smreko2
12.02.24,12:47
Dobrý deň,
viem, že je parkovanie s autom na chodníku je zakázané, ale môže na chodníku parkovať auto s parkovacím preukazom ZŤP (ak je dodržané voľné miesto 1,5m)?
Skúšal som nájsť výnimku, ale nie som si istý.
Napr § 44 odsek 7, alebo § 52 odsek 2.

Vlastne som zistil, že podľa katastra pozemok chodníka za panelákom patrí nejakej s.r.o.
V takom prípade mi polícia pokutu za parkovanie nemôže dať, však?
Chobot
12.02.24,11:52
Nie, nemôžeš.
buchač
12.02.24,12:04
Napr § 44 odsek 7, alebo § 52 odsek 2.
========================
(7) Vodič vozidla s parkovacím preukazom môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Vodič osobitne označeného vozidla podľa odseku 1 písm. b) a vodič vozidla s parkovacím preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel, a do pešej zóny; pritom nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Týmto oprávnením nie je dotknutá povinnosť vodiča uposlúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení podľa tohto zákona.

(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, pre automatizované doručovacie vozidlo, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla, kolobežky s pomocným motorčekom alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.
-----------------------------------------
- Kde tam vidíš výnimku ?
- Prečo by si mal možnosť parkovať na chodníku ?


Platí, že :
Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2022, zaviedla celoplošný zákaz parkovania motorových vozidiel na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest. Autá tak nemôžu parkovať na chodníku ani pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra, pokiaľ to neumožní dopravné značenie.
misoft
16.02.24,13:04
Ale môže, môže. Platia predsa pravidlá cestnej premávky - dokonca i na "súkromnom" pozemku, pokiaľ je na jej dopravná infraštruktúra. By si sa divil - i na parkovisku superhyper marketu, ktorý vlastní toto parkovisko - policajti môžu udeliť pokutu, ak niekto poruší pravidlá premávky. A koľko takýchto plôch patrí napr. mestu? Hádam si nemyslíš, že ani tam nemôžu policajti nedať pokutu? Vieš čo je to verejný záujem?
buchač
16.02.24,15:38
Vlastne som zistil, že podľa katastra pozemok chodníka za panelákom patrí nejakej s.r.o.
V takom prípade mi polícia pokutu za parkovanie nemôže dať, však?
Naposledy upravil smreko2 : Dnes at 14:49 Dôvod: doplňujúca otázka
=================
Normálne sa čudujem, že tu poniektorí dokážu vypotiť...
Ty sa čítaš, čo si napísal ?
Ty si myslíš, že poliši budú lustrovať kataster a zisťovať majiteľa pozemku ?

Špekuluješ jak beta s eržou...
smreko2
17.02.24,09:20
Tu sú už odpovede ako na Facebooku. Poďme všetci a čo najviac zvoziť toho čo sa pýta, za tú totálne idiotskú otázku, ktorú vypotil...
Prečo sa asi tak pýtam? Áno, pýtam sa už hlúpe otázky, lebo potrebujem nejako vyriešiť tú úžasnú situáciu, ktorú vytvorili naši skvelý zákonodarcovia.
Ak takto odpovedáte na všetky otázky, tak si zaslúžite metál na to svoje perfektné ego a zato, že všetko viete...
Viem, že sa pýtam somarinu. Ale asi to je fakt také ťažké odpovedať normálne.
veronikasad
17.02.24,09:45
Odpoveď, ktorú ti dal buchac 12.2. nie je normálna?
buchač
17.02.24,11:00
Škoda niečo písať.
Pýta sa na fakt totálnu hlúposť a ešte sa naserie, že nedostal tú správnu odpoveď = jeho, ktorá by mu vyhovovala.
Chobot
17.02.24,11:02
"Vlastne som zistil, že podľa katastra pozemok chodníka za panelákom patrí nejakej s.r.o.
V takom prípade mi polícia pokutu za parkovanie nemôže dať, však?"

Ono je jedno, komu patrí pozemok pod chodníkom, ide stále o chodník, kde nie je povolené stáť.

Situácia po nadobudnutí novely je dosť zúfalá, samotní policajti (najmä mestskí) sa vyjadrujú (aj mne to osobne potvrdili, keď rozdávali v Peatržalke pokuty a pýtal som sa, či sa tam môže parkovať), že zvyčajne neriešia státie na chodníkoch, pokiaľ niekto nedá nejaký podnet, alebo nezavolá políciu, že niekto parkuje na chodníku. Vtedy už nad tým nemôžu mávnuť rukou a musia to riešiť - zvyčajne pokutou.

Takže keď chodník patrí nie mestu, ale nejakej s.r.o., tak tá s.r.o. asi skôr zavolá políciu, že im niekto stojí na chodníku.

Jednoducho - nemôžeš parkovať na chodníku, nech patrí komu koľvek.
smreko2
17.02.24,11:52
jaj buchač.... nejde o odpoveď ktorú chcem počuť, ale o slušnú komunikáciu. skús to občas.
smreko2
17.02.24,11:55
Ďakujem, myslel som, že to nejak tak bude...
Budem musieť hľadať iné riešenie.
OneUp
17.02.24,12:22
tu sa odpovede slusnej nedockas. Len ako sakali striehnu 25 hodin denne, aby si ukojili svoje komplexy menejcennosti a zautocili na kazdu korist