Mike711
19.03.24,13:28
Aké zákony a vyhlášky musí dodržiavať podnikatelský subjekt pri výrobnej činnosti ktorá zanecháva hluk a silné vibrácie v obytnej zóne- tesnej blízkosti rodinných domov?

Poprosil by som o info, ako by sa dalo relevantne preveriť a zmerať hluk a vibrácie pri výrobnej činnosti ktorá je umiestnená v tesnej blízkosti rodinných domov.
Následne kde by mala smerovať komunikácia ak by som chcel dať potrebným orgánom preveriť či podnikateľský subjekt spĺňa všetky potrebné vyhlášky a normy pre takúto činnosť v obytnej oblasti.
Ďakujem.
ivka70
19.03.24,13:21
Prislusny miestny urad (odbor Zivotneho prostredia) a Urad verejneho zdravotnictva

https://www.uvzsr.sk/web/ruvzza/nrc_hluk


Ak to chces najskor premerat sam ako obcan, su rozne firmy ,ktore take sluzby ponukaju.
Martuk
19.03.24,14:54
upresni o aku vyrobnu cinnost sa jedna. Vyroba coho?
ivča13
19.03.24,16:38
Bohužiaľ, alebo chvalabohu, mám s týmto viacročné skúsenosti. Najskôr však k tým, čo majú čo k onému problému čo povedať.
Je podstatný rozdiel , či hluk ako píšeš, je v dobe nočného kľudu /22.00 až 06.00 hod/ alebo nie.
Ak je to vo dobe nočného kľudu / aj iné požiadavky/ je potrebné si uvedomiť, či hluk robí podnikateľ, alebo nepodnikateľ. Podľa tvojho zadania sa jedná o podnikateľský subjekt. Pokiaľ začal hluk a teda možno aj samotná výroba , najskôr boli príslušné normy a tiež ako píšeš, územie, kde závod vznikol.Kto tam bol prvý závod, či rodinné domy? Teda, začína sa beh na dlhé trate :

1. Samospráva
- povolenie na činnosť oného závodu
- povolenie na stavbu rodinných domov / územný plán obce/
- VZN vo vzťahu dodržiavania limitov hluku
- opäť územný plán mesta
- kontrolná činnosť obce - treba začať poslancami
- komisia mestského zastupiteľstva / obyčajne nevedia čo majú robiť /
- mestská polícia - na výzvu obyvateľov / nič nevyriešia, ale je to potrebné z mnohých dôvodov / je tu málo priestoru/

2. RÚVZ /nie všetky robia všetko, majú teritóriá/

- podať podnet na štátny dozor . Tu je však potrebné, aby si už mal všetky informácie korektné a tiež aby / ak sú OK / neobmedzovali výrobnú činnosť onej prevádzky. Náklady na meranie / stovky €/ pri OK podkladoch RÚVZ zabezpečí a to buď meranie urobí on, alebo nariadi onému závodu meranie uskutočniť a doložiť výsledky RÚVZ. Často je tu psisko zakopané, nakoľko často môže dôjsť k rôznym obštrukciám pri meraní - zastavenie, či obmedzenie výroby, atd

3. Štátna polícia
- budú potrebné v ďalšom konaní / že to riešili/. Aj tak nič nevyriešia, komunikoval som na všetkých úrovniach až po MV. Nemajú ani merače a nechcú ich ani kúpiť. Radšej kúpia vrtuľník, ktorý má problémy, alebo elektroautá a nemajú ich ako dobíjať atd.
- svojou znalosťou rôznych predpisov / napríklad Cestný zákon/ využiť, ak napríklad vozidlá , ktoré zabezpečujú chod závodu porušujú vyhlášku / v mojom prípade už si prevádzkovatelia vozidiel chodia po odmeny v rámci správneho konania - chodia do zákazu /

4. Súd / je ešte otázne s kým, môj prípad je že asi bude s mestom/. Neplní si , čo má.
5. Ombudsman - podanie / ale až po získaní argumentov - ak budú.
- Budúci podklad pre súdny spor / ľudské práva/


Ako prvé však odporúčam slušne sa ísť porozprávať a to písomne i osobne s vedením závodu. Pravda je naozaj veľmi komplikovaná, ale oplatí sa ju vždy nájsť. Veľa úspechov.
Mike711
22.03.24,05:59
Ahoj. Jedná sa o výrobu betonových prefabrikátov v hmotnostiach ton na kus.
Mike711
22.03.24,06:01
Ahoj. Najskôr boli rodinné domy. V čase nočného kľudu hluk ani vibrácie nie sú. Ako som písal vyššie jedná sa o betonové prefabrikáty v hmotnostiach ton na kus. Tie vibrácie sú veľmi silné.
ivča13
22.03.24,09:02
Dobrý deň. Osobne moja cesta by bola asi takáto:
1. Porada so všetkými ,,dotknutými,, kde sa každí vyjadrí a povie, čo mu vadí. Treba z tohto /odporúčam / aj nejaký zápis. Na základe tohto posúdiť, či je niečo v rozpore z niečím / obecne/ , ľudsky. Pravda môže byť aj na strane druhej.
2. Požiadať RÚVZ o uskutočnenie štátneho dozoru.Tu je potrebné si však uvedomiť, že je treba tiež priložiť nejaké argumenty.
3. Požiadať mesto v rámci Infozákona o všetku dokumentáciu od
- vzniku dotknutého územia na priemyselnú oblasť
- povolenie výstavby až kolaudáciu závodu
- povolenie na činnosť

Tiež odporúčam aby komunikoval niekto, kto má ,,schránku,, cez Slovensko / OP/. Mne dokonca orgán klamal, že nič nedostal. Ale klamstvá sa takto dajú ľahko dokázať, čo sa aj v mojom prípade stalo. Tiež to šetrí čas a financie.

No a to je zatiaľ všetko, si myslím.