dana62
06.05.24,11:11
Dobrý deň, sestra umiestnila oca bez môjho vedomia do DSS .Ešte pred umiestnením do DSS sestra a otec previedli svoje dedičské podiely po mojej matke darovacou zmluvou na jej synov ,teda vnukov. Mne ostal dedičský podiel len po matke . Sestra vraj pripláca určitú sumu ocovi na DSS .Som povinná prispievať aj ja?
Tweety
06.05.24,09:27
So svojími podielmi mohli robiť hocičo. Je to ich právo. Ty máš svoj podiel . A či prispievať otcovi? Áno, obe deti majú povinnosť podielať sa na starostlivosti o rodičov. (rodiča). V prípade smrti otca, zo zákona budete dediť rovnako. Samozrejme, v prípade, že nezanechá závet.
Chobot
06.05.24,12:08
Kým otec žije, nedá sa hovoriť o dedičskom podiele. Je to vlastníctvo a s vlastníctvom môže každý človek disponovať podľa svojho uváženia.

Takisto sestra, ak niečo zdedila po matke, nie je to dedičstvo, ale už jej vlastníctvo získané dedením. A so svojim vlastníctvom môže robiť čo chce - aj darovať deťom.

Ak otec (predpokladám, že váš spoločný - teda tvoj a sestrin) daroval svoj majetok len sestre, tak teba to môže zamrzieť, ale nič s tým neurobíš. Jedine sa môžeš na otca hnevať, že ťa vynechal. Potom ale vyvstáva otázka, prečo tak urobil.

Z textu vyplýva, že sestra sa o otca stará a platí mu DSS a preto jej otec daroval svoj podiel.

Či si povinná prispievať? Na tom sa dohodni s otcom a sestrou. Ak sestra použila darovanú nehnuteľnosť na financovanie DSS pre otca, tak nie je potrebné prispievať. Ak by od teba pýtali príspevok, mohla by si ty zase požadovať podiel na tej časti spoluvlastníctva nehnuteľnosti, ktorú otec daroval sestre.

Očakávam ešte ďalšie spory v rodine, keďže teraz budeš so sestrou vlastniť spoločnú nehnuteľnosť a asi sa tak ľahko nedohodnete na jej využívaní.