Bagyko
18.03.24,12:28
Dobrý deň, som živnostník-začiatočník. Rád by som sa dozvedel, ako by malo vyzerať uvedenie príjmu z nepodnikateľskej činnosti v daňovom priznaní, a ako to v praxi vyzerá. Predpokladám, že daňová kontrola má prístup k transakciám na účte. Predpokladám, že by mal daňovník uviesť v daňovom priznaní aj takéto príjmy. Robí sa to reálne? Niekoľko príkladov, čo mám vlastne na mysli:
- pravidelná platba od kamarátov za streamovaciu službu, ktorú platím ja a cenu si rozdeľujeme medzi sebou
- ojedinelý maloinzertný predaj predmetov, ktoré som nadobudol ešte dávno, ktoré mi kupujúci uhradí na účet
- ojedinelý príjem manželky, s ktorou zdieľam účet, za doučovanie jazyka
- príjem za taký predmet, ktorý som si kúpil a následne predal, pričom platba bola uhradená na účet (napr. kúpil som hru na Xbox za 50€, odohral som ju a predal za 30€)
Vopred ďakujem za odpovede.
Katy a R
18.03.24,11:37
Do daňového priznania idú všetky tvoje ZDANITEĽNÉ príjmy . V prvom rade si musíš zadefinovať - kam tie príjmy zaradíš, na základe čoho (zmluvy,) si ich dostal . príjmy zo závislej činnosti - § 5, príjmy SZČO - § 6 a ak máš nejaké iné zdaniteľné - § 8 .
manželkine príjmy určite nepatria do tvojho DP.
A len doporučenie ... naozaj by bolo dobre oddeliť si pracovné a súkromné peniažky (aj príjmy, aj výdavky) ...... veď teraz založíš účet zadarmo od PC
Bagyko
18.03.24,12:07
Ďakujem za odpoveď. Ono tie pracovné transakcie mám samozrejme na inom účte. Ale moja predstava je taká, že daňová kontrola má prístup ku všetkým účtom, ktorými disponuje daňovník, či? Aspoň mne to tak pripadá logicky. V opačnom prípade by som si tak napr. príjmy z dobierky mohol posielať na iný ako firemný účet, čím by dochádzalo ku kráteniu príjmov a nikto by to nevedel dokázať. Sorry za moju neznalosť, fakt sa len rozbieham.
Katy a R
18.03.24,12:31
samozrejme, že daňováci vedia o tvojich účtoch ☺ v prípade kontroly vieš preukázať, že či ide o zdaniteľný, alebo nezdaniteľný príjem.
veronikasad
18.03.24,14:47
manželkin príjem za doučovanie je v akej výške ? Výdavky za streamovaciu službu si uplatňuješ v daňových výdavkoch SZČO ?