tamara
29.11.04,13:00
Ahojte kolegovci,
neviem sa celkom vyznat v tvorbe RF.V spoločenskej zmuve sa ma RF vytvarať každoročne 5% zo zisku...v zakone sa pise ze RF sa tvori do výšky 10% základného imania...ZI firmy je 200 000.- sk a RF ma na učte uz vyse 200 000.- Sk.Mám ho aj dalej vytvarat?
Dakujem
Marta L
29.11.04,14:30
A nemáte v spoločenskej zmluve tiež, že sa tvorí každoročne 5% až do výšky 10% ZI?
tamara
30.11.04,07:31
Praveze to v zmluve uvedene nie je, tak preto neviem ako mam postupovat
Marta L
30.11.04,07:54
Ak niečo nie je v zmluve, platí zákon, takže povinne sa tvorí fond do 10% ZI. Potom tvoriť môžete (ak rozhodne VZ) ale nemusíte.
tamara
30.11.04,07:56
prave teraz som si to lepsie prestudovala a v spol. zmluve je uvedené ze sa tvori 5% čistého zisku az do doby, ked výska prostriedkov dosiahne 10% základného imania a ze fond sa zacne doplnat ak prostriedky poklesnu pod 8% ZI...len nechapem, preco ho moja predchodkyna vytvarala kazdorocne...
Dada
30.11.04,07:56
Takže stačí, ak celkový výška rezervného fondu pri základnom imaní 200.000,- Sk bude 20.000,- SK?
oref
30.11.04,11:26
Podľa môjho názoru áno, ja torím RF kažkodočne 5% zo zisku do výšky 10% ZI, ak je v tejto výške vytvorený a mám zisť, RF ten rok netvorím, ak klesne pod túto výšku, alebo sa zvýši ZI, opäť tvorím až do výšky 10%.
Tomi
07.12.04,10:09
Počula som , že rezervný a ani soc. fond sa už nemusí viesť na samostanom účte v banke. Ak je to tak, tak podľa akého predpisu.

Ďakujem za odpoveď.
oref
07.12.04,10:34
Isto je to tak, ale predpis neviem, ale všetky účty mám zrušené
Katty
07.12.04,10:38
Tomi pozri si zákon o sociálnom fonde a nikde nanájdeš povinnosť mať založený samostatný účet v banke, je tam písané o "samostatnom účte" ale tým sa myslelo v účtovníctve aby sa dala usledovať tvorba a čerpanie.
Viera
07.12.04,10:43
Tomi pozri si zákon o sociálnom fonde a nikde nanájdeš povinnosť mať založený samostatný účet v banke, je tam písané o "samostatnom účte" ale tým sa myslelo v účtovníctve aby sa dala usledovať tvorba a čerpanie.
A o tom, že ani rezervný fond nemusí byť založený v banke sa píše kde ?

Ďakujem za odpoveď.
Katty
07.12.04,10:53
A o tom, že ani rezervný fond nemusí byť založený v banke sa píše kde ?

Ďakujem za odpoveď.Obchodný zákonník §67 Rezervný fond

našli ste tam niečo o banke?????
Viera
07.12.04,11:15
Máš pravdu, o banke sa tam nič nepíše. No, ja mám jednu zlú skúsenosť z minulosti, preto som chcela vedieť, či to ukladá ešte nejaký zákon. Keď som pred pár rokmi preberala účtovníctvo po mojich predchodcoch, dali sme urobiť audit a audítorka nám vytkla presne toto, teda že sme nemali v banke zriadený rezervný fond.
Dali sme to do poriadku a teraz sa zasa hovorí, že to netreba. Asi je to v tom zákone napísané stále rovnako, len niekto to teraz vykladá inakšie....
Katty
07.12.04,11:18
podľa mňa ste vtedy mali auditorke povedať, aby vám ukázala ktorý § to tak stanovuje a pochybujem že by ho našla....
ingi
07.12.04,12:02
Pred pár rokmi naozaj táto povinnosť v obch. zák. bola zakotvená, no niektorou z noviel bola zrušená.
Katty
07.12.04,12:05
hmmm tak potom to možné bolo...
tamara
07.12.04,12:07
s určitosťou viem, že fyzicky sa samostatny učet RF v banke viest nemusi..ale nie som si ista, ci je to tak aj pri SF, čitala som v niektorom z poradcov, ze
samostatný účet SF sa v banke viest musi a takisto sa musi každy mesiac doplnat..ja ho vysporiadam raz rocne...Ale prosim Vas, ak by sa este niekto vedel vyjadrit k tvore RF a mojej prvotnej otazke bola by som fakt rada...
Katty
07.12.04,12:19
s určitosťou viem, že fyzicky sa samostatny učet RF v banke viest nemusi..ale nie som si ista, ci je to tak aj pri SF, čitala som v niektorom z poradcov, ze
samostatný účet SF sa v banke viest musi a takisto sa musi každy mesiac doplnat..ja ho vysporiadam raz rocne...Ale prosim Vas, ak by sa este niekto vedel vyjadrit k tvore RF a mojej prvotnej otazke bola by som fakt rada...

Tamara

ak máte v spoloč.zmluve určenú výšku rez.fondu 10% zo ZI čo je 20.000,- a ty už tam mám omnoho viac tak už nemusíš prispievať z dalších ziskov do RF
Viera
08.12.04,10:28
podľa mňa ste vtedy mali auditorke povedať, aby vám ukázala ktorý § to tak stanovuje a pochybujem že by ho našla....
Tak už som tie paragrafy ohľadne rezervného fondu našla. Skutočne bolo kedysi v Obchodnom zákonníku uvedené, že musíme mať rezervný fond uložený na viazanom účte v banke. Táto povinnosť platila od 01.02.1998 - 31.12.2001. Zaviedol to zákon č. 11/1998 Z.z. v §124 odsek2. Ten bol však zmenený zákonom č. 500/2001 Z.z. Pričom §124 bol zmenený tak , že povinnosť mať rezervný fond uložený v banke zo zákona vypadla.
ingi
08.12.04,11:02
Vieri, si perfektná, tak toto by sa mi nechcelo :-)).
Pamätala som si iba, že to pred pár rokmi platilo.
Katty
08.12.04,11:09
veru, klobúk dolu
Viera
08.12.04,11:11
Vieri, si perfektná, tak toto by sa mi nechcelo :-)).
Pamätala som si iba, že to pred pár rokmi platilo.
Cez JASPI sa novelizácie dajú nájsť celkom ľahko...
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm

Dík Ingi
ingi
08.12.04,11:17
Kedysi dávnejšie pán Mihál v niektorom z príspevkov odporučil JASPI, odvtedy sa mi fakt ľahšie pracuje, hlavne keď potrebujem niektorú novelu. Nemyslím tým literárne dielko :-)).
Som rada, že máme Poradu.
Pavol Urbanič
02.03.05,16:06
RF sa môže tvoriť už od začiatku, alebo z prveho vykázaného zisku.Každoročne sa doplňa 5% zo zisku do výšky 10% ZI
mv66
15.03.05,13:47
O tvorbe je tu toho dost, ale ako sa cerpa? V suvztaznostiach je len jedina moznost: na krytie strat. Je este stale povinnost prednostne umorit stratu z RF a az potom dalsich 5 rokov? Je aj ina mozno cerpat z RF? V ObchZ je aj na preklenutie neprizn. stavu hospodarenia. Ak nemam z coho zaplatit dodavatela, mozem pouzit? Ako uctujem?
ingi
15.03.05,14:28
ZRF možno použiť v zmysle §67 ods.1 Obch. zákonníka iba na krytie strát spoločnosti.
Preto sa v súvzťažnostiach píše iba o tejto možnosti jeho použitia.
Možnosť použitia ZRF na preklenutie nepriaznivého stavu hospodárenia bola vypustená z ObchZ, myslím, v roku 1998, ale nie som si týmto rokom istá.
sway
28.03.05,15:28
poradíte aj ne? - prosím, ak mám nerozd. zisk z roku 2003 na 428 v sume 6 313 578 sk, tak musím tvoriť RF 5% z tej sumy? - teda 315 679 a účtovať to MD 428 a DAL 421 ??? moc dííííík ak poradíte.:confused:
Zuzka
28.03.05,16:53
sway, o tom rozhoduje valna hromada spoločnosti. RF tvoríš podľa spoloč. zmluvy. Ak nemáš žiadny zápis z valnej hromady, tak zisk z r. 2003 vedieš ako nerozdelený na 428 AU.
ondrejvla
28.03.05,17:02
sway, o tom rozhoduje valna hromada spoločnosti. RF tvoríš podľa spoloč. zmluvy. Ak nemáš žiadny zápis z valnej hromady, tak zisk z r. 2003 vedieš ako nerozdelený na 428 AU.
Zuzka, a neradili sme už na túto otázku v inej téme pre pár minútami?! Aspoň ja mám ten pocit, že áno! Alebo ak sa mýlim, tak idem radšej spinkať, asi som už unavená z návštev!
Zuzka
28.03.05,17:04
Ano, sway to napísala do dvoch tém, ten svoj problém :D
A čože tak zavčasu spinkať, ja to u seba takto nevidím. :D
ondrejvla
28.03.05,17:05
Ano, sway to napísala do dvoch tém, ten svoj problém :D
A čože tak zavčasu spinkať, ja to u seba takto nevidím. :D
Ahá! A ja som začala mať mindrák!
sway
28.03.05,17:08
Ahá! A ja som začala mať mindrák!
omlúvam sa moc !!!! - ale v tej prvej téme to bolo schované a bála som sa že si to nik nevšimne.... moc ďakujem, nechám to tak a hotovo!!!!