vladan
29.11.04,13:59
Čafte poraďáci ... hlavne páni, muži, chlapci, chlapčiatka, chlopi :D

Som žena a mám technickú otázku ... teda námet na vianočný darček, ale neviem kde mám začať hľadať. Môj otec (po prvýkrát v živote) vyslovil prianie darčeka pod vianočný stromček (hurááááá). Malo by to byť zariadenie, ktoré meria watty, volty, ampére, ohmy ... niečo ako "skúšačka" či čo. Poraďte kde také dačo mám hľadať, lebo asi v cukrárni nie, čo?

Alebo ak také čosi máte doma, tak poraďte kde ste to zohnali, čo to robí a koľko to "koštovalo" (preklad: koľko peňazí ste za to vysolili).

Za námety, postrehy vopred ďakujem

PS: táto otázka je smerovaná aj na ženy (svetlé výnimky), ktoré sa v technike, resp. elektrotechnike vyznajú

Pekné Vianoce;)
Viki
29.11.04,14:21
Ahoj Vladka,

myslím, že už v názve témy si mala naznačiť, že otázka je venovaná hlavne mužom :)
Podľa mojích skromných vedomostí sa ten merací prístroj nazýva multimeter - neviem, či je to odborný výraz, ale v predajniach to budú poznať.
Stojí cca 300 - 15000 sk.
Hmmm... na čo by to chcel Tvoj otec používať? - od toho sa zrejme bude odvíjať cena.
Hľadať by si ho mala v obchodoch s elektrotechnickými pomôckami a v rádioamatérských predajniach.
Ináč, keby si bola z Bratislavy tak by som Ti vedela pomôcť s nákupom cez veľkoobchod.

Tak nech sa darí pri hľadaní
Viki
luebchenko
29.11.04,14:38
Opýtam sa milovaného, on s takými mašinkami pracuje. Potom dám vedieť. Možno by bolo dobré povedať, koľko mieniš do tatina investovať (cca). Tipujem že aj v tejto oblasti budú prístroje, kde zaplatíš +x % za značku a aj no name...
Paula
29.11.04,14:50
Ja by som bola za rokmi overenú značku, lebo známe je úslovie: nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci (ktoré poriadne neslúžia). Radšej sa v rodine poskladajte....:)
Petas
29.11.04,16:47
Ak mozem nieco povedat tak by som odporucal znacku METEX (kvalita, nieje drahy, dostupny) 600Sk - 15000Sk
alebo noname (nie az tak kvalitny, lacny, dostupny) 120Sk - 300Sk .....samozrejme je velmi vela znaciek a preto by bolo najvhodnejsie si stanovit cenou hranicu a ist to vybrat priamo s otcom...On bude vediet aky potrebuje a chce....predides sklamaniu...
Hlinkovx
29.11.04,20:44
Vladi..buď by si mala otca zobrať so sebou...alebo hlavne nech ti povie, čo chce merať...či len volty, ohmy, ampéry.. alebo aj signál..a podobné veci..tie ceny sa pohybujú okolo tých 300 a vyššie..to už záleží koľko chceš do tatka investovať..
luebchenko
01.12.04,15:11
Takže Vladka, píšem čo milovaný diktuje: volá sa to multimeter, v dnešnej dobe už najlepšie digitálny. Stojí od 200,- Sk - nekonečno. Najznámejšie značky Fluke, Metex. Je aj množstvo neznačkových prístrojov. Veľmi kvalitný a mnohostranný sa dá kúpiť za cca. 4000,- Sk. Predpokladám ale že tvoj otec až tak náročný nebude, takže počítaj od 600-1200,- Sk. Môže merať volty, ampéry, ohmy, tranzistory, teplotu a "prepískavať" obvody. Watty si musí vypočítať z voltov a ampérov. Kúpiť sa to dá tam, kde nakupujú elektronici súčiastky. Neviem aké obchody sú v Košiciach, v BA je to GM-Electronic, Radiobastler. V Košiciach je to asi firma SOS. Lacnejšie sú dostať i v hypermarketoch, ale to nedoporučujem.
Koniec citátu. Ak chceš vedieť viac, kľudne sa pýtaj, milovaný je ozaj odborník! Ak by bolo treba, dá sa pozrieť foto na internete.
luebchenko
01.12.04,15:20
Vladka, klikni si na http://www.sos.sk/?str=12&code=M401010sú tam aj kontakty a tak.
vladan
01.12.04,19:26
Ľubka, ďakujem veľmi pekne ... už som pozrela web, zajtra im zavolám, resp. zájdem sa tam pozrieť. Ešte raz ďakujem :-))) ... jéééééj, asi budem mať vianočný darček :-)
M3G
01.12.04,20:53
Ahoj vladi, škoda že som tento príspevok neobjavil skôr, multimetre bývali mojou slabosťou(keď som bol mladý), poradil by som, keby to už neurobili dobrovoľníci predo mnou.

Inak čo sa týka počtu tvojich príspevkov, mala by si s nimi niečo robiť. Väčšina z nás už má viac ako jeden príspevok, ale ty máš stále 1,0niečo(jednacelánulaniečo). Aspoň 2 príspevky, keby sa Ti podarili...:)
Paula
01.12.04,21:46
M3G, ty si môj obľúbený multimeter :) . Urobíš mi náladu vždy a všade....škoda, že tu nejsi.
M3G
01.12.04,22:30
Paula, pre Teba všetko.

Inak nie som tu, lebo sa snažím dodržovať zásady, aj keď...už tu nie som. Nahliadol som sem iba na 20 sekúnd. Brú noc.
vladan
02.12.04,06:23
poradil by som, keby to už neurobili dobrovoľníci predo mnou.
Robko, ak máš nejaké iné tipy, tak skús, alebo upozornenia na čo si mám dávať pozor, ako mám rozoznať dobrý multimeter od zlého. Ináč počítala som s rozpočtom cca 2000,- Sk, lebo drahšie zariadenie, by už asi otec neprežil :D (... ak by sa o cene dozvedel). Dnes alebo zajtra sa spojím s tým SOS možno mi tiež poradia

vrelá vďaka za tipy :-)
Pekný deň
M3G
02.12.04,18:11
Robko, ak máš nejaké iné tipy, tak skús, alebo upozornenia na čo si mám dávať pozor, ako mám rozoznať dobrý multimeter od zlého. Ináč počítala som s rozpočtom cca 2000,- Sk, lebo drahšie zariadenie, by už asi otec neprežil :D (... ak by sa o cene dozvedel). Dnes alebo zajtra sa spojím s tým SOS možno mi tiež poradia

vrelá vďaka za tipy :-)
Pekný deň
Takže Vladka,

- väčšinu Ti už poradili, t.j. najlepšie je ak si môže obdarovaný vybrať darček sám. Stráca sa tým moment prekvapenia, ale väčšinou je to nám mužom jedno(ja osobne nemám rád prekvapenia)
- pod 1000 Sk MM nekupuj
- mal by mať veľký a čitateľný display s minimálne 4 číslicami
- značkový je presnejší(viď vyššie uvedené značky)
- mal by sa sám vypínať v prípade zábudlivosti
- výhodou je pogumovaný povrch pre nešikovných majstrov
- čo sa týka funkcií, všetky podstatné funkcie spĺňajú MM aj za 200 Sk, ide najmä teda o tú presnosť, ktorá je lepšia v prípade značkovejších
- CE na krabici
- pre starších je výhodou aj jednoduché ovládanie t.j. namiesto desiatok rôznych vypínačov stačí napríklad jeden otočný..
atď atď.
vladan
09.12.04,10:52
- pod 1000 Sk MM nekupuj
- mal by mať veľký a čitateľný display s minimálne 4 číslicami
- značkový je presnejší
- mal by sa sám vypínať v prípade zábudlivosti
- výhodou je pogumovaný povrch pre nešikovných majstrov
- čo sa týka funkcií, všetky podstatné funkcie spĺňajú MM aj za 200 Sk, ide najmä teda o tú presnosť, ktorá je lepšia v prípade značkovejších
- CE na krabici
- pre starších je výhodou aj jednoduché ovládanie t.j. namiesto desiatok rôznych vypínačov stačí napríklad jeden otočný..
takže pre zainteresovaných, už mám darček kúpený, vybral si ho otec sám (chcela som ísť s ním urobiť prieskum, a on mi prešiel cez rozum), a ako tu čítam odporúčania Roba, tak som to celkom nedodržala:
- MM je pod 1000 Sk :-(
- má LCD displey, no nie veľmi veľký, ale zato čitateľný, so 4 číslicami :-)
- označenie UNI-T asi značka nebude :-(
- v prípade nečinnosti sa automaticky vypína :-)
- asi má pogumovaný povrch, aj keď môj otec je majster šikovný :-)
- CE na krabici uvedené je :-)
- má jeden otočný vypínač :-)
Takže celkom som nesplnila dve podmienky a to značka a cena. Ale mali ste vidieť radosť v očiach môjho otca :-)
ďakujem za zapojenie sa do tejto témy
pomohli ste mi
vďaka
Pekný deň

... jéééj, ja už mám 1. vianočný darček :D