sonda
07.10.06,11:41
Vie niekto poradiť?
konateľ, alebo len spoločník vybavuje na služobnej ceste firemné záležitosti, často v zahraničí, ako dostanem jeho výdavky najjednoduhšie do nákladov? Dá sa zúčtovať pracovná cesta na konateľa alebo spoločníka? Môžem dať výdavky rovno do nákladov, ak by som neúčtovala diéty? Akotam dostať aj diéty?
Jedná sa o ubytovanie, pohonné látky, spotrebný materiál (mapy.../ diaľničné poplatky...
Zoltán Kovács
07.10.06,09:44
Vie niekto poradiť?
konateľ, alebo len spoločník vybavuje na služobnej ceste firemné záležitosti, často v zahraničí, ako dostanem jeho výdavky najjednoduhšie do nákladov? Dá sa zúčtovať pracovná cesta na konateľa alebo spoločníka? Môžem dať výdavky rovno do nákladov, ak by som neúčtovala diéty? Akotam dostať aj diéty?
Jedná sa o ubytovanie, pohonné látky, spotrebný materiál (mapy.../ diaľničné poplatky...

Pri konateľovi je to veľmi jednoduché: vystavý sa príkaz na služobnú cestu a potom vyúčtovanie SC. U spoločníka je to trošku iné, podľa mňa mal by mať nejaký pracovoprávny alebo obdobný vzťah so svojou s.r.o. Nakoľko majetková účasť v spoločnosti ešte nezakladá právo na uplatnenie horeuvedených nákladov.
sonda
07.10.06,09:50
Vďaka, ak je spoločník živnostník, môže to byť zmluva o poskytnuti služby? Potom ale zrejme výdavky budú jeho výdavkami ako živnostníka, lenže bol tam auto, ktoré je jeho, ale ho prenajal firme, čiže firma zaplatila cestnú daň, riadny guláš, ako z toho von?
Zoltán Kovács
07.10.06,09:53
Vďaka, ak je spoločník živnostník, môže to byť zmluva o poskytnuti služby? Potom ale zrejme výdavky budú jeho výdavkami ako živnostníka, lenže bol tam auto, ktoré je jeho, ale ho prenajal firme, čiže firma zaplatila cestnú daň, riadny guláš, ako z toho von?

Ak je spoločník živnostníkom, potom by som odporúčal prefakturovať vzniknuté náklady na sro.
Lydka R
20.12.07,21:40
Konateľ s.r.o. a zároveň jej zamestnanec je v Holandsku, kde firma vykonáva stavebnú činnosť. Má tam dlhodobo prenajatý byt na základe nájomnej zmluvy. Zmluva je na jeho meno, nie s.r.o.
Bude to v poriadku, ak si nájomné uplatní v cesťáku?
A ešte jedna otázka, zmluva je v holandštine. Je potrebný úradný preklad, alebo k nej stačí pripojiť voľný preklad, z ktorého bude jasné kto, v akom období a koľko platil?
Lydka R
21.12.07,06:38
Konateľ s.r.o. a zároveň jej zamestnanec je v Holandsku, kde firma vykonáva stavebnú činnosť. Má tam dlhodobo prenajatý byt na základe nájomnej zmluvy. Zmluva je na jeho meno, nie s.r.o.
Bude to v poriadku, ak si nájomné uplatní v cesťáku?
A ešte jedna otázka, zmluva je v holandštine. Je potrebný úradný preklad, alebo k nej stačí pripojiť voľný preklad, z ktorého bude jasné kto, v akom období a koľko platil?

Viem, že už sú Vianoce, ale neodpoviete niekto?
alušik
21.12.07,06:54
Zase je to len môj názor, no snáď ho niekto potvrdí alebo vyvráti - nemám s tým osobnú skúsenosť.
Podľa mňa, súčasťou vyúčtovania pracovnej cesty je aj preplatenie skutočne vynaložených výdavkov na ubytovanie. Toto ma vedie k tomu, že by som nájomné za dni, kedy bol vyslaný na pracovnú cestu reálne preplatila. Dalo by sa argumentovať tým, že v prípade, že by si platil ubytovanie na hoteli, bolo by to pre firmu nákladnejšie, a keďže je tam dlhodobejšie, bolo menej nákladné prenajať si byt.:)
Čo sa týka prekladu - aj faktúry sa dávajú úradne prekladať len v prípade, že si to daňový úrad vyžiada. Zatiaľ je vhodné pre prípadnú kontrolu pripojiť voľný preklad.
alušik
21.12.07,06:58
Zákon o účtovníctve § 4
ods.(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
§8
(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).
majernikova
03.04.08,18:12
Ahojte, konateľ dochádza do práce denne, ako to môžem zúčtovať? Auto má v majetku čiže PHM a všetky náklady spojené s autom idu do nákladov. No potrebujem ešte niečo prúčtovať a chcela by som niečo vymyslieť. Poraďte mi, ako na to?
Ďakujem
dipe
04.04.08,06:12
....posúvam
Chobot
04.04.08,07:25
Ahojte, konateľ dochádza do práce denne, ako to môžem zúčtovať? Auto má v majetku čiže PHM a všetky náklady spojené s autom idu do nákladov. No potrebujem ešte niečo prúčtovať a chcela by som niečo vymyslieť. Poraďte mi, ako na to?
Ďakujem

Cesta do a z práce nie je považovaná v zmysle ZP za služobnú cestu a výkon práce. Preto tá jeho cesta do práce a domov bude súkromnou jazdou a treba to tak vykázať. Buď uhradí PHM za súkromné jazdy, alebo mu to dáte ako nepeňažné plnenie.