wATAw
14.03.24,08:55
Dobry den, este ako slobodni sme si s mojim terajsim manzelom kupili byt. Byt ma nejake nedokonalosti, ktore by sme chceli opravit, alebo vymenit, ako napr. vstupne dvere, ktore nedoliehaju, vodovodne baterie, ktore su velmi zanesene, bolo by treba urcite aj vymalovat, atd. Ked bude vsetko porobene, chceli by sme dat byt do prenajmu, predpokladam, ze niekedy od leta. Zaujimalo by ma, ze v pripade ak by som buduci rok chcela podat danove priznanie z nehnutelnosti, ci by som si mohla tieto spominane vydavky na opravu (dvere, baterie, maliar...) odratat od zisku z prenajmu. Nehnutelnost zrejme nebudem zaradovat do obchodneho majetku. Dakujem
Katy a R
14.03.24,08:08
na stránke FS nájdeš riešenie každej živ situácie. A môžeš sa rozhodnúť, či je pre teba výhodnejšie byt zaradiť, alebo nezaradiť do OM
tu: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/prenajom-nehnutelnosti-situaci#UplatnovanieVydavkov
kn-alka
14.03.24,08:08
1. priznanie z nehnutelnosti nesúvisí s príjmom z prenájmu
2. tržby z prenájmu idú do daňového priznania k dani z PRÍJMU
3. nie, výdavky na rekonštrukciu sa pri príjmu z prenájmu nemôžu uplatniť
4. tieto výdavky si môžeš uplatniť len pri samotnom predaji bytu (nie pri jeho prenájme)
kn-alka
14.03.24,08:17
veronikasad
14.03.24,08:27
Toto nie je rekonštrukcia, ale bežná údržba bytu, teda minimálne maľovanie a výmena vodovodnej batérie..l
wATAw
14.03.24,09:32
A keby som ju zaradila do obchodneho majetku, vtedy by sa to dalo?
Katy a R
14.03.24,09:43
v tom priloženom linku to máš polopatisticky vysvetlené ;) - že aký je rozdiel
Negoce
14.03.24,09:45
maľovanie a vodovodná batéria iba v prípade, že je byt v OM.......inak iba:

Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti energiami sa rozumejú dodávka • elektrickej energie, • tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, • pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť, • plynu.

Ostatnými službami súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti sú najmä • odvádzanie odpadovej vody z domácností, • osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, • používanie výťahu a domovej práčovne, • kontrola a čistenie komínov, • odvoz popola, smetí a splaškov, • čistenie žúmp, • vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, internetom.

FS SR asi pred 2 rokmi pridala aj fond opráv do výdavkov.......
wATAw
14.03.24,10:59
Katy a R, ospravedlnujem sa, ale z tychto veci okolo dani atd som bola vzdy mimo. Niekedy to potrebujem vysvetlit lopatistickejsie jak lopatisticky :D
Ak by som ho zaradila do OR, co by to pre mna znamenalo? Treba to aj niekam nahlasit? Ci staci si robit len nejake provizórne "uctovnictvo" v exceli, ze ake mam presne vydavky a naklady (elektrina, plyn,...)? Mam si odkladat blocky a faktury, ak tam nieco vymenim a opravim a uctovnicka mi bude potom vediet na zaklade toho spravit danove?
Negoce
14.03.24,11:11
zaraď byt do OM, ak byt predáš zdaňuješ prijem...... predaj bytu je oslobodený až po 5. rokoch od vyradenia bytu z OM.......
prenajímam byt a ten nemám v OM
marjankaj
14.03.24,13:28
Ako sa zaraďuje do obchodného majetku?
Negoce
14.03.24,14:04
Otázka č. 2 - Zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku
Daňovník prenajíma byt, ktorý sa rozhodol zaradiť do obchodného majetku. Ako bude postupovať?
Odpoveď
Daňovník sa môže pri prenájme nehnuteľnosti rozhodnúť zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku. Znamená to, že daňovník bude o prenajímanej nehnuteľnosti účtovať v knihe dlhodobého hmotného majetku (v prípade účtovania v sústave JÚ) alebo o nej bude účtovať ako o dlhodobom hmotnom majetku v účtovej triede 0 (v prípade účtovania v sústave PÚ), alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
Ak si daňovník – fyzická osoba nepodnikateľ zaradí prenajímanú nehnuteľnosť do obchodného majetku, eviduje ju na karte investičného majetku, resp. v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona. Nie je potrebné zapisovať danú skutočnosť v katastri nehnuteľností.
Vstupná cena prenajímanej nehnuteľnosti sa stanoví v súlade s ustanovením § 25 zákona o dani z príjmov v závislosti od spôsobu nadobudnutia tohto majetku.

https://podpora.financnasprava.sk/499606-V%C3%BDdavky-pri-pren%C3%A1jme-nehnute%C4%BEnosti-zaradenej-do-obchodn%C3%A9ho-majetku
marjankaj
14.03.24,15:16
Netuším odkiaľ FS zobrala pojem "karta investičného majetku".
Asi ešte z čias socializmu za Husáka.