danastefan
06.10.06,10:26
Živnostník prechádza na s.r.o.,prevádza všetok majetok ,záväzky aj pohladávky do s.r.o.,ako to bude s DPH ,potrebujem podat opravné dph za zaväzky na ktoré sme si uplatnili odpočet,ktoré prejdu do s.r.o. a taktiež aj u pohladávok?
A ako s IM - úžitkový automobil ,na ktorý sme si uplatnili odpočet ak prejde do s.r.o. .Pekný deň
Dana K.
06.10.06,09:15
No keďže tá s.r.o. bude úplne nová firma, musí živnostník eseročke všetko predať. Môže to urobiť ako predaj podniku, tj. za dohodntú odplatu predá komplet firmu, alebo predá jednotlivé zložky majetku jednotlivo, napr. vystaví faktúru za auto, urobí sa zmluva o predaji pohľadávok, zmluva o predaji záväzkov atď.
Prípadne by týmto majetkom mohol splatiť základné imanie.
Kirk
06.10.06,10:50
Živnostník prechádza na s.r.o.,prevádza všetok majetok ,záväzky aj pohladávky do s.r.o.,ako to bude s DPH ,potrebujem podat opravné dph za zaväzky na ktoré sme si uplatnili odpočet,ktoré prejdu do s.r.o. a taktiež aj u pohladávok?
A ako s IM - úžitkový automobil ,na ktorý sme si uplatnili odpočet ak prejde do s.r.o. .Pekný deň


Ak mám správne informácie, tak predaj podniku je oslobodený od DPH, ale predaj jednotlivých zložiek by nebol oslobodený od DPH.
Na Vasom mieste by som vsak vyuzil sluzby danoveho poradcu, lebo je to velka transakcia a velmi zaujimava aj pre danovakov.
danastefan
09.10.06,06:56
A ak by sa previedlo všetko okrem automobilu,ten by sa až 01.01.2007 previedol do s.r.o. , kedy by sa pozastavila živnosť?
Oldi
09.10.06,09:47
Ak mám správne informácie, tak predaj podniku je oslobodený od DPH, ale predaj jednotlivých zložiek by nebol oslobodený od DPH.
Na Vasom mieste by som vsak vyuzil sluzby danoveho poradcu, lebo je to velka transakcia a velmi zaujimava aj pre danovakov.

Tiez viem tak, ze sa na tento predaj nevztahuje DPH. Odporucal by som vsak riesit vsetko naraz, t.j. predaj podniku komplet. Zrusenie zivnosti automaticky po predaji podniku. Vsetko pripravit tak, aby to bolo od noveho roka, vyhnete sa tak zbytocnym komplikaciam.
Oldi
09.10.06,10:10
Ešte dopĺňam, že o tom hovorí konkrétne § 10 ods.1 zákona o DPH. Dúfam, že som sa nekopol :)
danastefan
13.04.07,15:10
Znova sa vrátim k tomu prevodu závazkov a pohladávok. 1.S.r.o. kúpila podnik za 25 000.- Ako to zúčtujem?
2.Prebrala všetky neuhradené závazky a neuhradené pohladávky- tie predsa musím niekam zaevidovat ak ich budem uhrádzat - kam,do ostatných závazkov ,alebo normálne do prijatých faktúr? A za dalšie rozlišovat Dhp alebo len nahodit celkovú cenu s dph ,ktorá sa má uhradit.
dakujem za pomoc a prajem pekný víkend.
danastefan
16.04.07,11:00
Nikto sa neozve?:confused:
ajuska93
20.04.07,10:06
Dobrý deň, mam podobny problem. FO chce zrusit zivnost a previest firmu : pohladavky a zavazky na s.r.o.. POnechat na FO musi len leasingy, tie koncia buduci rok. Je to mozne?
Napada ma moznost len 1x mesacne prefakturovat prijem za auta z s.r.o. na FO, nakolko nie je mozne ich prenajat pocas leasingu s.r.o.

Ostatne je mozne vsetko previest?? Je lepsie aby ta FO bola konatelom alebo majitelom s.r.o., kvoli ruceniu. Ja som toho tolko precitala , ale neviem jasne stanovisko. Nema niekto s tym skusenost ???

Dakujem
koňo
20.04.07,11:10
Pre danastefan
Kúpil si podnik, ale nepíšeš, aká bola hodnota podniku u predávajúceho. Aké boli zložky majetku a záväzkov, ktoré si kúpil? Na to sa nedá odpovedať len krátkym "povídáním" v porade. Pozri § 27 Postupov účtovania.
Keď preberáš záväzky a pohľadávky, tak ich preberáš v sumne, v ktorej je zahrnutá aj DPH. O dani samostatne neúčtuješ. Tú mal vysporiadať predchodca. Získané pohľadávky (v cene vrátane DPH = nominál) účtuješ na 311 a v saldokonte a rovnako postupuješ aj u záväzkov.