Saly
05.10.06,21:32
Prosím o informáciu
Počula som,že čiastočne invalidný dôchodca toho času ešte nepreverený,zamestnaný na pracovnú zmluvu nemusí platiť do niektorých fondov soc.poist.Je to pravda a ak áno tak do ktorých a od kedy je to platné? Za info ďakujem Saly
Netka
06.10.06,09:14
Myslím, že pokiaľ je invalid do 70% tak platí odvody ako normálny zamestnanec s rozdielom odvodov do ZP tam platí 5% zamestnávateľ a 2% zamestnanec.


Opravte ma, ak sa mýlim.
Antonia1
06.10.06,09:29
Prosím o informáciu
Počula som,že čiastočne invalidný dôchodca toho času ešte nepreverený,zamestnaný na pracovnú zmluvu nemusí platiť do niektorých fondov soc.poist.Je to pravda a ak áno tak do ktorých a od kedy je to platné? Za info ďakujem Saly
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t30460-invalidny-dochodca-nad-70.html
Marína
06.10.06,10:54
Saly píše, že zatiaľ nebol preverený. Ak nebol preverený, odvody do SP platí v plnej výške a do ZP v 1/2 (5%+2%).
Simonab
06.10.06,11:32
No ja neviem. Včera som si prečítala príspevok od Jožka Mihála a nedá mi nezareagovať. Najlepšie bude keď to sem pricapím.

V tabuľke sadzieb poznámka 2:

2 - invalidné poistenie neplatí SZČO a dobrovoľne poistená osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po dovŕšení dôchodkového veku, poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodca viac ako 70 %."

Správne je:

Invalidné poistenie okrem vyššie uvedených osôb neplatí ani osoba, ktorej bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003 a podľa výkladu SP ani osoba, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003.

Takže podľa tohto záleží od toho či mu bol priznaný ČID ešte do konca roka 2003.

Prikladám aj link na celú tému:http://www.porada.sk/t33546-nove-vymeriavacie-zaklady-pre-szco.html#post308083
Jana Motyčková
06.10.06,11:41
No ja neviem. Včera som si prečítala príspevok od Jožka Mihála a nedá mi nezareagovať. Najlepšie bude keď to sem pricapím.

V tabuľke sadzieb poznámka 2:

2 - invalidné poistenie neplatí SZČO a dobrovoľne poistená osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po dovŕšení dôchodkového veku, poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodca viac ako 70 %."

Správne je:

Invalidné poistenie okrem vyššie uvedených osôb neplatí ani osoba, ktorej bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003 a podľa výkladu SP ani osoba, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003.

Takže podľa tohto záleží od toho či mu bol priznaný ČID ešte do konca roka 2003.

Prikladám aj link na celú tému:http://www.porada.sk/t33546-nove-vymeriavacie-zaklady-pre-szco.html#post308083
Podľa zákona by platiť všetko do SP mali, ale to čo som dala modré :"podľa výkladu SP" platiť IP nemusia. T.j. treba si zvážiť, či postupovať podľa výkladu SP alebo podľa zákona.
SMartina
06.10.06,11:50
A ako je to s niekým, kto je ZŤP, a má priznaný dôchodok na 41% ??? Invalidný dôchodca je už od rok 1987. Ďakujem.
Simonab
06.10.06,11:50
Janka ďakujem za upresnenie. Ale zdá sa to logické. Keďže zamestnanec ešte nebol prehodnotený, nikto nevie na koľko % mu priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Myslela som, že preto tam je ten výklad z SP.
Simonab
06.10.06,11:53
A ako je to s niekým, kto je ZŤP, a má priznaný dôchodok na 41% ??? Invalidný dôchodca je už od rok 1987. Ďakujem.

Tento ID už musí platiť do SP všetky odvody, nakoľko už prehodnotený bol a nemá mieru pklesu nad 70%.
Jana Motyčková
06.10.06,12:02
Janka ďakujem za upresnenie. Ale zdá sa to logické. Keďže zamestnanec ešte nebol prehodnotený, nikto nevie na koľko % mu priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Myslela som, že preto tam je ten výklad z SP.
To že neprehodnotení ID neplatia invalidné poistenie rieši prechodné ustanovenie v §277 ods.4. O ČID sa v prechodných ustanoveniach nehovorí.
Saly
07.10.06,07:10
Veľmi pekne ďakujem za rady všetkým. Ak budem môcť aj ja niekomu pomôcť,budem rada Saly
dopravca
16.05.08,07:26
Mám takýto problém. Zamestnanec čiast. inv. bol zamestnaný na HPP, odvody do ZP platil 2% a 5%. Po čase zmenil PZ na polovičný úväzok a začal podnikať, založil si s.r.o. Môžem mu aj nadalej zrážať iba 2 a 5%? Považuje sa tento PP na polovičný úväzok za HPP, nakoľko znížené odvody do ZP sa platia iba z HPP. Ďakujem
Jana Motyčková
16.05.08,08:47
Pre použitie znížených odvodov je jedno na aký úväzok je pracovná zmluva. Dôležité je to, že je ČID - takže použijú sa stále odovdy do ZP 2+5%.
petacuckova
02.06.08,07:04
Dobrý deň.Prosím Vás o radu, nakoľko sa s tým stretávam prvý krát. Od 1.6.2008 sme zamestnali invalidného zamestnanca s mierou poklesu 50%.
Je teda považovaný za čiastočného ID ?
Mal by platiť do Sp normálne a do ZP len 2% za neho a 5% za firmu ?
A má nárok na OP dane ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Arava
02.06.08,08:23
Prišlo mi usmernenie zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne? že od 1. mája 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 139/2008 Z.z. z ktorého vyberám: " že u občanov s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20% do 40% sa sadzba na zdravotné poistenie ( § 12 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov ) už nemôže znižovať a od 1. mája 2008 sa tieto osoby pre účely zdravotného poistenia posudzujú ako osoby bez zdravotného poistenia.
petacuckova
02.06.08,09:14
Dobrý deň.Prosím Vás o radu, nakoľko sa s tým stretávam prvý krát. Od 1.6.2008 sme zamestnali invalidného zamestnanca s mierou poklesu 50%.
Je teda považovaný za čiastočného ID ?
Mal by platiť do Sp normálne a do ZP len 2% za neho a 5% za firmu ?
A má nárok na OP dane ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
02.06.08,13:36
Do SP platí všetko, pre ZP má polovičné sadzby, na nezdaniteľnú časť má nárok.
Muška
03.06.08,14:18
Zamestnanec bol rok PN , uznali ho za invalidného dôchodcu. Zamestnávateľ ho prijal naspäť do trvalého pracovného pomeru. Kedy bude mať nárok opäť na nemocenské dávky v prípade, že by bol opäť PN?
Jana Motyčková
04.06.08,18:45
Zamestnanec má nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné) od 1.dňa zamestnania - tu nie je "čakacia lehota" 270 dní.
Muška
04.06.08,18:50
Zamestnanec má nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné) od 1.dňa zamestnania - tu nie je "čakacia lehota" 270 dní.
Janka , ďakujem za odpoveď.
Ja som tiež tak informovala lekárku, ale tá "odmieta" dotyčnému vystaviť PN-ku, že aj tak nemá nárok...iba to bude mať ospravedlnené. Hoci som ju presviedčala, že to nie je pravda ....a že vlastne "čo ju je do toho" :confused: nech mu vystaví PN a že to nie je jej starosť, či mu ju niekto preplatí alebo nie.
Stefan2005
04.06.08,21:12
Dosť často sa píše o poberateľoch invalidných dôchodkov, ktorí doteraz "neboli preverení"... Ako je to vlastne s tým preverovaním po náleze ústavného súdu?
Budú ešte v budúcnosti preverení všetci, ktorí ešte neboli, alebo len tí, ktorí mali nariadenú kontrolnú prehliadku?
Osobne som porozumel tak spomínanému nálezu, že u invalidných dôchodcov, u ktorých už bolo skonštatované (pred účinnosťou nového zákona), že nie je potrebná ďalšia kontrolná prehliadka (t.j. ide o stav trvalý), je opätovné preverovanie v rozpore so zákonom...
marcelaStanakova
05.02.09,12:59
Naša zamestnankyňa poberá invalidný dôchodok 6.246,-/207,40EUR nevieme aké odvody sa teraz za ňu budú odvádzať do SP a VZP
gabriela2579
05.02.09,19:52
Naša zamestnankyňa poberá invalidný dôchodok 6.246,-/207,40EUR nevieme aké odvody sa teraz za ňu budú odvádzať do SP a VZP

SOCIÁLNA POISŤOVŇA:
Zamestnanec platí poistné :
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=675),
- na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu,
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu.

Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.


Zamestnávateľ platí poistné:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=674),
- na starobné poistenie 14 % z vymeriavacieho základu (ak je zamestnanec sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9% postupuje Sociálna poisťovňa dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
- na úrazové poistenie do 31. decembra 2009 0,8 % z vymeriavacieho základu,
- na garančné poistenie 0,25 % z vymeriavacieho základu,
-na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu,
- do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.

Suma poistného sa na jednotlivé druhy poistenia a poistného do rezervného fondu solidarity určuje z vymeriavacieho základu vždy samostatne. Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé eurocenty nahor. Jednotlivé sumy poistného sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nadol.

ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA:
- odvody zamestnávateľa 5% z VZ
- odvody zamestnanca 2% z VZ
Do VšZP odporúčam zobrať fotokópiu rozhodnutia o priznaní invalidného dôchodku, na základe ktorého si ju tam nahrajú do systému a vy za ňu budete odvádzať zníženú sadzbu poistného.
gabriela2579
05.02.09,19:54
Apropó, výška jej dôchodku nemá vplyv na prcento odvodov do zdravotnej alebo sociálnej poisťovne.
marcelaStanakova
14.02.09,13:18
ĎAKUJEM SRDEČNE ZA TUTO ODPOVEĎ
dopravca
14.04.09,09:46
Pekný deň. V ZP sa menili podmienky platenia odvodov za čiast. inv. zamestnanca. Ak má pokles do 40% vrátane, platí sa plná čiastka, teda 4 a 10% . Ale... platí to od januára alebo až od februára 2009? Ďakujem
Antonia1
14.04.09,10:17
platí to od mája 2008
pozri tu:http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=124
dopravca
15.04.09,06:33
No pekne som to pokašlal, zamestnanec je do 40%. Mám teraz poslať opravné, alebo aditívne výkazy? Ďakujem
Jana Motyčková
15.04.09,07:04
ZP zvyčajne požadujú opravné výkazy.
dopravca
15.04.09,08:39
..tiež by som sa mohol opýtať naraz. Čo poviete, tie opravné za minulý rok mám urobiť na starých tlačivách v korunách, alebo na nových v Eur ? ešte raz vďaka
mzdarka renca
15.04.09,10:02
..tiež by som sa mohol opýtať naraz. Čo poviete, tie opravné za minulý rok mám urobiť na starých tlačivách v korunách, alebo na nových v Eur ? ešte raz vďaka

Za minulý rok v SK a na tlačivách, ktoré boli platné minulý rok.
gven75
12.04.10,09:22
Ahojte, zam-covi bol priznaný inval. dôchodok (50 %) ešte k 25.9.2009 to čo všetko mam urobiť som si zistila, no neviem ako urobiť odvody do ZP, či mu mám dať za celý mesiac 9/09 sadzbu už 2% alebo 4% alebo to mám urobiť alikvotne (za 25 dní 4 % za zbytok 2 %)... a to isté ak mu skončil inv. dôch. napr. k 8.3. ??? Volala som do každej ZP a všade mi povedali inak tak neviem ako teraz... Ďakujem :D
VERONIKA6
12.04.10,09:24
Ahojte, zam-covi bol priznaný inval. dôchodok (50 %) ešte k 25.9.2009 to čo všetko mam urobiť som si zistila, no neviem ako urobiť odvody do ZP, či mu mám dať za celý mesiac 9/09 sadzbu už 2% alebo 4% alebo to mám urobiť alikvotne (za 25 dní 4 % za zbytok 2 %)... a to isté ak mu skončil inv. dôch. napr. k 8.3. ??? Volala som do každej ZP a všade mi povedali inak tak neviem ako teraz... Ďakujem :D
Prepočítaj na dni. Do 24.9 10 a 4 %, od 25.9. polovičné.
gven75
12.04.10,09:27
a to isté aj pri odobratí dôchodku? napr. teraz mám prípad odobratý inv. dôchodok k 8.3. mi pracovníčka povedala, že 3/10 ešte celý mesiac polovica a až od 1.4., 4%, no inde zasa, že alikvotne tak neviem, lebo soft mi to asi takto nevypočíta nie???
VERONIKA6
12.04.10,09:28
a to isté aj pri odobratí dôchodku? napr. teraz mám prípad odobratý inv. dôchodok k 8.3. mi pracovníčka povedala, že 3/10 ešte celý mesiac polovica a až od 1.4., 4%, no inde zasa, že alikvotne tak neviem, lebo soft mi to asi takto nevypočíta nie???
Treba to ručne prepočítať.
gven75
12.04.10,09:30
ručne? a potom nejak zadať? fuha tak to som ešte nerobila... a je to niekde napísaný ten postup? ak by sa ma šef pýtal?
VERONIKA6
12.04.10,09:33
ručne? a potom nejak zadať? fuha tak to som ešte nerobila... a je to niekde napísaný ten postup? ak by sa ma šef pýtal?
Neviem aký máš mzdový program. Ja prepočítam a potom ručne nahodím. Poraď sa s dodávateľom Tvojho programu.
gven75
12.04.10,09:50
no tak už by som to mala mať, len ma pletie to, že poisťovne v tomto postupe nemaju jasno, a jedna mi povie, že alikvotne a 2., že stačí 1 deň v mesiaci, aby bol invalidný a celý mesiac má polovičný odvod a 3. presný opak tak totááál CHAOS :) No ďakujem pekne už to budem tak robiť :D
Andyke
12.04.10,11:24
Neprepočítavaš na dni do ZP. Viď zákon.

§ 12 Zák. o zdrav.poistení
(2) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
gven75
13.04.10,09:12
Tak už teraz fakt neviem!!! na poisťovni včera mi vraveli, že alikvotne to mám urobiť už som si urobila aj výplaty výstupy, no všetko! len ked som to dala alikvotne ako mam urobiť mesačný výkaz??? Myslím ak za 7 dní má sadzbu 2% a zbytok 4% tak ako to dam do výkazu ha????? Prosím pomôžte!
gasdiv
13.04.10,09:20
anyke ti už napísala: § 12 , odst. 2 zákona o zdravotnom poistení hovorí, že v mesiaci v ktorom bol občan uznaný - považovaný za osobu so zdravotným poistihnutým čo i len jeden deň má odvody znížené na 2% a 7%. Z toho vyplýva, že mesiac nedelíš ako píšeš ale celý mesiac počítaš odvody so znížením percentom.
gven75
13.04.10,09:24
No tak OK už ako to bude tak to bude urobím to tak, lebo aj tak neviem ako by som teraz robila výkaz, ale sranda, že aj sesternica čo robí na ZP mi povedala, že alikvotne tak to je čistá znalosť zákona ... :) Ďakujem!
Tomi
25.10.10,09:34
Dobrý deň,
potrebujeme zamestnať čiastočne invalidného dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti. Kto bude zaňho platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne ? Iné zamestnanie nemá, tvrdí že za neho odvody platí štát. My ako zamestnávateľ budeme platiť len úrazové a garančné poistenie ako u ostatných dohodárov? Ná nárok na nezdaniteľnú časť ?
Ďakujem za odpoveď niekomu kto má s tým skúsenosti.
Jana Motyčková
25.10.10,09:48
Zdravotné bude za neho platiť štát, ostatné odovdy štát za neho neplatí a ani nebude - tak ako doteraz. Budete platiť iba ÚP a GP. Nárok na nezdaniteľnú časť má.
suklova
31.05.11,12:29
Mám zamestnanca, ktorý mi doniesol zo sociálnej poisťovne rozhodnutie, že bol uznaný invalidným s mierou poklesu schofpnosti vykonávať zárobkovú činnosť 45%. Platím za neho polovičné odvody alebo celé? Ďakujem.
Xanti
31.05.11,12:32
Mám zamestnanca, ktorý mi doniesol zo sociálnej poisťovne rozhodnutie, že bol uznaný invalidným s mierou poklesu schofpnosti vykonávať zárobkovú činnosť 45%. Platím za neho polovičné odvody alebo celé? Ďakujem.
Do SP celé,
do ZP polovičné .
suklova
31.05.11,12:43
Ďakujem krásne. Takže stačí ako má pokles 45% áno? Nemusí mať 50% však? On splna 2a bol uznaný invalidným.


(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).
Xanti
31.05.11,12:47
Ano.
suklova
31.05.11,12:49
Veľmi krásne ďakujem. :-)
dvd
25.10.11,20:14
Mám zamestnanca, ktorý mi doniesol zo sociálnej poisťovne rozhodnutie, že bol uznaný invalidným s mierou poklesu schofpnosti vykonávať zárobkovú činnosť 45%. Platím za neho polovičné odvody alebo celé? Ďakujem.

dotaz: ked prinesie taketo potvrdenie zamestnanec a v nom je uvedene, ze to plati spätne 4 mesiace, čo potom??
Xanti
25.10.11,20:18
No iné neostáva, len prerobiť spätne výplaty odvody dane .. a zúčtovať to v nasledujúcej výplate.
emily 2
08.03.12,09:50
Zametnankyna pri nastupe priniesla kopiu rozhodnutia z r. 2006, kde je napisana len vyska dochodku.
Ma CID, nie su tam ziadne percenta. Asi treba od nej pytat novsie rozhodnutie, maju tam byt uvedene aj tie percenta ?

Potom budeme platit menej na ZP a
SP podla tych percent invalidity - dobre som to pochopila ?
Uz to netreba nikde hlasit, len v mes. vykazoch zohladnit spravnu vysku odvodov...

vdaka
Xanti
08.03.12,11:09
Zametnankyna pri nastupe priniesla kopiu rozhodnutia z r. 2006, kde je napisana len vyska dochodku.
Ma CID, nie su tam ziadne percenta. Asi treba od nej pytat novsie rozhodnutie, maju tam byt uvedene aj tie percenta ? Nemusí, čiastočný ID patrí do % 41-70%.

Potom budeme platit menej na ZP Len ZP budete platiť menej, SP ostane v pôvodnej výške .
a
SP podla tych percent invalidity - dobre som to pochopila ?
Uz to netreba nikde hlasit, len v mes. vykazoch zohladnit spravnu vysku odvodov... Správne.

vdaka
v texte.