miskam
06.10.06,09:44
Ak tu táto téma už bola rozoberaná, vopred sa ospravedlňujem. Nenešla som odpoveď.:mee:
Som zamestnanec u 2 zamestnávateľov. U jedného mám príjem 20000 a u druhého 25000. Teda prekračujem maximálny VZ pre poistenie (tuším len nemocenské:rolleyes: ). Poradíte mi, prosím ako mám postupovať? Mám jednému zamestnávateľovi povedať aby za mňa platil nižšie odvody :eek: ? Alebo si mám "preplatok" žiadať u SP :cool: ?

Ďakujem za každú múdru radu:)
Jana Motyčková
06.10.06,07:52
Teoreticky je možné nosiť potvrdnie od jedného zxamestnávateľa (kde je príjem vyšší) každý mesiac druhému zamestnávateľovi (kde je príjem nižší), musela by si to ale stihnúť pred spracovaním výplat u druhého zamestnávateľa.

Prakticky sa to ale robí tak, že sa dáva žiadosť na SP o vrátenie poistného (netreba uviesť výšku) a vybavuje to SP bez účasti zamestnávateľov. Dá sa žiadať mesačne, alebo dať žiadosť späatne za určité obdobie (napr.rok). Informuj sa v SP.
Monika Kováčová
06.10.06,09:18
:eek: A zamestnávateľovi nikto nič nevráti?:eek:
tonkat
06.10.06,09:25
:eek: A zamestnávateľovi nikto nič nevráti?:eek:
Nie, nevráti, na zamestnávateľa sa nevzťahuje súbeh zamestnaní jeho zamestnanca v nadväznosti na maximálny vymeriavací základ. Preto je to diskrétnejšie riešiť cez sociálnu poisťovňu, lebo naša typická slovenská závisť by mohla niekomu v tomto uškodiť.
Jozef Mihál
06.10.06,09:28
Vtip je v tom, že žiadnemu zamestnávateľovi nikto nič nevráti. O to by ani nešlo, ale si "občania" uvedomte, aký podvod sa tu na vás, poistencoch, so súhlasom štátu pácha - ak napríklad človek má dvoch zamestnávateľov, v oboch zamestnaniach plat povedzme 60.000 - tak človek platí poistné (v súčte) len z 25911/51822, avšak zamestnávatelia obaja z 25911/51822 -

ale dávky (nemocenské, dôchodok, dávka v nezamestnanosti) sa vypočítajú z toho, čo platil ten človek, teda len z jedných 25911/51822 Sk.
Monika Kováčová
06.10.06,09:40
NO VEĎ MNE NEJDE O ZÁVISŤ ! Ale zdá sa mi to nespravodlivé a na hlavu postavené...
ajobs
06.10.06,18:04
NO VEĎ MNE NEJDE O ZÁVISŤ ! Ale zdá sa mi to nespravodlivé a na hlavu postavené...

To teda aj je na hlavu postavené. Ale spravodlivosť v postkomunistickej krajine by sme asi ťažko hľadali......:rolleyes: :cool:
Niamh
07.11.06,13:56
Toto poistné je zdaniteľný príjem, preto jeho vrátenie bude treba zdokladovať potvrdením od sociálnej poisťovne k ročnému zúčtovaniu dane, preto musíme na to upozorniť zamestnancov, aby nám takéto potvrdenia doniesli ... :-) - súhlasíte?
veget
07.11.06,18:19
Mám podobný prípad: zamestnanec v HPP platí z max. vym. základu a má aj živnosť. Po osobnej dohode so SP sme prestali platiť odvody do SP zo živnosti, avšak mimo rezervného fondu (4,75%) tento odvod treba treba platiť aj z vymeriavacieho základu zo živnosti. So zdravotnou poisťovňou dohoda nebola možná, trvali na platení a až pri ročnom zúčtovaní sa poistné - tiež zaujímavo znížené - vráti.
raya1
08.11.06,06:47
A čo v tomoto prípade :
u jedného zamest. 22 330, u druhého 13 120,-
Vďaka !
alušik
08.11.06,06:53
Je to rovnaké, lebo prekračuješ maximum pre nemocenské poistenie 25.911 Sk.
raya1
08.11.06,07:14
Takže postupovať spôsobom aký napísala Somij - žiadosť na SP o vrátenie s tým, že zamestnávateľovi sa nič nevráti, tak?
( nemá na to vplyv, že ten druhý prac. pomer je na skrátený úväzok ?)
alušik
08.11.06,07:33
Nie, na úväzku vôbec nezáleží. Záleží na VZ z ktorého bolo odvádzané poistné. Keď v súčte prekračuje maximálny VZ stanovený zákonom, čo Tvoj prípad je, tak by som určite napísala žiadosť na SP.;)