beruska1702
06.10.06,15:44
Dobry den, zakladam s.r.o. ako jediny spolocnik - konatel a zakladatel v jednej osobe. Vie mi niekto poradit nasledovne:
1. Je vyhodnejsie ohladom odvodov prihlasit sa ako szco alebo ako zamestnanec a tym padom aj ako zamestnavatel na jedn. poistovniach.
2. Mozem si sama podpisat pracovnu zmluvu, ked valne zhromazdenie som opat ja sama.
Vdaka
Monika Kováčová
06.10.06,14:11
Dobry den, zakladam s.r.o. ako jediny spolocnik - konatel a zakladatel v jednej osobe. Vie mi niekto poradit nasledovne:
1. Je vyhodnejsie ohladom odvodov prihlasit sa ako szco alebo ako zamestnanec a tym padom aj ako zamestnavatel na jedn. poistovniach.
2. Mozem si sama podpisat pracovnu zmluvu, ked valne zhromazdenie som opat ja sama.
Vdaka

1. Konateľ nemá registračnú povinnosť na ZP, to bolo zrušené k 31.8.2005 zmenou zákona o zdravotnom poistení. Rovnako výkon funkcie konateľa nie je podmienený registračnou povinnosťou do sociálnej poisťovne.
Zároveň však treba dodať, že konateľ nevykonáva svoju činnosť na základe pracovnej zmluvy (Zákonník práce) ale na základe Mandátnej zmluvy (Obchodný zákonník).
Ak ale konateľ vykonáva súčasne aj inú prácu, napr. v účtovnej firme vedie účtovníctvo, tak už toto je práca v zmysle Zákonníka práce a je potrebné splniť všetky náležitosti registrácie zamestnanca. Tu ide už o pracovno právny pomer.

2. Nič iné ti nezostáva, len sama so sebou podpísať pracovnú zmluvu. Resp. s.r.o. podpisuje s tebou...:rolleyes:
elims
06.10.06,14:15
Dobry den, zakladam s.r.o. ako jediny spolocnik - konatel a zakladatel v jednej osobe. Vie mi niekto poradit nasledovne:
1. Je vyhodnejsie ohladom odvodov prihlasit sa ako szco alebo ako zamestnanec a tym padom aj ako zamestnavatel na jedn. poistovniach.
2. Mozem si sama podpisat pracovnu zmluvu, ked valne zhromazdenie som opat ja sama.
Vdaka

1. Prihlaste si firmu na SP a ak budete mat pracovnu zmluvu, prihlaste sa ako zamestnanec.
2. Jasne, mozete pracovnu zmluvu podpisat sama, na jednej strane ako zamestnavatel s peciatkou, na strane druhej ako zamestnanec.
Monika Kováčová
06.10.06,14:15
1. Je vyhodnejsie ohladom odvodov prihlasit sa ako szco alebo ako zamestnanec a tym padom aj ako zamestnavatel na jedn. poistovniach.


Ešte sa vrátim k tvojej prvej otázke, čo je výhodnejšie...
Záleží od uhla pohľadu, pretože si súčasne zamestnávateľ, ktorý chce ušetriť a súčasne zamestnanec, ktorý chce byť dôchodkovo a nemocensky zabezpečený... Takže pre teba je výhodnejšie na jednej strane: nech to stojí čo najmenej a na druhej strane nech mám všetko zabezpečené v prípade PN, ID, SD a pod...
Jednoducho si na oboch stranách rieky...:) Podstatné je, čomu dáš prednosť ty - tak nakoniec si musíš na túto otázku odpovedať sama: Čo je výhodnejšie?


Dosť už filozofovania!