printerscd
15.02.24,06:08
Zdravím.

Pochádzame s manželkou z malého mesta kde máme komplet celú rodinu a v r. 2018 sme si kúpili 3izb. Byt v novostavbe v krajskom meste, čiže 30 km od našeho malého mestečka.

Ja mám prácu v krajskom meste kde máme nový byt a manželka teraz po 6-tich rokoch=dve teti-materske & rodičovske na jar nastupuje naspäť do práce kde pred tým pracovala v malom meste.

Problém je že tu v krajskom meste nemáme žiadnu pomoc so strany rodiny keďže je to ďaleko v prípade ak budeme obidvaja v práci a bude treba deti odviesť do škôlky, školy.

Veľká dilema pre nás je čo ďalej...
Dostali sme ponuku na kúpu 3 izb bytu v malom meste na prízemí kde bývajú v tom istom vchode aj svokrovcovi ktory su už práve na dôchodku a sú ochotní nám stále pomôcť s deťmi.

Byt v novostavbe nás stál spolu 160 000€
Cena teraz by bola cca.220 000 €
Zostatok na úvere máme 40 000€

Byt v malom meste v klasickom paneláku 40- ročnom je v ponuke za 140 000€

Otázka je či predať novostavbu z r.2018 kde by sa z predaja financovala kúpa bytu v malom meste, alebo zobrať ďalší úver v sume 140 000€ a dávať do prenájmu novostavbu.

Bolo by to z investičného pohľadu ok?

V prípade predaja novostavby a zvyšných € dať niekam investovať?

Vďaka za radu.
veronikasad
15.02.24,07:40
Vzhľadom na tému, ktorú si pred pár mesiacmi založil (zlý vzťah so svokrou), myslíš, že toto je dobré riešenie pre upevnenie vzťahov s manželkou?
Blachsus
15.02.24,09:44
X
OneUp
15.02.24,09:53
X
buchač
15.02.24,10:30
Osobne by som sa pozeral pri tejto problematike na iné kritéria a nie na finančnú otázku.
Bytovú otázku tu riešiš už dávno....a furt nie si spokojný.

...a svokra na to čo ?
To od nej prišla ponuka bývať v tom istom vchode ?
printerscd
15.02.24,11:45
V čistom s manželkou máme mesačne 2500€

Kebyže sme kúpili starý byť tak úver by bol mesačne 700€

Teraz pri tom novom platíme 180 mesačne kde je zostatok 40000€

Ak by sme dali do prenájmu novostavbu ceny sú cca mesačne 800€ za prenajom

Najmladšia dcéra má 3 roky čize bude treba opateru ešte min.10 rokov

Všetko by fungovalo v malom meste čize manželka tam by mala prácu deti tam do škôlky akurát ja by som musel dochádzať 15x po 60 km v mesiaci spolu tam a späť.

A do budúcna svokrovci budú potrebovať pomôcť keďže obidve dcery bývajú vo veľkom meste

Úprimne poviem že nemám chuť dávať byt do prenájmu a mať s tým starosti...
kopretinka
15.02.24,12:49
do 13rokov???
veronikasad
15.02.24,12:55
pokial sa tvoje vzťahy so svokrovcami zlepšili natolko, že ich pomoc preváži nezhody vo vašej domácnosti, tak predaj byt a sťahuj sa.
printerscd
15.02.24,13:05
Otázne je do koľkých rokov môže byť dieťa v meste v byte samé keď príde si školy pokiaľ sú rodičia v praci
printerscd
15.02.24,13:08
Vzťahy som dal do poriadku začal som na sebe makať-ine stravovanie, potom 3x do týždňa posilovanie vo fitku a úplne zmenené psychika,som od novembra 2023 ako iný človek
veronikasad
15.02.24,13:09
nemusí byť samé, fungujú školské kluby do 17-tej, po skončení pracovnej doby si ho vyzdvihneš, príp. matka môže žiadať o upravu pracovnej doby, Obidvaja moji vnuci tam chodia, píšu si tam aj domáce úlohy ...
OneUp
15.02.24,13:51
Byt v krajskom meste dat cely do prenajmu. A z prenajmu financovat uver na byt v malom meste
buchač
15.02.24,14:14
printerscd (Dnes 15:05) Otázne je DO koľkých rokov môže byť dieťa v meste v byte samé keď príde si školy pokiaľ sú rodičia v praci
---------------------------------
Myslím si, že nie DO koľkých rokov môže byť samé, ale skôr OD...či ?
Žiaden zákon ale neurčuje, od koľkých rokov sa nechá dieťa doma samé. No ak sa niečo stane, tak to je už potom vec iná.

Názory odborníkov na vek, kedy sú naše ratolesti pripravené zostať doma bez dozoru na dlhší čas, sa vo všeobecnosti veľmi nelíšia. Zhodujú sa v tom, že priemerné jedenásť až dvanásť ročné dieťa je schopné zvládnuť túto úlohu. Výrazne neodporúčajú nechávať osamote deti mladšie ako desať rokov.
=====================
printerscd (Dnes 15:08) Vzťahy som dal do poriadku začal som na sebe makať-ine stravovanie, potom 3x do týždňa posilovanie vo fitku a úplne zmenené psychika,som od novembra 2023 ako iný človek
-------------------------------
No keď myslíš...:D
pavol54
15.02.24,14:24
Ak manželstve niečo nefunguje, na vine sú obe strany žena a svokra:)
misoft
16.02.24,06:32
mimotemy
Koľko obyvateľov má to mesto?
800€ za prenájom? A to je spolu s energiami? Ak nie - 800€ je nonsens ako čistý prenájom + ceny energií - to by musela byť prinajmenšom Bratislava!