Nandrolon
03.05.24,09:48
Zdravím.
Chcem sa opýtať, ako riešite vo firmách /hlavne s el. dochádzkou/ čerpanie pol dňa dovolenky.

Spájate takéto čerpanie na koniec mesiaca do 1 dňa?
ZAKAZUJE, nejaký zákon LEGÁLNE čerpať 0,5 dňa dovolenky?
Je k tomu nejaké usmernenie, ktoré môžem posunúť kompetentným vo firme?
Ďakujem za všetky prínosné odpovede.
veronikasad
03.05.24,07:58
V mojom mzdovom SW nie je problém s evidenciou ani výpočtom mzdy. 4 hod.vykazem ako výkon práce a 4 hod.cerpanie dovolenky
Nandrolon
03.05.24,08:02
Áno, takto si to predstavujem aj ja, a softvér nám to umožňuje, dokonca nie je problém ani so stravným.
Lenže dostal som podľa mňa mylné informácie, že ZÁKONNÍK PRÁCE 0,5 dňa nepozná a tým pádom sa to NEMôŽE čerpať a ak sa to čerpá, tak to musia spájať na konci mesiaca do jedného celého dňa, kde potom nastávajú 2 problémy:
1. v danom mesiaci sa musia dočerpať obidva poldne dovolenky
2. pri spojení tam automaticky nabehne obedná prestávka, na ktorú vlastne zamestnanec nemal nárok ale po spojení ju už musí nadrobiť.
Podľa mňa je to totálna volovina a nekompetentnosť hlavnej mzdárky.
veronikasad
03.05.24,08:07
Ktorý paragraf zákonníka práce to zakazuje?
Myslím, že so stravnym problém bude, lebo ani v jednom dni keď čerpá pol dňa dovolenky neodpracuje viac ako 4 hodiny
Negoce
03.05.24,08:07
napíš do Draka
Nandrolon
03.05.24,08:15
tam nemám prístup.
Nandrolon
03.05.24,08:17
To som sa identicky opýtal aj ja.
Namiesto odpovede som dostal hlúpy názor, že zákonník práce nepozná 0,5 dňa dovolenky a preto je to zakázané...
So stravným problém u nás nie je, lebo máme v smernici, že ho dostávame aj za dovolenku, takže bez problému.
veronikasad
03.05.24,08:21
Ako potom likvidujete pol dňa dovolenky, aký nárok bežne vzniká ak pracovný pomer netrvá celý rok?
Nandrolon
03.05.24,08:29
To už ja neviem, niesom mzdár. Ale je to jedna z vecí, ktorá ma utvrdzuje, že mám pravdu.
Lebo zákonník práce síce o tom nehovorí, ale narába sa s tým, napr. ak človek nemá nárok na celú dovolenku. Okrem toho čo nie je zakázané, je dovolené... Môj názor je taký, že ide o obyčajné "buzerovanie" zamestnancov konkrétnou pracovníčkou. Preto by som sa rád dopátral pravdy a hlavne to mal podložené nejakým metodickým pokynom.
Negoce
03.05.24,08:49
Negoce
03.05.24,09:02
Nandy tento článok je verejne dostupný.......
v poslednom odseku je informácia o dovolenke, ktorá sa čerpá inak ako plný deň.......hádam postačí.....


Zákonník práce ustanovuje výmeru dovolenky v § 103 ZP a dodatkovú dovolenku v § 106 v týždňoch. Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne. Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roku dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov. Dovolenka pedagogických pracovníkov je najmenej osem týždňov. Dodatková dovolenka pre špecifický okruh zamestnancov je v dĺžke jedného týždňa.

Týždňom dovolenky je sedem po sebe nasledujúcich dní. Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času je týždenný pracovný čas zamestnanca rozvrhnutý na päť dní v týždni, týždňom dovolenky je teda 5 pracovných dní. Dňom dovolenky je taký počet hodín, ktorý pripadá na pracovnú zmenu zamestnanca. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je týždňom dovolenky toľko pracovných dní, koľko ich priemerne pripadá na jeden týždeň a dňom dovolenky je doba zodpovedajúca dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného pracovného času v konkrétny pracovný deň.

Pri prepočtoch dovolenky, pri výpočte pomernej časti dovolenky za kalendárny rok, pri výpočte dovolenky za odpracované dni sa stáva, že nevychádza celé kladné číslo. Zaokrúhľovanie počtu dní dovolenky Zákonník práce nerieši. Spôsob zaokrúhľovania môže stanoviť zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo inom vnútornom predpise. V praxi sa najčastejšie uplatňuje spôsob zaokrúhľovania na poldni.

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ čerpanie dovolenky určí tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roku. Ak zamestnávateľ nemá plán čerpania dovoleniek, môže určiť termíny čerpania dovoleniek. Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancovi čerpanie dovolenky aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené, ale len so súhlasom zamestnanca. Ak sa dovolenka poskytuje v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak.

Zamestnanec môže čerpať toľko dní dovolenky, na koľko dní mu v kalendárnom roku vznikne nárok. Ak vnikne zamestnancovi nárok na pomernú časť dovolenky alebo nárok za odpracované dni, vtedy môže vzniknúť nárok na poldeň dovolenky. Je to však výnimočný prípad. Keďže Zákonník práce ustanovuje, akým spôsobom a v akom rozsahu môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky, čerpanie poldňa dovolenky zamestnávateľ určiť nemôže.

So zreteľom na to, že pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať nielen na úlohy zamestnávateľa, ale aj na oprávnené záujmy zamestnanca, je možné vo výnimočných prípadoch po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa umožniť aj čerpanie poldňa dovolenky.
Nandrolon
03.05.24,09:07
Díky. Zobrazilo mi ho na tej stránke, až keď som sa registroval a prihlásil, takže nie je bez prihlásenia dostupný.