Gaaspi
22.02.24,12:02
Slabšie sociálne vrstvy už tradične žili zo zbierania kovošrotu a odovzdávania do výkupu zberných surovín. A po novom sa k tomu pridalo aj zbieranie zálohovaných obalov. Vraj ak príjmy za rok dosiahnú sumu nejakých 2400€ tak sa má podať. Ale neviem ako to presne je keďže som buď zamestnanec alebo nezamestnaný teda nie podnikatel. Ak mám prácu tak mi zamestnávatel to urobí a keď som nezamestnaný tak som neni ani podnikatel ani zamestnanec. No a ja popri práci kludne dokážem takto zarobiť v priemere denne aj 5€ a nerobím to naplno. Ak to vynásobíme 365 dňami tak 1825€ za rok čo nepodlieha. Ale taký snaživý bezdomovec čo na to má celý deň tak si týmito činnosťami spraví kľudne aj 10€ denne a to už je 3650€ čo už podlieha. Aj do mňa s tým zvykli rýpať že okrádam štát a také. Ale teraz ako to chcú aplikovať reálne? Bezdomovec čo nemá ani adresu ani živnosť ani zamestnávatela na základe čoho by to spravil? Odkladal by si bločky z výkupu fliaš/plechoviek a bločky zo zberných surovín? A kde by si to akože spísal? Pod mostom? Keď nemá ani prístup k elektrine nie to ešte k počítaču? Kde by tie bločky skladoval? Takže ako asociál keď si zarobím ročne viac 2500€ napríklad zo zboerania odpadu zo smetiakov tak okrádam štát a hrozí mi pokuta? Keby som argumentoval s tým že som bezdomovec (čo aj budem) a nemám ako v tej životnej situácii to všetko evidovať čo by na to povedali?
kn-alka
22.02.24,11:36
https://podpora.financnasprava.sk/531745-Pr%C3%ADjmy-fyzickej-osoby-z-predaja-hnute%C4%BEnej-veci-


... nakoľko zálohované flaše a kovošrot neboli zaradené v obchodnom majetku, sú OSLOBODENÉ od dane z príjmu...
veronikasad
22.02.24,12:20
https://podpora.financnasprava.sk/531745-Pr%C3%ADjmy-fyzickej-osoby-z-predaja-hnute%C4%BEnej-veci-


... nakoľko zálohované flaše a kovošrot neboli zaradené v obchodnom majetku, sú OSLOBODENÉ od dane z príjmu...nesúhlasím, ak ide o odpad, ktorý FO získala zberom mimo podnikatelskej činnosti, ide o príjem podľa § 8 ZoDP. Ak iný príjem nemá a tento príjem prekročí 1/2 NCZD, je povinný podať DP typu B. Myslím, že do tohto príjmu sa nezapočítava vrátená záloha za zalohovany obal, tu nejde o odpad, ale vrátenu zálohu...
kn-alka
22.02.24,12:46
daňový úrad píše: Príjem z predaja hnuteľnej veci ako ostatný príjem je od dane oslobodený v plnej výške bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto hnuteľnej veci.... nie všetky príjmy podľa §8 sú zdaniteľné
veronikasad
22.02.24,13:02
Našla som iné stanovisko FS, neviem ho z tabletu priložiť... Googli Metodický pokyn k zdaňovaníu príjmov FO za výkup odpadu
Odpad privezeny do zberne, ktorý nepochádza z podnikateľskej činnosti, je príjmom podľa §8. Či vznikne povinnosť podať DP, závisí od celkového príjmu.
ivka70
22.02.24,13:06
kn-alka
22.02.24,13:10
... len ak sa prizná, že tie príjmy sú ZBEROM a nie vlastným majetkom... :D .... existuje taký človek na slovenku, čo sa prizná :D :D
veronikasad
22.02.24,13:15
Nie som si istá, či nemajú oznamovaciu povinnosť zberne
pavol54
22.02.24,13:28
Na bločku musia byť údaje o dodávateľovi, výkup musí sledovať, oslobodená výška je podľa ZDP§8 1 a a §9 1 g do 500 eur.
Niekedy dávno som robil výkup zeleniny, ak bol výkup vyšší, bola nahlasovacia povinnosť výkupcu na DU, väčšinou si to strážili aby u jedného výkupcu nedosiahli nahlasovací limit. v podstate je jedno či donesieš zo záhradky zeleninu, alebo staré železo
veronikasad
22.02.24,13:31
Pavol, ta oslobodená suma 500€ pri príjmoch podľa § 8 sa vzťahuje na celý príjem, nie od jedného vykupcu.
pavol54
22.02.24,14:20
ešte stojí otázka, od akej najnižšej sumy je v súčasnosti povinný výkupca oznámiť výkup podľa RČ na DU. Viac nemôžem napísať.
buchač
22.02.24,15:05
Našli milí rádcové...alebo nenašli ? Našli ?
Negoce
22.02.24,15:13
duves
22.02.24,15:35
To je blbosť. To, že kto predklada flašku do vykupu, tak sa predpoklada, že on za to aj zaplatil pri kupe plneho napoja. Nech dokaže "niekto", že to tak nie. Nie je to zdanitelny príjem. Sú to de facto vátene peniaze, ktoré boli zaplatene ako zaloha. To akože ak si požičiam jachtu a zaplatím zalohu 3000€ okrem samotnej služby a tych 3000€ mi vrátia je zdanitelny príjem? Ani náhodou.
veronikasad
22.02.24,16:16
Duves, čítaš niekde v mojej odpovedi, že sa to týka zálohovaných fliaš? Ivkou priložený link je o druhotných surovinách vo vykupniach. Ako si plnia povinnosti ich majitelia, netuším... Bezdomovci sa na DU určite nehlásia...
kopretinka
22.02.24,17:00
už máš vybavený ID?