Sulli
25.04.24,19:02
Na schodzi VB spravca predlozil na hlasovanie navrh, ze nebude robit vyberove konanie na prace do 5000 €. Tesne to VB odhlasovali. SOI potvrdila porusenie zakona. Je mozne odhlasovat navrh v rozpore so zakonom ?
marjankaj
25.04.24,17:55
Neviem, čo je VB (že by verejná bezpečnosť). Ale keď ste to odhlasovali, tak to asi možné je. Horšie to bude s realizáciou, to už bude porušenie zákona.
veronikasad
25.04.24,17:58
Vlastníci bytov??
Chobot
26.04.24,07:29
V čom konkrétne mal byť porušený zákon. Resp. čo z toho konkrétne je protizákonné.

Lebo ak si to vlastníci nadpolovičnou väčšinou odhlasujú, tak správca môže vyberať dodávateľa a tiež limit si môžu určiť vlastníci. My sme tiež mali tak, že objednávky a faktúry do 5000 € mohol odsúhlasovať výbor vlastníkov, ktorý tvorili 5 zástupcovia vlastníkov odsúhlasení schôdzou vlastníkov. Takže pokiaľ bolo hlasovanie v poriadku, nevidím v tom žiadne porušenie zákona. Upresni.
Sulli
26.04.24,09:18
§ 8b

(2) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.Správca je
povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov / VB / a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia.

Vyberaju dodavatelov prac svojich kamaratov, bez cenovych ponuk za najvyssie ceny. Rozdiel su provizie .
Dal som cenovu ponuku na vymenu svietiel nudzoveho osvetlenia za 400 €, vybrali svoju firmu za vyse 1000 €.
Ak zakazka prevysi 5000 € , jednoducho ju rozdelia na viac faktur
Sulli
27.04.24,03:58
rygol94: Tak este raz. Ziadne vyberove konanie, ani ziadne cenove ponuky ich nezaujimaju. Priamo zadaju objednavku svojim kamaratom za proviziu za najvyssie ceny.
Na to , ze som im poslal cenovu ponuku sa vykaslali
Nudzove osvetlenie som pred 10 rokmi montoval ja. Takze viem posudit narocnost prace. Vymena jedneho svetla mi trvala maximalne 5 minut. Firma si za jedno svetlo uctovala 10 € = 120 € / hod. Ja som dal cenu 5 €.
Dalsie porusenie zakona bolo, ze tato akcia nebola schvalena na schodzi VB, ani spravca ju nezaradil do planu oprav
buchač
27.04.24,04:33
:D :D :D
sito
27.04.24,04:45
"Ziadne vyberove konanie, ani ziadne cenove ponuky ich nezaujimaju. Priamo zadaju objednavku svojim kamaratom za proviziu za najvyssie ceny."

:D Tak toto je hymna niektorých správcov bytových domov. A ak majú takých rajov viac, to im je sveta žiť, robiť si zo spoluvlastníkov bytových domov riť. :D

https://ytube.com/watch?v=L-kyYkNEpD8&pp=ygUNdG9obGUgamUgcsOhag%3D%3D
veronikasad
27.04.24,05:32
.
buchač
27.04.24,14:38
Martuk...výborná poznámka. :D :D :D
Lenže môžeš dôvodiť, koľko len chceš...pánko si myslí, že je premúdrelý.
--------------------------------------------------
Ono aj na ten zákon, čo spomenul, sa nedá brať doslovne.

§ 8b

(2) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.Správca je
povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov / VB / a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia.

Čo sú to najvýhodnejšie podmienky ? Akože najlacnejšia ponuka ?
To kde je napísané, že by to takto malo byť ? Ktorý zákon o tom vraví ?
Výberové konanie je povinnosťou od sumy vyššej nad 5000€.
Martuk
27.04.24,18:09
ako som povedal, zaluj, zmedializuj, realizuj sa inde a nie tu. Hadam si nemyslis, ze tu za teba vsetko vyriesime my. Pytal si sa, je mozne ohlasovat navrh v rozpore so zakonom. Je to mozne. Ake su nasledky, je uz vec druha.
azarinta
28.04.24,06:39
Po skúške správnosti malou násobilkou :
1, za 400 € / Ja som dal cenu 5 € = 80 ? kusov
2, vyse 1000 € / za jedno svetlo uctovala 10 € = 120 € / hod
2, , ak za 1 svetlo 10 a za 1 hod 120, tak za hodinu namontuje 12 svetiel = 5 min
2, , , 10 zas 1 , za 1000 eur , 100 ? kusov
3, koľko je teda svetiel ?
Sulli
28.04.24,06:56
A v com vidis problem ?
Cena prace 5 € / svetlo / 24x5 =120 €
Cena prace vybranej firmy 10 € x 24 =240 €
Svietidla som vybral s dobou svietenia 5 hod. na dosah osvetlenia 10 m - 9,30 €
Vybrana firma dala svetla s dosahom 40 m a dobou svietenia 3 hod. - 30 €
yxa007
28.04.24,15:21
Najprv si bol proti mínuskám pre toho,čo chcel rovnaké parametre a teraz si sám porovnával dve ceny v CP pre nerovnaké patametre.
Sulli
28.04.24,16:07
Nerovnake parametre ponukla vybrana firma. Zadanie bolo vymena nudzovych svetiel
Chobot
28.04.24,20:10
Odcitoval si ustanovenie:
"(2) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.Správca je
povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov / VB / a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia."

Ale vy, vlastníci ste sa tak predsa rozhodli! Odhlasovali ste možnosť správcovi rozhodovať o výbere dodávateľa pri objednávkach do 5000 €. A oni vybrali.

Nie vždy to, čo je najlacnejšie, je aj najlepšie. Napr. vyberali sme dodávateľa na kompletnú výmenu výťahov. Ponuky, bolo ich 5, boli od 65 tisíc do 120 tisíc. Nevybrali sme najlacnejšiu, posudzovali sme viac parametrov, nie iba cenu, napr. reputáciu, záruku a pod. (vybrali sme ponuku za 85 tisíc €).

Ak nie ste s dodávateľmi, ktorých vyberá správca, spokojní, treba odhlasovať, že každú zákazku bude odsúhlasovať schôdza vlastníkov. Ale to vás správca pošle niekam, tak sa nedá spravovať, bolo by to byrokraticky veľmi náročné. Dajte si nižší limit.
Sulli
29.04.24,03:16
Lenze spravca bez vyberoveho konania, bez cenovych ponuk zakazky zadava priamo svojim kamaratom za najvyssie ceny. Tieto cenove ponuky musia byt vyvesene na mieste obvyklom pre oznamy. Nide nic.
Akoze pri rovnakom zadani co ine moze byt rozhodujce ako cena ? Ja som ponukol cenu 5 € / svetlo/ a svietidla - 9,30 € s dosahom 10 m a dobou svietenia 5 hodin. Vybrata firma dala cenu prace 10 € / svetlo a svietidla / ktore mali vo svojej predajni / 30 € s dosahom 40 m a dobou svietenia 3 hodiny .Zbytocne predimenzovane, chodba ma 3 m. Limit menit nepomoze.
Predtym som ako domovnik vyberal dodavatela aspon z 5 cenovych ponuk. Lenze tu spravca neprisiel k provizii.
Tak prisiel na schodzu s napadom do 5000 € priamym zadanim
OneUp
29.04.24,06:58
Zase bodkovana
Chobot
29.04.24,07:15
A väčšina vlastníkov tento návrh odsúhlasila. Im to zrejme nevadí. V bytovom dome rozhoduje väčšina hlasovaním, nie ty. Ak ich presvedčíš, že máš pravdu, tak to môžu inak odhlasovať.

A čo vlastne očakávaš od nás?
sito
29.04.24,13:49
Tibor, Písal som. Oni používajú riť, serú na svoj majetok, na svoju peňaženku, Keby použili hlavu, prišli by na to, že keď jeden povie, já na to mám a väčšina všetkých vlastníkov v dome to schváli svojím hlasom, prípadne podpisom v písomnom hlasovaní. Tak na hlave majú nasrané všetci. Aj v hlave? :D

Príležitosť robí zlodeja. Však by musel byť správca na hlavu padlí, keby nevyužil v prospech seba to HNOJIVO! :D
Sulli
29.04.24,17:46
Tak takto. Na schodzu si dotiahli VB , ktori tam predtym nikdy neboli a uz ani nikdy potom. Rychlo to predlozili a dali hlasovat o limite 5000 €. Velmi tesne to kvoli par mudrosracom preslo - je mozne ze ich motivovali.
Teraz si robia uplne co chcu - s nasimi peniazmi.
Ten posledny pripad s nudzovymi svetlami je suci na podnet na SOI.
Na schodzi sa vymena svetiel neodsuhlasila,ani spravca ju nema v planovanych opravach na roky 2024, 2025. Jednoducho sa niekde sami dohodli a vybrali svoju firmu . O proviziu sa podelia
ivka70
30.04.24,04:41
sikovny je ten vas spravca, ked on vie dotiahnut vlastnikov na schodzku, ktorych potrebuje, ale vy sa ako vlastnici dohodnut a motivovat neviete, aby ste o svojich veciach rozhodovali .... on si tu proviziu zasluzi, robi dobru pracu :)
buchač
30.04.24,04:55
Sulli (Včera 20:46) Tak takto. Na schodzu si dotiahli VB , ktori tam predtym nikdy neboli a uz ani nikdy potom.
=========================
Ale daj ešte rozprávočku " O červenej čiapočke ", dlho som ju nečítal.