Ivetakli1
14.03.24,07:49
Prosím pekne o pomoc, DB poberaný 6 mesiacov, vyšiel zo ZD v plnej výške, pri daňovom ale vychádza preplatok dB o 33,- €, musí vrátiť, čítam, že nie, ale neviem ako to uviesť v DP A. Ďakujem za každú odpoveď vopred
veronikasad
14.03.24,08:30
Napíš to trochu zrozumitelnejsie. Prečo nárok len za 6 mesiacov, koľko deti, aký čiastkový základ dane vykázal v DP, ciastka DB vyplateného zamestnávateľom
ivetakli
15.03.24,15:54
Pracovala len do 30.6., potom PN do konca roku, takže od 1.7. poberal daňový bonus zas manžel
veronikasad
15.03.24,16:18
Ako k tomu preplatku došlo?
Xanti
15.03.24,17:39
Veronika mohlo, a veľmi jednoducho. Som akurát včera opravovala 2 manželom danové priznania. On si uznal 4m ona 8m .. a jemu volali, že zle má, že má preplatok ale že to nemusí vracať ... len že má podať opravné .. a reku príde o 700e .. tak som to musela riešiť tak, že jeho opravné, DB za 4m vráti .. a jeho mng. si uplatní celých 12m a napočíta sa príjem... aby mali max. DB.
veronikasad
15.03.24,17:47
Xanti, prepáč, nechápem o čom píšeš ty, ani zakladateľka témy.
K zakladateľka, ak jej plný DB vyplácal zamestnávateľ, ako jej môže v DP vyst niečo, čo by mala vrátiť . Iba že by bol nárok u zamestnávateľa vypočítaný nesprávne, potom musí neoprávnene vyplatený DB vratit
Xanti
15.03.24,17:56
Zo zadávateľkou píšeme o tom istom. DB zamestnávateľ vyrátal správne, ale tým, že sa menil príjemca počas roka DB, tak DU to ráta že rozráta na celý rok.

Tj. známy má 3 deti uplatnoval si DB 4 mesiace vo výške 1680e , CZD mal dostatočný lebo 34% z CZD robilo 1740e.
Ale DU ho nútili k oprave, nakoľko si nemal uplatniť 1680e ale len 1740/12*4m tj. sumu 580e. Ale on dostal vyplatené od zamestnávateľa za 4 mesiace DB 930e čiže podla DU ma preplatok ale ten si mal nechať ... ciže ja som mu musela spraviť opravné danové, že vrátil 930e DB,
a jeho manželke opravné danové, že sme tam doratali 12 mesiacov a jeho príjem napočítali aby vyšiel full DB , a ona dostane 2000e na účet.

Pred opravným DP súčet preplatkov na dani a doplatku danového bonusu bol 1100e, po opravnom DP súčet preplatkov a doplatkov je 1100e akurát tu musí on zaplatiť 930e a jej príde 2000e
veronikasad
15.03.24,18:00
Prečo si neuplatnila celoročný DB u jedného z manželov so započítaním príjmu druhého?
Xanti
15.03.24,19:45
No lebo 8m si uplatnovala manželka, dalšie 4m manžel. Bola to chyba, že vôbec on žiadal ... sa to skomplikovalo.
Takže v opravnom DP už bol uplatnený celoročný DB u manželky, a manžel vyplatený DB zamestnávateľom po opravnom DP vráti.

Len si sa pýtala ako je možné, že má zadávatelka preplatok tak je to tým, že si manželia rozdelili DB na 6 a 6 mesiacov.
veronikasad
16.03.24,06:21
Xanti, problém o ktorom píšeš nastane aj vtedy, ak manzelia žiadajú zamestnávateľa o RZD (nepodávajú DP)? Dcéra tiež časť roka poberala DB v plnej výške, ďalšiu časť roka zať, tiež v plnej výške. Zať menil zamestnanie, pár mesiacov bol na ÚP, ak by musel žiadať celoročne on, vyšiel by mu plný nárok bez započítania príjmu manželky, takže DP podávať nemusí.
Xanti
16.03.24,17:39
Ak poberali v plnej výške tak veľmi nemali čo riešiť, u známych to bolo že ani jeden ked žiadal nemal v plnej výške ale dokopy im to vyšlo preto majú doplatok ked som teraz opravovala ich danové.

A vyplatený DB aj ked nesprávne sa nevracia. Takže aj dcéra aj zaťko nemusia riešiť . Majú RZD spravené.