yvica
18.03.24,11:51
prosím vás robí DP B, má prijem zo živnosti ale aj prenájom nehnuteľnosti. ten som vždy dávala do riadku 11 príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Bolo mi povedané, že nehnuteľnosť patrí szčo a má ju v majetku. ale teraz mi povedala, že ona nehnuteľnosť má prenajatú od bytového družstva a že príjme by som mala uvádzať ako príjem zo živnosti, ale to nie je príjem zo živnosti, môžem príjem z nehnuteľnosti uvádzať na riadku 11, odpočítať 500 e, čo je oslobodené a výdavky prepočítať koeficientom? alebo to patrí do výdavkov zo živnosti? ďakujem
kn-alka
18.03.24,11:00
... a má v živnosti predmet činnosti : prenájom nehnuteľnosti?
Negoce
18.03.24,11:01
zo živnosti iba v prípade, že poskytuje aj iné služby (krátkodobý prenájom - penzión, ubytovanie na pár nocí)
ale pokiaľ je to dlhodobý prenájom vždy patrí do § 6 ods. 3 ZDP
a tých 500 € a prepočet 500 € ku príjmu, tým pomerom znížiť výdavky......
kn-alka
18.03.24,11:03
nie vždy - ak má v registri predmet činnosti: prenájom vlastnej alebo prenajatej nehnutelnosti, tak je to normálne príjem na živnosť.
yvica
18.03.24,12:38
nemá, veď preto sa pýtam, čiže vždy uvádzam zvlášť, oslobodím 500 e a zvyšok uvádzam na riadok príjmy z prenájmu a výdavky sú vyššie prepočítam koeficientom a uvádzam len do výšky príjmu keď su vyššie. ostatné je zo živnosti. ďakujem pekne