ivancicka
09.04.24,16:42
Dobrý deň,
bytové spoločenstvo odsúhlasilo v jednom hlasovaní rekonštrukciu schodov a zároveň prístavbu - tzv nájazd pre invalidov a kočíky. Invalid vo vchode nie je. Nesúhlasili sme v hlasovaní ako vlastník prízemného bytu, nakoľko je zabradlie nalepené na parapetu jednej izby a prejazd vedie aj pod oknom druhej izby. Predseda ma vyprašil s tým, že ma prehlasovali, že s tým nič neviem urobiť.
Nemá niekto skúsenosť aké práva máme? nesúhlasím s tým aby mi dakto klopal a nakúkal do okna, otec kúpila byt bez schodiska pod oknom.Nemali by mať súhlas predovšetkým od nás, jedna vec je súhlas s cenou a potrebou obyvateľov a druhá vec je naše vlastníctvo, to akože za oknom končia naše práva? aspoň ten meter odstup...smutné je že ono to tam už stojí, ja som sa o tom dozvedela až po smrti otca keď sme prišli pozreť v jeden deň byt, majiteľmi sme sa stali až nedávno a medzitým si spoločenstvo vybudovalo schodisko, kolaudačné ešte nemajú nakoľko sme žiadali o posunutie, ale dnes to vlastníci kedže by to boli ďaľšie náklady zamietli. Neviem ako napísať odvolanie, či vôbec má zmysel, niečo ako v zmysle Žiadosť o odstránie stavby, kedže sme sa na posunutí nedohodli.
Ďakujem pekne za praktické odpovede príp postupy.
misoft
09.04.24,17:29
"druhá vec je naše vlastníctvo, to akože za oknom končia naše práva?" - nuž tvoje právo tvojho vlastníctva bytu končí práve v polovici hrúbky obvodového múru! Tá druhá polovica je spoločná - polopatisticky povedané. A tam rozhoduje väčšina!
Chobot
10.04.24,13:47
Presne ako píšeš, za oknom končia tvoje práva. Ani v byte nemáš neobmedzené práva. Bývaš v bytovom dome, ktorý je v spoluvlastníctve X vlastníkov. Nehnuteľnosť sa spravuje v súlade s rozhodnutím väčšiny.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v zmysle § 14a ods. 8 dáva prehlasovanému vlastníkovi možnosť dať podnet na súd. Toto právo má ale iba do 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania:

8) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od oznámenia výsledku hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu.15a) Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa potrebná väčšina podľa § 14b nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Podľa toho, čo si napísala, tak hlasovanie už bolo dávno, takže musíš rešpektovať rozhodnutie väčšiny.

Niekoľko postrehov - to, že je to prízemný byt, ste predsa vedeli už dávno, takže klopať a nakúkať do okna ti môže ktokoľvek, kto pôjde okolo aj bez toho, aby si tam tú rampu mala.

A to, že nie je nikto v dome ZŤP neznamená, že vlastníci rampu nemôžu nainštalovať. Naopak, podľa mňa je to veľmi ústretový krok voči ZŤP návštevám, prípadne budúcim vlastníkom, ktorí by mali záujem kúpiť byt v dome, ktorý s kľudným svedomím môžete označiť ako bezbariérový. Rampa môže tiež slúžiť pre rodičov s detským kočíkom.

Takže záujmy viacerých ľudí určite prevýšia záujmy jedného vlastníka jedného bytu. Ak chceš mať viac súkromia, treba si kúpiť byt na vyššom poschodí.