lenkapd
15.02.24,08:07
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. K 30.11.2023 sme ukončili PP so zamestnancom, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok od 1.12.2023. Vznikol mu nárok na odchodné, keďže o PSD si požiadal v stanovenej lehote, no rozhodnutie mu bolo doručené 12.2.2024. Ako zamestnávateľ mu chceme odchodné vyplatiť, no nerada by som spravila niekde chybu, aby mu na dôchodok nesiahli. Na Sociálnej poisťovni mi povedali, že ho treba prihlásiť na jeden deň ako nepravidelný príjem a potom podať výkaz poistného a príspevkov, len sa chcem poradiť ktorý deň by som tam mala zadať tak, aby aj my sme to mali správne, aj aby to jemu neublížilo čo sa predčasného dôchodku týka, aby mu ho nezrušili. Ďakujem.
Negoce
15.02.24,07:56
zamestnanca, ktorému bude vyplatený príjem po skončení pracovného pomeru, je potrebné opäť prihlásiť na 1 deň do zdravotnej poisťovne a to k poslednému kalendárnemu dňu mesiaca, v ktorom mu bude príjem vyplatený (s kódom 2 Y), t.j. 29.2.2024. Do Sociálnej poisťovne sa zamestnanec neprihlasuje. Jeho príjem bude rozpočítaný na posledný rok poistenia a bude uvedený na Výkaze poistného a príspevkov
lenkapd
15.02.24,11:19
Ďakujem za odpoveď, to znamená, že posledný rok poistenia je 2023? V MRP mi ponúka rozpočítať príjem kde musím zadať rok rozpočítania aj a mesiacmi od kedy do kedy.....
Negoce
15.02.24,11:30
áno, sleduješ max. VZ v mesiaci
lenkapd
15.02.24,11:37
ďakujem