdenku o zaplatení, starú niekoľko rokov. Oni predsa musia vedieť "čo vymáhajú" a ty to môžeš doložiť, že je to zaplatené, fajka zhasla. Zaujímavé, že toho známeho nikto nikdy nekontaktoval, až po niekoľkých rokoch "natvrdo" mal zaplatiť... By ma zaujímalo, ako robia úrady rôzne inventarizácie pohľadávok po splatnosti. Tam musí byť bordel ako v tanku.
Chobot
12.02.24,09:41
Oni vedia presne "čo vymáhajú", je to presne vyčíslené v platobnom rozkaze. A ver mi, že veritelia si vedú zoznam pohľadávok. Problém je takmer vždy na strane dlžníka - napr. nenahlási novú adresu, nepreberá poštu, ignoruje výzvy, nepozerajú mailové faktúry. Pritom by stačilo zadať inkaso. Až potom, keď príde exekútor sa ľudia zobudia.

A písať na súd nejaké vysvetľujúce listy? Ich to nezaujíma. Ak sa dá odvolať, tak sa treba odvolať v rámci lehôt. A dôkazy treba predkladať na pojednávaní, prípadne priložiť k odvolaniu.
Nandrolon
12.02.24,09:52
No neviem, v tom prípade čo som písal vyššie tak proste vymáhali platbu, ktorá bola načas a riadne uhradená. Ak by jeho matka neskladovala hŕbu papierov, tak by to musel duplicitne zaplatiť. Takže vtedy bola chyba na strane zdravotnej poisťovne. Ukázala papier a ostali prekvapení. Preto všetko čo sa dá tak platím elektronicky, lebo tam je nižšie riziko ako pri platbe na pošte a vyhodení potvrdenky.