Evanka
20.03.24,11:45
Zamestnanec má okrem príjmu zo zamestnania aj jednorázový príjem od inej spoločnosti na základe Zmluvy o vykonaní práce podľa § 631 OZ. Jedná sa o príjem z výkonu rozhodcu na šachovom turnaji vo výške 70 €.
Je povinný podať DP typ B? Do ktorej kolonky v DP uvedie uvedený príjem?
ivka70
21.03.24,03:19
Evanka
21.03.24,09:16
Ivka ďakujem za reakciu, to som čítala. Nemal nič odvedené. To si musí vysporiadať sám. Moja otázka však bola, do ktorej kolonky takýto príjem zapíše.
ivka70
21.03.24,09:20
prva veta zacina: Podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov ..... kam das take prijmy?
Evanka
28.03.24,10:53
Ivka, prvá veta sa nevzťahuje na príjem, ktorý som uvádzala. Určite príjem z činnosti rozhodcu pri šachovom turnaji nie je príjem podľa §6 ods 2, písm. a).
kn-alka
28.03.24,11:00
napr.: príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov
príjmy z činnosti športovca alebo športového odborníka podľa zákona č. 440/2015 Z. z. [nové okno] o športe vrátane príjmov na základe zmluvy o sponzorstve a športe

- ale len tipujem
Evanka
28.03.24,12:05
kn-alk, máš pravdu, za určitých okolností by to patrilo do § 6 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov
Možno bude dobré napísať o tom viac pre tých, ktorí sa s podobným príjmom stretnú.

Príjem z výkonu športového rozhodcu pri šachovom turnaji.
Príjemca je povinný podať DP typ B
Ak je apríjemca športový odborník, zapísaný v informačnom systéme, podáva DP B, príjem je podľa §6, 2e)
Ak nie je v informačnom systéme športových odborníkov, jedná sa o príjem podľa §8- ostatné príjmy
Ak FO uzatvára Dohodu s právnickou osobou (s.r.o, a.s, o.z.,n.o.), zdaní sa príjem zrážkovou daňou, ak nie je v zmluve dohodnuté inak. Teda ak nie je vyslovene dohodnuté, že si FO vysporiada daň sama, musí ju zraziť a odviesť PO.
V prípade spomínanej zmluvy sa práve odvodu zrážkovej dani vyhli, uvedením, že si vysporiada daň sám.