liduska
06.10.06,14:04
Ako by mala postupovať majiteľka butiku, keď potrebuje 1x v týždni na jeden deň -8 hod , aby ju niekto zastúpil v butiku? Môže použiť DOVP pre nezamestnanú ale nepoberajúcu soc, dávky?Alebo by ju mala zamestnať na 1/2 prac,úväzok?Môže vôbec na túto činnosť použiť DOVP?Niekde tu som čítala, že pre pradavačky sa DOVP neuzatvárajú lebo je to opakujúca činnosť. Ale 1/2 úväzok by bol vzhľadom na vek 53 rokov asi veľmi nevýhodný ohľadne výpočtu dôchodku.
Tweety
06.10.06,12:06
Ako by mala postupovať majiteľka butiku, keď potrebuje 1x v týždni na jeden deň -8 hod , aby ju niekto zastúpil v butiku? Môže použiť DOVP pre nezamestnanú ale nepoberajúcu soc, dávky?Alebo by ju mala zamestnať na 1/2 prac,úväzok?Môže vôbec na túto činnosť použiť DOVP?Niekde tu som čítala, že pre pradavačky sa DOVP neuzatvárajú lebo je to opakujúca činnosť. Ale 1/2 úväzok by bol vzhľadom na vek 53 rokov asi veľmi nevýhodný ohľadne výpočtu dôchodku.
DOVP nie, ale skrátený PČ áno. PZ sa počíta do dôchodku, ale dohoda nie.Takže vlastne tým získa.
liduska
06.10.06,12:12
Ale čo získa, keď jej dá len 1/2 min. mzdy a tu na porade som sa už dočítala, že keď je len min. mzda tak OMB je veľmi nízky čiže si len pokazí dôchodok lebo ona okrem tohto zastupovania nič ilné nemá. A doteraz pracuje na DOVP/čiže na tú by ani pracovať nemala./ A musela by sa potom odhlásiť aj z UP.
enave
06.10.06,12:15
8 hodín x 52 týždňov je 416 hodín (za celý kal. rok), čo je veľa - možných je max. 300 hodín ročne. Teraz by sa to, teoreticky, dalo urobiť do konca roka na dohodu a od nového roka na zmluvu. Ale pravda je, že dohoda sa vôbec nepočíta do dôchodku, kdežto skrátený prac. pomer áno. Záleží asi aj na majiteľke, koľko je ochotná zaplatiť.
Tweety
06.10.06,12:19
Ale čo získa, keď jej dá len 1/2 min. mzdy a tu na porade som sa už dočítala, že keď je len min. mzda tak OMP je veľmi nízky čiže si len pokazí dôchodok lebo ona okrem tohto zastupovania nič ilné nemá. A doteraz pracuje na DOVP/čiže na tú by ani pracovať nemala./ A musela by sa potom odhlásiť aj z UP. No ak bude mať PZ, tak áno, musí sa odhlásiť z UP.
liduska
06.10.06,20:25
má niekto ešte iný názor ako to čo najlepšie vyriešiť pre zastupujúcu pracovníčku?
Melnick
06.10.06,21:59
Liduška,odpoveď je dosť ťažká ,pretože všetci vieme,že tieto "dohodárky" vlastne pracujú ako normálne zamestnankyne,ibaže sa podnikatelia snažia cez "dohody" ušetriť na odvodoch,ale ukracujú zamestnanca o jeho nároky,ktoré by mu vyplývali z normálneho prac. vzťahu. Ak ten Tvoj taký nie je, potom je to práve on,ktorý potvrdzuje výnimku z pravidla.:) :) :)
Paula
06.10.06,22:19
má niekto ešte iný názor ako to čo najlepšie vyriešiť pre zastupujúcu pracovníčku?

Ja tretiu možnosť nepoznám , iba dve už spomínané - DOVP s rizikom rôznych postihov, alebo TPP :) . Doporučujem "alebo".
liduska
07.10.06,05:43
Majiteľka butiku ju ale teraz chce zamestnať na čiastočný úväzok čiže na 8 hodín týždenne a min. mzda, ale tej pracovníčke teraz ide o to, či by si týmto prac.pomerom neuškodila pri výpočte dôchodku veď aký priemerný mzdový bod by jej vyšiel, má 53 rokov.Čiže jej by asi najlepšie bolo robiť na DOVP a byť evidovaná na UP, ale jej účtovníčka jej povedala, že mala by mať každý mesiac novú DOVP a vždy na inú činnosť.Ale aká iná čiinnosť sa už v obchode dá vymyslieť?
DanielaSL
07.10.06,08:51
Liduška bližšie vysvetli ako to majiteľka butiku myslí s tou predavačkou. Pri 8 hod. práce týždenne jej dá 7.600,- mesačnú mzdu ? To by bola na tom slušne.....Alebo na každú odpracovanú hodinu jej dá 43,70? V prípade druhej možnosti by predavačka takúto mzdu mať nemala , mala by byť zaradená mimimálne do druhého stupňa...43,70 x 1,2.
liduska
07.10.06,14:00
Na mzde sa zatiaľ nedohodli ale je predpodklad že jej dá čo najmenej čiže tých 43,70 / hod.alebo 52,40 tá pani nie je vyučená predavačka má stred.školu takže by schcela vedieť či má prijať TPP na skrát.prac.dobu ale sa obáva , že týmto si len pokazí výpočet dôchodku má 53 rokov.Teraz jej na 8 hod dáva 350 sk.
liduska
09.10.06,07:07
Tak že majiteľka butiku jej ponúka 1/2 prac. úväzok a 1/2 min. mzdy, ale pracovníčke ide len o to že týmto si len pokazí priemerný osobný mzdový bod. čiže lepšie by bolo pre ňu keby pokračovala na dohodu a bola evidovaná na UP?
DanielaSL
09.10.06,07:31
Liduška prečo si myslíš, že je výhodnejšie byť evidovaný na ÚP ako pracovať ?
liduska
09.10.06,08:00
Ale ja si to nemyslím, myslím to len v prípade keď sa platia odvody len z min.mzdy. Tu na porade J. Mihál písal o tom , že odvody na neoplatia platiť z min. mzdy lebo tým sa znižuje osobný mzdový bod on ale písal o dobrovolnom platení odvodov do SP ale myslím si že nie je rozdiel či dobrovolné či povinné alebo sa mýlim? Takže ja vychádzam z toho.
Tweety
09.10.06,08:02
le ja si myslím, že rozdiel v tom nie je ak sa mýlim tak ma prosím opravte A prečo by nebol? Veď aby mala nejaký mzdový bod, tak musí mať nejaký základ príjmu, aby sa jej vedel vypočítať. Z UP sa jej aký započíta? podľa mňa žiadny.
liduska
09.10.06,08:07
A prečo by nebol? Veď aby mala nejaký mzdový bod, tak musí mať nejaký základ príjmu, aby sa jej vedel vypočítať. Z UP sa jej aký započ
íta? podľa mňa žiadny.
To je pravda, že keď je na UP tak sa jej nič nezapočítava , ale sa jej ani neznižuje OMB, lebo ona predošlé roky dosť dobre zarábala .
DanielaSL
09.10.06,08:09
Liduška platí si tá pani dobrovoľne dôchodkové poistenie?
liduska
09.10.06,08:10
Nie neplatí
liduska
09.10.06,08:11
Nie neplatí si nič , pracuje len na dohodu a okrem toho nič iné nemá .
liduska
10.10.06,06:56
Vie niekto v tejto oblasti ešte poradiť?Mňa samu to tiež veľmi zaujíma ako postupovať v takýchto situáciach.
DanielaSL
10.10.06,07:09
Liduška ale predsa pri výpočte dôchodku je dôležitý aj počet odpracovaných rokov.....
Marti.ka
10.10.06,07:26
Ako by mala postupovať majiteľka butiku, keď potrebuje 1x v týždni na jeden deň -8 hod , aby ju niekto zastúpil v butiku? Môže použiť DOVP pre nezamestnanú ale nepoberajúcu soc, dávky?Alebo by ju mala zamestnať na 1/2 prac,úväzok?Môže vôbec na túto činnosť použiť DOVP?Niekde tu som čítala, že pre pradavačky sa DOVP neuzatvárajú lebo je to opakujúca činnosť. Ale 1/2 úväzok by bol vzhľadom na vek 53 rokov asi veľmi nevýhodný ohľadne výpočtu dôchodku.

Ja len doplním, že aj keď je na úrade práce, môže vykonávať zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a zarobiť 3200 Sk.