janavrbovska
21.02.24,15:10
Firma s.r.o – platiteľ DPH cez internet uhradila diaľničnú známku – Rakúsko firme Autobahnen Wien, ktorá ma uvedené UID: ATU 4313200. Na faktúre je naše IČ DPH a vyčíslená 20% DPH (spolu 8,60 €). Ako uviesť uvedenú faktúru vo výkazoch DPH? Aký vzor účtovania, aké účty a typy súm použiťv Omege? Firma si vrátenie DPH nebude nárokovať, nakoľko ide o sumu pod 50 €.
kn-alka
21.02.24,18:33
rakúska DPH sa v slovenskom daňovom priznaní neuvádza
janavrbovska
21.02.24,19:20
Prosím, aký vzor účtovania, aké účty a typy súm použiťv Omege?
kn-alka
22.02.24,06:22
nepracujem v Omege..... ale normálne kód pre bez DPH
Krakonoš
04.03.24,12:56
Poprosím o názor, či je z Rakúska nárok na VAT REFUND z nákupu dialničnej známky ? Ak by nebol nárok (pretože to rakúsky zákon neumožňuje), tak by sa táto DPH účtovala do nákladov. Neviem, či to správne chápem, ale v rakúskom zákone o DPH v § 12 ods 2 sa píše, že nie je nárok na odpočet DPH pri tovaroch a službách, ktoré súvisia s kúpou (výrobou), prenájmom alebo prevádzkou osobných automobilov... Je nákup dialničnej známky službou, ktorá súvisí s prevádzkou osobného automobilu ? https://ris-bka-gv-at.translate.goog/NormDokument.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10004873&FassungVom=2024-01-01&Artikel&Paragraf=12&Anlage&Uebergangsrecht&_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
Negoce
04.03.24,13:19
Ing. Soňa Ugrocy na školeniach tvrdí, že DZ má súvis s nehnuteľnosťou (diaľnicou), preto sa na týchto poplatkoch nie je možný iný režim (DPH)
Krakonoš
04.03.24,13:32
Áno. Dialničná známka má súvis s nehnutelnosťou, preto jej nákup spadá pod § 16 zákona o DPH, a preto na doklade z Rakúska je rakúska DPH. Ja mám pochybnosti potom o ďalšom účtovaní tej rakúskej DPH. Ak je nárok na VAT REFUND, tak sa sleduje hranica 50,- a môže sa žiadať o vrátenie DPH z Rakúska. Ale ak rakúsky zákon o DPH hovorí, že z niečoho nie je nárok na odpočet DPH, tak nie je nárok na VAT REFUND (bez ohľadu na sumu DPH) a táto DPH by sa v slovenskom účtovníctve účtovala rovno do nákladov. Neviem, či dialničná známka je služba, ktorá súvisí s prevádzkou osobných automobilov.