winonna6
07.04.24,20:57
Dobry den prajem,

chcela by som sa poradit ohladom naroku na matersku.

Pracovala som v poslednych dvoch rokoch na sezony v Rakusku, kde mam odpracovanych cca 200 dni, taktiez aj nemocenskeho poistenia. Pocitala som do terminu porodu, ktory je 8.8.2024.
Ak by bol rozhodujucim datumom den 6 tyzdnov pred porodom, odpracovanych dni by bolo 230.

Termin ukoncenia poslednej sezonnej prace bol este v aprili 2023, cize este pred terminom otehotnenia a uz nie som v ochrannej lehote.

Moja prva otazka je, zapocitava sa to taktiez do tejto doby (270 dni poistenia), aj ked to bolo zahranicie?

Mozem poziadat o matersku az k terminu porodu alebo je podmienka 6 tyzdnov pred planovanym porodom?

Zaroven som na Slovensku SZCO, ktore vsak mam len kvoli prilezitostnemu prijmu, preto som nemala povinnost platit odvody.

Do porodu mam este 4 mesiace a rada by som sa prihlasila na dobrovolne poistenie.

Mala by som v tom pripade spolu viac ako 270 dni poistenia, tym padom by som teoreticky mala splnat podmienku na ziskanie materskeho.

Ak by som si zacala platit dobrovolne poistne, je pre mna vyhodnejsie ich platit v minimalnej vyske alebo by sa toto obdobie povazovalo za rozhodujuce a bolo by lepsie platit z vyssieho vymeriavacieho zakladu?

Neviem ci som problematiku pochopila spravne, prosim o akukolvek radu a pomoc.

Vopred velmi pekne dakujem
veronikasad
07.04.24,19:53
do 270 kal.dní nem.poistenia sa započítava obdobie od 7.8.2022-8.8.2024. sučasne musíš mať aktívne nem.poistenie.


platiť dobr.poistenie z vyssieho ako minimalneho vz je zbytočne, narok z neho by vznikol až po 26 týždnoch dobr.poistenia.
Nastup na matersku je 6 tyždnov pred planovanym terminom porodu.
Ešte doplním, ak by sa ti podarilo nájsť vhodné zamestnanie s vyšším príjmom, ktoré bude trvat do nástupu na materskú 90 kal.dni bez PN, materské bude z tohto príjmu. Samozrejme za podmienky, že budeš mať 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch

Len sa obávam, že tých 90 dní do nástupu na materskú už nestihnes, neskoro si sa zobudila
winonna6
08.04.24,06:45
Veronika, dakujem za rychlu odpoved :-) Pomohla si mi velmi.A ano, s tym zobudenim mas pravdu, len niekedy su situacie trochu komplikovanejsie ako sa zdaju na prvy pohlad. Teraz musim vymysliet ako ziskat aspon nieco.

Este jedna otazocka na doplnenie? 270 dni sa pocita do porodu?

Ale ak nastupim na matersku 6 tyzdnov pred porodom a tento den je aj rozhodujucim pri vypocte materskej, neni prakticky potrebne nazbierat 270 dni do tohto dna? Resp.kto v tomto obdobi medzi nastupom na matersku a porodom odvadza nemocenske? Neodvadza sa alebo stat alebo si ho mam doplatit sama aby mi tie dni vysli? Tomuto akurat nerozumiem :-)

Dakujem
veronikasad
08.04.24,07:43
Mám zlomenu ruku, zle sa mi píše.
Nastúpiť musíš 6 týždňov pred pôrodom, materské ti začnú vyplácať len v pripade, ak do pôrodu budeš mať 270 dní. Ak by si sa zamestnala, dá sa získať aj subehom dohody a pracovnej zmluvy. Nie je možný súbeh dobr.poist.a dohody
winonna6
08.04.24,09:35
Prepac, asi som sa vyjadrila dost nepresne. Pre zjednodusenie uvediem lahsi priklad ako to myslim:

- k dnesnemu dnu mam odpracovanych 180 dni
- k dnu odchodu na matersku (6 tyzdnov pred porodom) by som mala odpracovnych len 260 dni
- k dnu porodu by to bolo uz viac ako pozadovanych 270 dni

Bude mi v tomto pripade priznana materska?

Este raz velka vdaka za tvoju ochotu aj napriek zranieniu.
Touto cestou prajem skore uzdravenie.
veronikasad
08.04.24,09:58
Od akého dátumu si počítala dobu poistenia?
Katy a R
08.04.24,10:09
VŽDY sa počíta 270 dní do pôrodu - za posledné 2 roky späť!
Nevadí, ak nastúpiš 6 týždňov pred PTP na materskú , že vtedy ešte nebude 270 dní. SP bude čakať, či splníš podmienku do pôrodu. Len pozor - poznám jeden prípad, že chýbali necelé 2 hodiny..
takže spočítaj dni poistenia 2 roky dozadu - a buď si rýchlo nájdi nejakú robotu - alebo sa zatiaľ prihlás ako DPO (drahšia varianta). Prípadne ešte hľadaj nejakú brigádu a potom sa odhlásiš . Ale tak, aby tých 270 dní naozaj bolo!
..............
po tvojom doplnení, že už si DPO - takže mala by si to stihnúť.
Konkrétna situácia: Ak porodíš napr 10.8. - tak sa bude počítať doba 10.8.22-9.8.24. Ak porodíš 2.8. - tak sa počíta doba 2.8.22-1.8.24. Súbeh DPO a PP ti nepomôže. Ak si nájdeš PP - odhlásiť sa potom treba.
winonna6
08.04.24,10:21
- k dnesnemu dnu som sa prihlasila na dobrovolne poistenie
- od dnesneho dna do 26.6. je to 80 dni
- termin porodu mam 8.8.
- odchod na matersku predpokladam 26.6.
- odpracovane obdobie v zahranici zavisi od toho, ku ktoremu dnu mam pocitat
- ak je to od 8/2022, tak mam odpracovanach 188 dni (ku 26.6.2024)
- ak od 6/2022, teda ku dnu materskej, tak je odpracovanych 225
- rozhodujuce je pre mna v podstate to obdobie medzi zaciatkom materskej a porodom, neviem ako sa to zapocitava a ci vobec.
- ak sa pocitaju posledne dva roky od 6/2022, tak by to malo byt v poriadku, ale ak sa bude pocitat obdobie od 8/2022 do 26.6.2024, tak tie dni nenazbieram
- ak by sa pocitalo od 8/2022 do 8/2024, to by som stihla, len ako spominam, nerozumiem tym dnom od zaciatku materskej po porod

Nie je mozny subeh DPO a dohody, tym padom ani keby som si ako SZCO platila dobrovolne odvody a popri tom sa zamestnala, tiez mi to nepomoze nahnat nejke dni?
winonna6
08.04.24,11:26
Dakujem Katy za tvoju odpoved. Uz mi je vlastne teraz vsetko jasnejsie, pocitam dni do porodu, teda 8/2022 - 8/2024 a obdobie medzi nastupom na matersku a terminom porodu pokracujem v plateni dobrovolneho poistenia a tym padom, ak sa babo nenarodi velmi skoro, tak by som to mala stihnut :-)