feby
31.03.24,10:20
Ako podať žiadosť o dôchodok ked mam odrobenych 25 rokov na slovensku a 15 rokov v irsku....... mam odrobenych 40 rokov?...... poziadat o dochodok samostatne na Slovensku aj v irsku.....co by bolo pre mna vyhodnejsie?....zo Slovenska za 25 rokov velky dochodok asi nevijde.... ale irska strana poskytuje, po dosiahnuti dochodkoveho veku, dochodok kazdy tyzden a predpokladam, ze v inej vyske ako by mi za tie iste odpracovane roky davalo Slovensko......vyplaca Slovensko plnu vysku dochodku, taku vysku, aku by som dostaval priamo z irska?.....nezdanuju ani inak nekratia vysku dochodku ktoru by mi davalo Irsko?.....ma s takouto kombinaciou dochodkoveho prijmu niekto konkretnu, prakticku skusenost?.....tieto otazky pravdepodobne uz zasahuju aj do oblasti medzinarodneho, eurounijneho prava.....kazda krajina ma ine pravidla poskytovania a vyplacania dochodkou, aj napriek medzinarodnym dohovorom....takze, co by bolo vyhodnejsie? poziadat priamo Irsko, alebo poziadat len Slovensko?....mam 63 rokov, v irsku je dochodkovy vek 67 rokov
veronikasad
31.03.24,10:43
Koľko máš rokov?
Katy a R
31.03.24,10:57
normálne požiadaš o dôchodok v SP (predpokladám, že si našinec) .
Možno máš nárok na dôchodok v obidvoch štátoch - len ešte treba mať na zreteli, že dôchodkový vek nie je vo všetkých krajinách rovnaký .
V SP ťa usmernia - aj postúpia žiadosť do írska, ak teda už máš dôchodkový vek
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwj5_uu4t56FAxXs9gIHHZ6bAWUQFnoECA8QAQ&url=https%3A%2F%2Feuropa.eu%2Fyoureurope%2Fcitizen s%2Fwork%2Fretire-abroad%2Fstate-pensions-abroad%2Findex_sk.htm&usg=AOvVaw1z2w_IbizAzYq15UshgW8C&opi=89978449
veronikasad
31.03.24,19:13
Ak splnas podmienky na priznanie starobného dôchodku na SK, objednaj sa cez elektronický registračný formulár na spísanie žiadosti v SP. Bude tá kontaktovat zamestnanec príslušnej pobočky SP s informáciou aké doklady máš priniest
veronikasad
01.04.24,09:08
Aký je dôchodkovy veķ v Írsku? Ak si ho už dosiahol, o dôchodok z Írska požiada Slovenska SP
feby
02.04.24,07:06
V Irsku je vek do dochodko 67 rokov....neviem ako vypocet prebieha na Slovensku ale pri zapocitani 25 rokov na Slovesku dostanem cca150-200.-Euro....po zapocitani v 15 rokov v Irsku by som mal dostat cca 800.- Euro co by bolo neskor cca1000.-Eur mesacne.
Ak necham pracovat Slovenske urady a uznaju mi 40 odrobenych rokov dostaval by som 458.- Euro do 67 roku zivota, potom by to prepocitali a dostaval by som kolko? 600.- 700.- Euro?
Priklady, ktore su uvedene na strankach rozoberaju dochodkove systemy
pracovnikov z inych krajin, ale nie Slovakov slovensky system. poberanie dochodku je rozobrate v surodom , mesacnom systeme .....ale Irsku sa dochodok pobera tyzdenne a ma ine pravidla.
ivka70
02.04.24,07:14
Ty chces ziadat o predcasny dochodok po 40 odpracovanych rokoch alebo uz mas na SK dosiahnuty dochodkovy vek?
feby
02.04.24,08:14
jedna sa mi o podanie podla dochodkoveho veku