Lillys
21.03.24,12:59
Ahojte, som čiastočný ID - 55%. Rozmýšľam do budúcnosti, že by som si otvorila živnosť a ponúkala službu - poradenstvo. V zásade to, čo teraz by robím ako TPP by som do budúcnosti robila ako contractor. Ako ZŤP človek mám úľavu na zdravotných odvodoch, že? Z pohľadu človeka s ID má pre mňa väčšiu cenu pracovať na TPP? Ja som typ človeka, čo chce mať všetko zaplatené riadne a načas, čiže by som určite platila odvody aj prvý krok, kvôli sociálke. Čo sa mi oplatí viac, živnosť alebo SRo? Ďakujem vopred za pomoc.
veronikasad
21.03.24,12:35
Pri výpočte ID ti bola zohľadnenia doba dôchodkového poistenia až do dovŕšenia dôchodkového veku.Ak prejdes na živnosť, v závislosti od výšky príjmu, minimálne v prvom roku podnikania odvody do SP platiť nebudeš a toto obdobie ti nebude chybat pri výpočte starobného dôchodku.
Rovnako zdravotné poistenie, platitelom zdravotného poistenia je za teba štát, minimálne do konca budúceho roka si môžeš určiť nulové preddavky, doplatis po vykonaní Rzzp.
Ak ukončis pracovný pomer a zaevidujes sa na úrade práce, po splnení podmienok môžeš požiadať o výhodnú dotáciu na výkon samostatne zárobkovej činnosti pre občanov so zdravotným postihnutím
veronikasad
21.03.24,12:41
Aký ročný príjem z tejto činnosti predpokladás?
Lillys
21.03.24,12:45
Nieco medzi 25000 - 30 000 rocne.
Negoce
21.03.24,13:45
pozri si podmienky na zriadenie chráneného pracoviska, dielne.....