Majkah30
10.03.24,21:05
Dobrý deň, FO má trvalý pobyt v SR, kde má príjem z prenájmu nehnuteľnosti ( nie na živnosť, ale má DIČ) ,. Býva a pracuje v ČR kde má len príjmy zo zamestnania a zdržuje sa tam celoročne. Na SK si podala daňové priznanie a priznala v ňom príjem z ČR. Je povinná si urobiť aj v Čechách daňové priznanie a priznať tam príjem z prenájmu? Ďakujem
Negoce
10.03.24,20:27
rezidentom ktorého štátu je? dala si určiť rezidenciu?
platí, že v jednom štáte priznám príjem , kt. som dosiahla na jeho území a v štáte rezidencie priznám celý ročný príjem
ivka70
11.03.24,05:06
Pravdepodobne je rezidentom SR (kvoli trvalemu pobytu).
V takom pripade:

V CR podava DP len z prijmov v CR, teda z prijmov zo zamestnania (pravdepodobne splnila podmineku prijmu, kedze tam pracovala cely rok), pripadne poziada zamestnavatela o RZD.

V SR podava DP z celosvetovych prijmov, teda prijem z prenajmu + vynaty prijem zo zamestnania v CR.
Majkah30
11.03.24,19:50
Ďakujem za odpovede, ja som sa dnes snažila prelúskať rezidenciou. Na SK má síce FO trvalý pobyt, ale vôbec sa tam v roku 2023 nezdržiavala, v ČR pracuje celý rok 2023 a tam má aj prechodný pobyt , mne to pôvodne vyšlo, že teda na SK podá daňové priznanie v ktorom prizná aj český príjem a v Čechách jej urobia len ročné zúčtovanie dane. Zamestnávateľ jej odmietol ale urobiť RZD s tým, že si musí urobiť DP, keďže mala príjem aj zo SK z prenájmu. Teraz sa nevieme pohnúť ďalej. Na SK je podané daňové priznanie aj s českým príjmom. V Čechách podať teda len DP a priznať len príjem zo zamestnania,a lebo urobiť DP, kde sa prizná aj príjem z prenájmu. Vopred veľmi pekne ďakujem
ivka70
12.03.24,04:00
V CR nema dovod priznavat celosvetove prijmy, ak nema vybavenu rezidenturu.
Ak by ju mala, podavala by na SK DP len z prenajmu a v CR az celosvetovych prijmov. Moze si ju vybavit, ake musi na SK oznamit, ze je rezidentom ineho statu. Kym to nespravi, posudzuje sa kvoli TP ako rezident SR.
Cesky zamestnavatel nemal dovod mat o prenajme v SR vobec informaciu. Ak ju ale mal, posudil, ze nemoze spravit RZD.
Staci v CR DP s potvrdenim zo zamestnania.