Zamestnanec_1
14.02.24,11:38
Zamestnankyňa pracovala na TPP od JAN - AUG, kedy si aj uplatnila DB na dieťa (od 1 - 6 plných 140€ a 7 - 8 už malo dieťa nad 18r. teda mohla mať max 50€, ale mala 9,3€ a 50€ vzhľadom k ČZD). Následne bola na PN v ochrannej lehote a potom od 1.11 bola evidovaná na UP - do konca roka.

Úhrn príjmov je 10159,17€ a celkový uplatnený DB 899,3€.

Otázka 1: Potrebujem nejaké potvrdenie, ak bola na PN v ochrannej lehote? Stačí čestné vyhlásenie, že nemala v tomto období žiaden zdaniteľný príjem?

Otázka 2: Program mi automaticky vypočítal preplatok DB 40,7€ (za ten 7.mesiac, bola na PN) - je to tým, že sa zohľadnil jej celý ročný príjem, teda 20% z ČZD a mala dostatočný príjem, aby si zvyšok douplatnila?

Otázka 3: Môžem jej v programe zaškrtnúť aj mesiace 9-12 aby sa jej taktiež zohľadnil celý ročný príjem? Na douplatnenie DB. Alebo tým, že ho mala mesačne, berie sa proste za tieto mesiace 0? Lebo nebola zamestnaná, nepracovala. Treba nejako rozlišovať PN v ochrannej lehote a evidenciu na UP pri douplatňovaní DB? Ak som to zaškrtla, program vyrátal celkový preplatok 240,7€.

Vopred ďakujem za všetky rady, som v tejto oblasti nová a rada by som mala všetko správne.
ivka70
14.02.24,10:44
1. k jej RZD nie, ani nemocenske ani podpora nie su zdanitelne prijmy
2. je to tym prijmom, otazka je, preco nemala dopocet aj na dalsie mesiace ...dieta ukoncilo studium alebo neziadala alebo nemala dost vysoky prijem?
3. aha tymto to je, ano, moze ziadat za cely rok, ak boli splnene podmienky
Ak jej prijem zo zamestnania bude dost vysoky, ma narok na doplatenie DB aj za mesiace bez zdanitelneho prijmu.
Potom ma narok na to, co je vypocitane.
Zamestnanec_1
14.02.24,11:04
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
veronikasad
14.02.24,11:24
Úhrn príjmov = čiastkový základ dane?