milagros208
25.03.24,10:31
Zdravím. Syn je študentom v ČR a taktiež tam má príjmy zo závislej činnosti. Poslal mi dva rôzne potvrdenia o príjme, kde v jednom sú uvedené príjmy a zrazené zálohy na daň a poistné a v druhom príjmy a zrazená /zrážková/ daň. Doteraz mal len jedného zamestnávateľa a teda všetky položky potrebné pre vyplnenie daňového priznania tu na Slovensku boli na tomto potvrdení uvedené. Teraz má aj to "druhé" potvrdenie o príjme, kde poistné uvedené nie je. Chcela by som mu urobiť daňové priznanie a uplatniť metódu vyňatia, keďže daň si vysporiada v ČR. Ako je to s poistným u druhého zamestnávateľa? Nepoznám českú legislatívu a teda neviem, či aj z toho príjmu platil nejaké poistné a teda či ho mám do DP uviesť a v akej výške. Ďakujem.
ivka70
25.03.24,09:51
Kedze ides oba prijmy v SK DP vynat, nie je az take podstatne ,ci sa z druheho prijmu platilo alebo neplatilo poistne.

Bud to vypocitas percentom

Ak je na riadku 15 nula, je potrebné si odvody vypočítať „ručne”. Odvody tvoria 11 % príjmu z riadku 1 z českého potvrdenia. Odvody vypočítate ako hodnotu riadku 1 × 11 %.

https://neotax.eu/sk/blog/prijem-zo-zahranicia-v-slovenskom-danovom-priznani-ceska-republika

alebo podate ziadost o odklad DP o 3 mesiace a syn si vypyta potvrdenie pre nerezidenta (kde to bude vyplnene).
milagros208
25.03.24,10:01
Práveže to druhé potvrdenie je úplne iné. Má len tri riadky. Prvý a druhý je rovnaký a v treťom je "úhrn skutečně sražené daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmu uvedených na ř. 2" Ale vďaka za tip na stránku neotax.
ivka70
25.03.24,11:19
U nas sa dan zaplatena zrazkou povazuje za vysporidanu a do DP nedava .... mozno je to ten isty pripad aj v CR. Skus sa spytat na FS, ci to mas tiez vynechat z vynatych prijmov ....
milagros208
26.03.24,05:58
Ďakujem za odpovede. Takáto mi prišla z FS :

Dobrý deň,
za predpokladu, že syn je považovaný za rezidenta s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR , na Slovensku zdaňuje aj príjmy zo zdrojov v zahraničí , pričom na zamedzenie dvojitého zdanenia uplatní metódu vyňatia príjmov zo zdanenia podľa § 45 ods. 3 zákona o dani z príjmov (595/2003 Z.z.)

V daňovom priznaní uvedie úhrn príjmov od obidvoch zamestnávateľov, uplatní len preukázateľne zrazené poistné a príspevky (nevypočítava sa 11%), vypočíta akú daň by platil z týchto príjmov na Slovensku a na riadku 48 vyberie základ dane z príjmov zo zdrojov v zahraničí zo zdanenia.

Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR