dana62
02.05.24,09:39
Dobrý deň ,po smrti matky sme 2 bratia zdedili rovnakým podielom byt. Ocovi sme prenechali jeho polovicu a rovnakú čiastku ako sme zdedili my. Časom vzťahy s bratom ochladli, nestýkame sa ani spolu nekomunikujeme. Bez môjho vedomia brat oca umiestnil do DSS a pravdepodobne poriešil aj dedičstvo po ocovi.Vychádzam z toho preto ,lebo neter ma oslovila ,aby som jej odpredal svoju zdedenú čiastku po matke,nakoľko ona tvrdí,že je už vlastníkom 16-tiny bytu. Otec ešte žije, akurát kvôli vysokému veku má poruchu osobnosti a správania. Zdedenú čiastku po matke nechcem predávať za života oca.Ako mám postupovať?
marjankaj
02.05.24,07:47
Aké dedičstvo po otcovi?
marjankaj
02.05.24,08:10
Keď nechceš predávať, tak nepredávaj. Určite tu svoju čiastku nejako využiješ.
misoft
02.05.24,08:28
Nejako mi tam nepasuje neter s 1/16 bytu. Ak ste dedili po matke - každý z vás bratov je vlastníkom 1/8 z celého bytu, otec má svoju 1/2 (ak to bolo v rámci BSM) + 1/4 (po matke). Tak ako môže neter vlastniť niečo, navyše?
A za otca ešte dedičstvo nemáš - nemôžeš po ňom dediť pokiaľ ON ŽIJE!
buchač
02.05.24,08:54
misoft (Dnes 11:28) Tak ako môže neter vlastniť niečo, navyše?
=================
Žeby normálne...tzv. darovaním od svojho otca ?
Poznámka - podiely ako také neriešim...
hanelie
02.05.24,08:57
Misoft : otec má 4/6 synovia po 1/6
hanelie
02.05.24,08:58
Ak bol byt v BSM
buchač
02.05.24,08:59
dana62
Bez môjho vedomia brat oca umiestnil do DSS...
==================
- Takže ak by bolo potrebné postarať sa o otca, tak by si sa realizovala ty ?
- Kto sa staral o otca ?
- Kto platí náklady na DSS ?
- Ako brat poriešil dedičstvo po matke ? ... vraj pravdepodobne.
hanelie
02.05.24,09:04
Vy nemusíte nijako postupovať - jednoducho nepredáte a hotovo ( ak by brat podal na súd návrh na vysporiadanie podielov navrhovateľ musí uhradíť 6 percent súdny poplatok z ceny podielu o ktorý sa jedná
Dáša_
02.05.24,09:41
úplne jednoducho treba najskôr skontrolovať kataster. Tam bude jasné, či sa niečo udialo s otcovou čiastkou alebo iba brat previedol niečo zo svojej časti na neter. Lebo otec môže za života svoju čiastku predať, darovať.... To nie je dedišstvo. Tým sa stáva až po smrti. Dovtedy je to jeho majetok, s ktorým môže nakladať