cerveny
16.04.24,17:28
Zdravím, robil som prepis auta cez internet. Som predávajúci, kupujúci mi dal splnomocnenie. Naskenoval som ho spolu s novou poistkou a vyplnil potrebné údaje. Stav žiadosti je "v konani". Neprišla mi žiadna správa s príkazom na úhradu poplatku. Ako dlho sa čaká kým tú žiadosť schvália? Myslel som že cez internet to bude rýchlejšie ale zrejme nie je. Druhá otázka, čo s veľkým technickým? Musí ho odovzdať kupujúci kurierovi keď mu donesie jeho nový? Mám ho teda dať kupujúcemu bez toho aby som vedel že prepis bude schválený? Vďaka za každú radu.
Chobot
16.04.24,19:32
An i ti nepríde správa, poplatok musíš uhradiť buď počas prepisu on-line, alebo následne bankovým prevodom:

"Počas elektronického prepisu môžete poplatok za prepis zaplatiť tiež online. Využiť sa dá platba kartou alebo online tlačidlo vašej banky. Platba klasickým prevodom je bezproblémová, avšak prídete o hlavnú výhodu elektronického prepisu a to je čas vybavovania. Prepis totiž nie je možné dokončiť, kým nebude vaša platba evidovaná."

Zdroj: https://www.prihlasenie-auta.sk/prepis-auta-elektronicky/
Žabinka
16.04.24,20:02
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/vozidla/vozidla-evidencia-ziadosti/vozidla-ziadost-o-zmenu-drzby-vozidla/
platobný príkaz príde po formálnom prekontrolovaní žiadosti a údajov dopravným inšpektorátom do tvojej e- schránky na slovensko.sk.
prípadne ďalšie možnosti platby pozri https://www.posta.sk/sluzby/platobny-system-ekolok
kým nebude služba uhradená, DI prepis nevykoná.
cerveny
17.04.24,04:53
To ma práveže prekvapilo. Čakám 3. deň a príkaz na úhradu nikde. Prepis je stále "v konaní". Ak by som tam šiel osobne tak nový veľký TP má kupujúci ihneď ????
cerveny
17.04.24,05:02
Takú možnosť úhrady počas prepisu som tam nemal. Neprišiel mi platobný príkaz ani po podpísaní a odoslaní žiadosti o prepis. Preto sa pýtam čo ďalej. Bude to ale zrejme ako píše Žabinka a musím len čakať na manuálnu kontrolu nejakým úradníkom. Škoda že to nikde nespomínajú, že prepis cez net trvá 100x dlhšie než ísť na DI osobne..
buchač
17.04.24,05:05
Pozor!
Je nevyhnutné, aby elektronický prepis uskutočnili obe zúčastnené strany to znamená pôvodný aj nový majiteľ vozidla. Pri papierovom prepise stačí, aby všetko vykonala iba jedna oprávnená osoba na základe príslušného splnomocnenia. V prípade elektronického prepisu musia tento úkon realizovať obe strany.

Čiže v podstate je ti splnomocnenie na dve veci...
Ak nemá kupujúci elektronický podpis ? Tak to sa načakáááš.

Poznámka - cez naše IT systémy a vybavovanie úradných záležitostí, tak to je jedna tŕňová cesta....zásadne sa tomuto spôsobu vyhýbam.
cerveny
17.04.24,05:10
Ale predsa to nie je nevyhnutné ak na portáli je možnosť nahrať naskenované papierové splnomocnenie. Druhá vec je že to bude dlho trvať večnosť, čo som teda nevedel.

Zaujímavé že ak im to človek donesiem osobne, dá sa to odrazu akceptovať hneď...
buchač
17.04.24,05:41
cerveny (Dnes 08:10)
Zaujímavé že ak im to človek donesiem osobne, dá sa to odrazu akceptovať hneď...
=====================
LEBO si priamo pred pracovníkom ... vidí ťa.
Kdežto pri elektro komunikácii je to o hovne...ty pošleš, úradník má čas - pošle o pár hodín/dní. Prípadne sa mu tam nakopí žiadostí až do het a už je to v prdely.
...a to nevravím, že systém nie raz padne a je odstavený nie iba jedno pracovisko ale kľudne celé Slovensko.

Pri osobnom kontakte si síce počkáš na poradie...no v konečnom dôsledku máš za jeden deň veci vybavené.
Žabinka
17.04.24,06:31
áno, so splnomocnením to urobia na počkanie, s novým OEV akurát môže byť problém či ti vydajú to nové OEV na nového majiteľa, ak nemáš toto priamo formulované v splnomocnení, tak závisí na akého policajta natrafíš.. ;)
Žabinka
17.04.24,06:34
mmch, jediný raz sa mi stalo že som deň čakala, stále v konaní, a na druhý deň som to išla prepísať osobne. pani policajtka sa síce tvárila dôležito že to akože je problém, keď je podaná žiadosť elektronicky. ale prepísala. no ale poznala ma.. či by to urobila aj keby som bola cudzia.. :rolleyes:
Žabinka
17.04.24,06:39
skús zavolať na svoj DI, popíš udalosť, možno to dohľadajú.. ale mohla sa stať v priebehu procesu žiadosti chyba, a potom sa načakáš, nikto ti nedá vedieť..
cerveny
17.04.24,06:50
Vďaka Žabinka, našťastie mi práve prišiel príkaz na úhradu. Ja som tú žiadosť podával už predvčerom, včera som bol osobne aj na DI a presne ako píšeš, pani povedala že nič nezmôže ak som podal žiadosť elektroniky a musím iba čakať. Vieš mi prosím ešte povedať či "veľký" TP mám poslať kupujúcemu? Predpokladám že ho bude musieť odovzdať kuriérovi ak mu donesie nový.
Žabinka
17.04.24,06:56
závisí od toho, čo bolo uvedené v žiadosti, ak nové doklady majú prísť kupujúcemu, tak odovzdáva staré OEV. takže poslať.
cerveny
17.04.24,07:01
ok ďakujem veľmi pekne. Je to poučenie do budúcna že prepis budem robiť nabudúce radšej osobne. :| ;)
Žabinka
17.04.24,07:06
tak, najlepšie je si urobiť rezerváciu deň vopred, a bez starostí..
hanelie
17.04.24,09:05
Veľký TP treba odovzdať na DI , auto už má kupujúci ? Ak áno tak existuje riziko, že prípadne pokuty, bude platiť pôvodný majiteľ ( iné riziká nehovoriac - DN napr. )
hanelie
17.04.24,09:10
Popravde - čo vedie človeka k nezodpovednému správaniu ? Predávala som viac áut , ale vždy s kupujúcim stretko na DI - viď FB HAKA nonstop pátrajú po neprepísaných autách, kedy chodia majiteľom rôzne pokuty