adka444
13.03.24,11:15
mama ma dedicske konanie po otcovi mozem ist snou k notarovi do vnutra na konanie..alebo musim ju pockat vonku..pripade ked idem snou dovnutra potrebujem ktomu neaky papier ??dakujem
Martuk
13.03.24,10:25
Ak si zaroven dedicka, tak hej, pretoze sa dedicske tyka aj teba. Inak ma okrem vydedenia alebo poslednej vole ak bola iny dovod nenapada.
Tweety
13.03.24,10:25
Ak je mama spôsobilá na právne úkony, dostala predvolanie na DK, tak sa prejednania zúčastní sama s prípadnými ďalšími dedičmi. Ak si aj ty dedičom, potom sa zúčastníš rovnako, ako ostatní.
buchač
13.03.24,10:58
Dôležitá je otázka, že prečo chceš ísť vlastne na konanie, ak nie si účastníčkou.

Dedičské konanie je súdne konanie a každý z účastníkov má povinnosť zúčastniť sa na pojednávaní osobne alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu.

Vyžaduje sa, aby v splnomocnení bola presne definovaná osoba splnomocniteľa, t.j. Vás, ako toho kto splnomocnenie udeľuje a osoba splnomocnenca. Stačí uviesť Vaše mená, priezviská, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu a štátne občianstvo. Ďalej treba uviesť rozsah, v ktorom sa plná moc udeľuje, tak ako som písal vyššie, teda buď na celé dedičské konanie alebo na konkrétny úkon. Rovnako je potrebné špecifikovať o aké dedičského konanie ide, t.j. uvedením spisovej značky, pod ktorou je konanie na súde a u notára vedené.
Splnomocnenie osoby na zastupovanie aj v dedičskom konaní je upravené v § 89 a nasl. zák. č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/
Chobot
13.03.24,11:32
Ak si tiež v okruhu dedičov, tak by si dokonca mala ísť na dedičské konanie. Ak nie si dedičom, tak ak mama ťa tam bude chcieť mať, tak tam môžeš byť, nemyslím, že by ťa notárka vyhodila za dvere.

Keby notárka namietala, tak ti na mieste môže mama udeliť plnú moc.
marjankaj
13.03.24,11:56
Akom otcovi? Maminom alebo tvojom?
adka444
13.03.24,11:58
mamininom
marjankaj
13.03.24,12:47
Uhádol som. Čo som vyhral?