Oldi
29.11.04,15:09
Milí poradcovia,

na stránke MFSR je opäť nové usmernenie k DPH, tentokrát k
§ 4 ods.9, tu je link:
http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/EF7006DAE71FC4CDC1256F55002DD656?OpenDocument
bodliak
02.12.04,12:10
Mam otazku, ktora sa zaklada na nasledovnom:

"Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane."

Podla par 2., a par. 15 (7,8), sluzba dodana inde ako v tuzemsku nie je predmetom dane a ani sa nezapocitava do limitu na platcovstvo DPH ?
emily
02.12.04,13:17
"Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave podvojného účtovníctva, zahŕňa do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb."-usmernenie
Vie to niekto prakticky vysvetliť. Keď nie som platcom DPH aké mám výnosy bez dane za 12 predchadzajúcich mesiacov, keď ako neplatca tovary a služby nezdaňujem?
Zlatica
02.12.04,17:24
Sú to Tvoje výnosy celkom, t.j. všetky zdaniteľné príjmy v JÚ a výnosy na 6.. účtoch v PÚ. Je to totožné s cenou bez dane pre účely DPH.
Zlatica.
emily
02.12.04,18:03
Ďakujem, Zlatica.
Michael
16.12.04,17:45
Pripájam sa k Bodliakovi:
Podľa môjho názoru je v usmernení jasne uvedené (schválne v 2 samostatnom odseku, pretože prvý odsek usmernenia v podstate kopíruje znenie §4 ods 9), že do obratu zaratávaš len výnosy (príjmy) ktoré sú predmetom dane. Čo je predmetom dane (z pridanej hodnoty) je uvedené v § 2.
Takže by to malo byť podľa usmernenia jasné. Napríklad služby s miestom dodania v zahraničí by sa podľa tohto nemali zaratávať do obratu.
Tak som to pochopil ja, budem rád ak padne iný argument vyvracajúci moje presvedčenie.
bodliak
17.12.04,11:03
Ono to bolo kedysi inak, este niekedy v 2001, ze vyvoz sluzieb bol samostatny paragraf (tusim 47-48), potom s novym zakonom prisla nova logika, kde vyvoz sluzieb vypadava na uvodnych paragrafoch.

No a teraz zistujem, ze by som do obratu nemal zaratavat to, na co sa DPH nevztahuje z titulu ineho miesta dodania sluzby.

V pripade, ze by novy exporter mal vysoky podiel vyvozu, mozno nesplni limit a nedaju mu platcovstvo DPH ?
Nenarusi sa tym celkova logika, ze sluzba/tovar dodana do ineho clenskeho statu bude v cielovej krajine zatazena DPH, pricom dodavatel nie je platca ?