IHP
27.02.24,13:09
S terajším manželom sme kúpili dom ešte ako obaja rozvedení. Ja s dvoma dospelými deťmi a muž s jednou 15r.dcérou.Nežili s nami. Sme vlastníci 1/2, zapísaní na katastri. Potom sme sa zobrali. Ako bude dediť pozostalý v prípade smrti jedného z nás. Ja mám ešte úver ktorý som refinancovala už v manželstve. Manžel daroval svojej dcére počas nášho manželstvo dosť veľkú sumu z predaja chalupy 40 tis., ktorú mal vo vlastníctve. Je to možné zahrnúť do jej dedičstva?
Tweety
27.02.24,12:56
Áno je to možné.
hanelie
27.02.24,13:17
Keďže ste podieloví vlastníci, dediť sa bude časť majetku, ktorú má poručiteľ napísanú na LV - ak by bol poručiteľom manžel môžete žiadiť započítať dar ( peniaze, ktoré daroval dcére ) o toľko sa zníži jej podiel
buchač
27.02.24,13:22
Zo samotného textu a poskytnutého infa vyplýva = Nie, nie je to možné.
Katy a R
27.02.24,15:03
Dediť sa môže len to, čo poručiteľovi patrí v čase úmrtia.
K tomu daru - v prípade úmrtia manžela tie peniažky už nie sú jeho majetkom, takže nejdu do dedičstva - len je taká možnosť, že môžte žiadať o započítanie tejto sumy, ak teda viete dokázať. O túto čiastku sa potom môže znížiť podiel dcéry na manželovom dedičstve (ak bude z čoho ...??)
Ale do pozornosti ešte dávam - že ak umrie jeden z manželov (skôr) - tak zo zákona jeho podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho vlastné deti a manžel. (ak si to inak neošetríte)
Kvaka
27.02.24,15:31
Ak manžel predal nehnuteľnosť, ktorú mal vo vlastníctve pred uzatvorením manželstva, finančný príjem z predaja patrí výlučne jemu. Myslím, že toto by sa nemalo započítať do jej dedičstva.
buchač
27.02.24,16:10
Výborne Kvakuš, ideš na to logicky (aj keď niekedy v zákonoch logika hraje druhé husle)...presne na toto som myslel.
Jarka 1
27.02.24,16:19
Citujem: Manžel daroval svojej dcére počas nášho manželstvo dosť veľkú sumu z predaja chalupy 40 tis., ktorú mal vo vlastníctve. Je to možné zahrnúť do jej dedičstva?

Jasne sa tam píše: ktorú mal vo vlastníctve. Nepíše sa, ktorú sme mali spoločne vo vlastníctve.
Tweety
27.02.24,16:27
Kvaka. Dcéra dostala od otca dar, ak bude čo dediť po otcovi, dar sa möže započítať.
Jarka 1
27.02.24,16:50
Tweety, ale to nie je ich spoločná dcéra.
buchač
27.02.24,16:52
Jarka...vysvetli jednej pani, že čo je to kolácia a kedy sa uplatňuje. ;)
marjankaj
27.02.24,16:54
To je irelevantné. Dcéra bude dedička rovnako ako manželka.
buchač
27.02.24,17:00
marjankaj (Dnes 18:54) To je irelevantné. Dcéra bude dedička rovnako ako manželka.
===================
...a toto manželku serie.
Tweety
27.02.24,17:01
Jarka, ja viem ale je to otcova dcéra a má nárok na dedičstvo po ňom.
marjankaj
27.02.24,17:06
Juraj manželku to neserie. Keďže ten dar sa do dedičstva započítava.
Jarka 1
27.02.24,17:09
Janko, mám tomu rozumieť tak, že ak manžel predal nehnuteľnosť, ktorú mal vo vlastníctve iba on, tak v čase predaja už manželka si môže nárokovať započítanie daru? Zdá sa, že chalupu vlastnil ešte skôr pred uzavretím manželstva. Jasné je mi len to, že ak by sa zobrali až po darovaní peňazí dcére, tak by sa nemohla domáhať započítania daru.
marjankaj
27.02.24,17:21
Jarka nie v čase predaja ale v čase smrti manžela.
marjankaj
27.02.24,17:39
§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
Kvaka
27.02.24,18:19
Financie za predaj chalupy boli výlučným vlastníctvom manžela. Časť peňazí dal dcére, kde sa započíta zvyšná suma? Komu? Keby nepredal, zdedili by rovnako. Časť dcéra, časť manželka.
marjankaj
27.02.24,18:30
Keby nepredal, zdedili by rovnako.
----------------------------
A keby nedaroval, tiež by dedili rovnako. Teda ak by to neutratil.
Kvaka
27.02.24,19:30
Takže dcéru dopredu vyplatil, možno tú časť, čo by dedila, keby nepredal a zomrel skôr. Keby, keby, keby, nech sa dohodnú. Možno on prežije ju. :)